Archeologové na pobřeží Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy, která možná patřila k nejvyšším vrstvám starověké caralské civilizace. Nález podle archeologů ukazuje na důležité postavení žen v tomto starověkém městě, uvedla agentura Reuters.
Město Caral, které se nachází na pobřeží Tichého oceánu zhruba 180 kilometrů od peruánské metropole Limy, je považováno za nejstarší město obou amerických kontinentů. Existovalo ve stejné době jako starověké egyptské, čínské a sumerské civilizace. Na rozdíl od nich se však podle vědců vyvíjelo v naprosté izolaci.
Archaeologists have found 5,000-year-old remains of a noblewoman in Caral, Peru, which were carefully preserved in layers of fabric, with a mantle of macaw feathers.https://t.co/8H3KCuTSvp pic.twitter.com/xuFeokbo94
— DW News (@dwnews) April 25, 2025
Oblast Aspero v Caralu, kde byla hrobka nalezena, se dříve využívala jako městská smetiště.
„Toto byl důležitý pohřeb, neboť jsou zde prvky, které odpovídají ženě vysokého postavení,“ řekl archeolog David Palomino. Poukázal na způsob, jak byla mrtvola zabalena, a na to, jak zůstala zachována její kůže, vlasy a nehty.
Tělo ženy, která mohla zemřít ve věku 20 až 35 let, bylo nalezeno s pláštěm z modrého a hnědého peří. To mohlo pocházet z amazonského ptactva, například z papouška ary, uvedl Palomino. Hrob byl obklopen koši s obětinami, vázami, tykvemi a zobákem tukana.
Nález podle archeologa ukazuje, že nejen muži měli v této civilizaci důležitou roli. „Týkalo se to i žen,“ řekl.
Přesné datum pohřbu vědci nedokážou určit. Caralská kultura existovala v období asi 3000 let před naším letopočtem.