Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.
Údery podle AFP zasáhly námořní základnu Flamingo, která armádě zajišťuje přístup do Rudého moře. Armáda uvedla, že v noci nad městem sestřelila 15 dronů. Až do neděle, kdy drony udeřily poprvé, byl Port Súdán považován za bezpečné místo, kde přechodně sídlí súdánská vláda a kde různé agentury OSN mají své kanceláře. Útočiště tam také našly statisíce uprchlíků, které z jejich domovů vyhnaly boje a násilí.
#Sudan Armed Forces #SAF anti-aircraft guns defend against #RSF militia drone attacks on Port Sudan – https://t.co/DvfDioDr2q via @SudanTribune_EN pic.twitter.com/m0CC5sOlRc
— ADF Magazine (@ADFmagazine) May 8, 2025
Přístav Port Súdán je hlavním vstupním bodem pro přísun humanitární pomoci do válkou sužované země. Útoky na přístav představují riziko „další komplikace pro distribuci humanitární pomoci“, uvedl podle AFP mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.
Přestože armáda v březnu vytlačila RSF ze zbylých částí hlavního města Chartúmu, kontrolují tyto polovojenské jednotky rozlehlé části Súdánu. Zároveň RSF v posledních týdnech zintenzivnily svou vojenskou kampaň. Během pouhých čtrnácti dnů v dubnu při útocích na město Fášir a dva přilehlé uprchlické tábory Zamzam a Abú Šúk v Severním Dárfúru zabily více než 500 civilistů.
Súdánská vláda v úterý přerušila styky se Spojenými arabskými emiráty (SAE), které obviňuje z podpory RSF včetně dodávek zbraní. SAE toto tvrzení navzdory zprávám OSN a dalších odmítají, píše AFP.
Generál súdánské armády Abdal Fattáh Burhán a velitel polovojenských RSF Muhammad Hamdán Dagalo v zemi v roce 2021 společně provedli vojenský převrat, ale později se rozešli kvůli neshodám ohledně rozdělení moci. Spor v dubnu 2023 přerostl v otevřený ozbrojený střet.
Súdánské lidskoprávní organizace dlouhodobě obviňují armádu i RSF z cílených útoků proti civilistům a civilní infrastruktuře.
V občanské válce podle AP dosud zahynuly desítky tisíc civilistů. Podle aktuálních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) muselo od začátku bojů opustit své domovy téměř 13 milionů obyvatel zhruba padesátimilionové země. V prosinci Výbor pro kontrolu hladomoru (FRC) oznámil, že do pěti oblastí Súdánu se rozšířil hladomor.