menu

21.1 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.

Rusko a Ukrajina hlásí vzájemné noční útoky dronů

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 149 dronů; část z nich se protivzdušné obraně podařilo sestřelit. Dnes to podle portálu Ukrajinska pravda oznámilo ukrajinské letectvo. Oběti a škody zatím hlášeny nejsou. Také Rusko uvedlo, že v noci čelilo ukrajinskému dronovému úderu, při kterém podle agentury TASS utrpěl v západoruské Kurské oblasti zranění jeden civilista.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

Evropa by mohla Rusko odstrašit v případě černého scénáře – stažení Spojených států ze starého kontinentu. Musela by ovšem opravdu zbrojit.

Názory expertů na obranyschopnost Evropy bez USA jsou smíšené. Shodují se však v tom, že není proti Rusku bezbranná. Když se podíváme na aktuální data a údaje z posledních let, vede si naopak dobře. Celé NATO i s USA disponuje 3,5 miliony profesionálních vojáků. Sami Američané mají 1,3 milionu vojáků v aktivní službě, Evropané s Kanadou bez USA zase 2,1 milionu. Rusko má něco přes milion mužů ve zbrani. Na Ukrajině má obrovské ztráty a přišlo o zkušené vojáky i velitele.

Podle Centra pro strategická mezinárodní studia (CSIS) má NATO bez USA 1 891 635 vojáků oproti 1 100 000 ruských. Když bychom srovnali čistě evropské členy NATO (včetně Velké Británie) bez Kanady, vyšlo by nám zhruba 1,5 milionu aktivního vojenského personálu. Nejvíce vojáků má v rámci Evropy Turecko (480 tisíc), Polsko (216 tisíc), Francie (204 tisíc) a Německo, Itálie, Velká Británie, Španělsko a Řecko mají něco mezi 100 až 200 tisíci profesionálními vojáky. Česko má 29 500 vojáků.

Rusko není schopno vést moderní válku

Jenom Evropská unie (EU) – tedy bez Velké Británie – disponuje 1 430 000 vojáky, uvedl v analýze Deník.cz. Jasnou převahu na Ruskem by měla Evropa i bez Turecka a Kanady. Odhady se mohou lišit, ale shodují se v tom, že EU přinejmenším není slabší než Rusko, naopak disponuje spíše větší silou.

Nutno také připomenout, že Rusko přišlo na Ukrajině (padlí i ranění) o stovky tisíc vojáků a značné množství obrněné techniky. Moskva má problém tyto ztráty nahrazovat a podle analytiků potrvá roky, než se jí to podaří a bude připravená na další válku.

EU má proti Rusku drtivou převahu i co se obrněné techniky týče. Disponuje 7 268 tanky, zatímco Rusko jich má 2 800. Na Ukrajině ztratilo nejméně 3 700 tanků. Zatímco technologicky vyspělejší EU disponuje moderními stroji, Rusko přiměly obrovské ztráty sahat do skladů se sovětskou technikou. Jak navíc řekl pro Seznam Zprávy expert Jakub Janovský, Rusko si začíná uvědomovat, že koncem letošního nebo začátkem příštího roku budou tyto sklady vyprázdněné.

EU má také drtivou převahu nad Ruskem v počtech bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů (7 268 vs. 2800), dělostřelectva (13 541 vs. 11 260), bitevních vrtulníků (773 vs. 412), bojových letounů (1 817 vs. 1 614), transportních letounů (381 vs. 299), letadlových lodí (4 vs. 1), výsadkových lodí (24 vs. 4), torpédoborců (29 vs. 15), fregat (73 vs. 10) a korvet (201 vs. 131). Co se ponorek týče, číslo je těsnější (52 vs. 50).

Rusko je dnes vojensky slabší než dříve. Na Ukrajině navíc ztratilo značnou část své vojenské síly (lidské i techniky). Jakkoli se ruská armáda na Ukrajině poučila, analytici se shodují, že není schopná vést efektivně velkou válku. O to zajímavější bude sledovat kontrast ruské armády a té evropské, jež bude kvůli nepředvídatelnosti Trumpa posilovat. EU se totiž shodla na masivním zbrojení.

Rusko zastrašíme  

Také televize CNN ve své analýze potvrzuje, že NATO i bez USA disponuje dostatkem vojáků a obrněné techniky, aby mohla odstrašovat Rusko. Podle článku má k obraně bez americké účasti dostatečné technologické a ekonomické kapacity.

„Je nás mnohem více než Rusů, máme mnohem větší HDP, nejen absolutně, ale i v přepočtu na hlavu, a jsme technologicky vyspělejší. Co se týče potencionální síly, Rusko je oproti nám jenom zlomkem. A i když nebude Evropa stoprocentně spolupracovat a nevytvoříme evropskou armádu, což si myslím, že je opravdu hodně málo pravděpodobné, ale kdo ví, tak si pořád myslím, že aliance byť jen části států, EU je schopná Rusko zastrašit,“ uvedl pro magazín Forbes politický geograf Jan Kofroň.

Americký viceprezident J. D. Vance se nedávno vysmál francouzské armádě, že není ošlehaná válkou a nemá zkušenosti. Jenomže Evropa má zkušené vojsko. Odborníci se shodují, že milionová ukrajinská armáda je nejsilnější a nejzkušenější evropskou vojenskou silou, což je i důvod, proč musí Evropa „bránu na Západ“ bránit.

Putin má z Evropy hrůzu

A konečně, jak píše server Analyses & Alternatives, Rusko si uvědomuje, že Evropa má k vojenskému a ekonomickému trpaslíkovi opravdu daleko, což je i důvod, proč reaguje vystrašeně na každý náznak jejího angažování na Ukrajině nebo v mírových rozhovorech.

Nejhorším scénářem pro Putina totiž není jen vstup Ukrajiny do NATO – je to zkušená a zocelená ukrajinská armáda podporovaná evropskými finančními zdroji a vojenskými prostředky.

Evropa však musí řadu věcí zlepšit. Největší problém evropských armád je například nedostatek munice. To předloni potvrdil i britský generál ve výslužbě Richard Barrons. Jeho země by podle něj vydržela odolávat Rusku jediný den, než by jí došly náboje, řekl podle deníku The Sun. Problémová je ale i nedostatečná protivzdušná obrana.

Odstrašující potenciál by ale měl i francouzský jaderný deštník, přestože bez USA se jedná oproti Rusku o mnohem menší arzenál. Američané však neplánují jaderný arzenál z evropského území stahovat. Alespoň zatím ne.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás