Pacient hospitalizovaný na Bulovce kvůli podezření na krvácivou horečku včetně eboly je podle testů v pořádku. Výsledky dorazily v sobotu pozdě večer z berlínského Kochova institutu. Potvrdily, že nákaza virem ebola ani jinými filoviry se u něj neprokázala.
Šlo o amerického občana, který předtím několik týdnů pobýval v Kongu, konkrétně v oblastech s výskytem závažných infekčních onemocnění. Do Česka přicestoval 6. května, do pražské Fakultní nemocnice Bulovka ho převezli o více než týden později s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu.
Karanténa pro 26 lidí
Hygienici okamžitě zareagovali a poslali do preventivní karantény 26 lidí, kteří s mužem přišli do kontaktu. Podle zástupce hlavní hygieničky Matyáše Fošuma nemocnice pacienta po převozu umístila do bioboxu. Jeho stav zůstává stabilní.
Krizové složky pracovaly podle protokolu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na síti X poděkoval zdravotníkům i záchranářům a připomněl, že podobné situace stát pravidelně nacvičuje. „Tímto se potvrdilo, proč jsou taková cvičení potřebná,“ napsal.
Horečky, které děsí
Ebola, marburg, dengue nebo žlutá zimnice patří mezi hemoragické horečky. Často se šíří v tropech a jejich průběh bývá těžký. Ebola se nepřenáší vzduchem, ale tělními tekutinami. Smrtnost se může pohybovat až mezi 25 a 90 procenty.
Na rozdíl od eboly zatím neexistuje vakcína ani antivirotika proti viru marburg. Ten má podle odborníků smrtnost až 88 procent a řadí se do stejné skupiny filovirů jako ebola. Obě choroby si v minulosti vyžádaly stovky až tisíce životů, hlavně v Africe.
Spekulace médií
Některá média v průběhu víkendu spekulovala o možnosti nákazy ebolou. Ministerstvo zdravotnictví ale uklidňovalo veřejnost a vyzývalo ke klidu. Testy vše potvrdily – žádné šíření nebezpečné nákazy v Česku momentálně nehrozí.
Zdravotníci přesto zůstávají ve střehu. Podle hlavní hygieničky Barbory Mackové je pravděpodobnost přenosu velmi nízká, i kvůli způsobu šíření těchto nemocí.