Tim Roth čerstvě dokončil film Poison o rodičích zničených smutkem po smrti dítěte, když se mu jeho vlastní život převrátil naruby. Jen pár měsíců po natáčení zemřel jeho syn Cormac. Film tak nechtěně předznamenal osobní tragédii, kterou Roth teď poprvé veřejně pojmenoval.
Cormac prý chtěl, aby otec film dotočil, a podle Rotha mu dal „své požehnání“. „Možná mě chtěl i dostat z domu,“ vzpomíná herec s úsměvem. Natáčení v lucemburském hřbitově probíhalo v době, kdy se rodina ještě snažila věřit v uzdravení. Roth tehdy doufal, že času bude víc. Jenže už pár měsíců po skončení natáčení Cormac zemřel.
Smutek jako otisk prstu
Film Poison ukazuje, jak ztráta dítěte rozbije vztah dvou lidí. Roth v něm hraje s Trine Dyrholm odcizeného manžela, který se po letech vrací, aby znovu pohřbil syna, protože z hrobu unikají toxiny. „Každý truchlí jinak. Kdyby existoval jednotný způsob, existoval by na to lék,“ říká Roth.
Režisérka Désirée Nosbusch věděla o synově nemoci a dala Rothovi během natáčení prostor. Sama si kdysi prošla strachem o syna, když mu diagnostikovali cukrovku. Po Cormacově smrti měla výčitky, jestli film nepřivolal realitu. Roth ji ale ujistil, že nelituje – Poison mu prý pomohl postavit se nevyhnutelnému.
Herectví jako azyl
Roth dnes působí uvolněně, dokonce říká, že si herectví znovu zamiloval. Přesto že ho dříve označil za „noční můru“. Kariéru odstartoval v roce 1982 v televizním dramatu Made in Britain, kde hrál rasistického skinheada. Později se proslavil díky filmům jako Reservoir Dogs nebo Vincent & Theo.
Zažil i omyly. „Uděláte to kvůli nájmu, zavolá agent: Máme tu peníze. A někdy z toho vyleze katastrofa.“ Největší selhání? Možná role Seppa Blattera v propagandistickém United Passions. Přiznává ale, že právě špatné projekty často naučí nejvíc.
Život mezi smutkem a groteskou
Roth nečte recenze a své filmy si většinou nepouští. „Chci si uchovat vzpomínku na natáčení. To, co se s filmem děje potom, už není moje.“ Výjimkou byl The Hateful Eight a Chronic. S empatií mluví i o režii: „Mám rád, když prvně režírující lidé hledají cestu. Je to dřina, ale pak přijde jejich den.“
Momentálně natáčí „komediálně laděný“ film na Staten Islandu, zasazený do dnů před útokem na Kapitol. Politiku sleduje. Trump ho děsí. „Ten člověk otevírá dveře skutečnému nebezpečí.“ Zatímco doma v Kalifornii čelil požárům, zůstává. „Je to místo, kde vyrostly moje děti. Místo plné historie. A teď i smutku.“