Bývalý americký prezident Joe Biden oznámil, že bojuje s agresivní formou rakoviny prostaty. Na sociálních sítích poděkoval za podporu a přidal silný vzkaz, který dojal nejen jeho příznivce, ale i politické soupeře.
Joe Biden (82) šel nedávno na běžnou lékařskou prohlídku, která ale odhalila něco vážnějšího – drobný uzlík na prostatě. Po dalších vyšetřeních mu lékaři potvrdili, že má agresivní formu rakoviny. Ta už se bohužel rozšířila do kostí. Podle jeho týmu je ale nemoc stále citlivá na hormonální léčbu, což zvyšuje šance na účinný zásah.
Děkujeme za lásku a podporu
Den po oznámení diagnózy sdílel Biden na síti X společnou fotografii se svou manželkou Jill a jejich kočkou Willow. Doprovodil ji krátkým, ale silným vzkazem:
„Rakovina se týká nás všech. Stejně jako mnozí z vás jsme i my s Jill poznali, že jsme nejsilnější tam, kde jsme byli zlomení. Děkujeme za vaši lásku a podporu.“
Citovaná věta z jeho příspěvku rychle obletěla svět. A nebylo to poprvé, co ji Biden použil. Podle stanice ABC News se k ní vrací opakovaně – v projevech i v těžkých osobních chvílích. Zmínil ji například po smrti syna Beaua, během pandemie nebo při vzpomínce na oběti 11. září. Slova o síle v místech, kde jsme byli zlomení, si vypůjčil od Ernesta Hemingwaye.
Podpora napříč politickým spektrem
Zpráva o Bidenově diagnóze vyvolala vlnu reakcí nejen mezi občany, ale i mezi politiky. Na sociální síti Truth Social se vyjádřil i Donald Trump: „Melania a já jsme zarmouceni zprávou o Joe Bidenově diagnóze. Posíláme přání brzkého uzdravení celé rodině.“
Kamala Harris Bidenovi vyslala silná slova podpory: „Joe je bojovník. Vím, že se s tím popere se stejnou silou a optimismem, který ho vždycky definoval.“
Meghan McCain, jejíž otec John McCain zemřel na rakovinu mozku, dodala: „Rakovina je peklo. Přeju prezidentovi a celé rodině sílu, světlo a uzdravení. Tohle není chvíle pro politiku.“
Nemoc, která se týká každého osmého muže
Rakovina prostaty je ve Spojených státech vůbec nejčastější nádorové onemocnění u mužů – podle serveru The Independent ji během života zažije zhruba každý osmý. Nejčastěji postihuje muže po pětašedesátce. I když je Bidenova diagnóza vážná, podle jeho týmu zůstává psychicky v klidu a dál řeší s lékaři, jak v léčbě postupovat.