-3.7 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
ZprávyPodle Roberta Fica běží další kybernetický útok proti SR, obvinil Ukrajinu

Podle Roberta Fica běží další kybernetický útok proti SR, obvinil Ukrajinu

Slovensko podle premiéra Roberta Fica čelí masivnímu kybernetickému útoku, terčem je tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP). Fico to řekl na tiskové konferenci, kde z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je „učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády“.

Dodal, že útok začal kolem poledne a podle odborníků se mu zatím VšZP brání úspěšně, ale není jasné, co bude následovat. Fico vystoupil na tiskové konferenci krátce před ohlášenými mohutnými protesty proti jeho politice.

„Kdo má zájem likvidovat slovenskou zdravotní péči, komplikovat pacientům přístup ke zdravotní péči a nechat kolovat jejich osobní údaje,“ řekl slovenský premiér s tím, že útočníkům se zatím tyto informace nepodařilo získat.

Fico také tvrdil, že útok je dílem „představitelů slovenské opozice, nevládních organizací financovaných zahraničím, velké části slovenských protivládních médií a instruktory ze zahraničí, kteří jsou na území Slovenské republiky“. Dodal, že vláda už chystá vyhoštění těchto „aktérů, kteří mají na Slovensku vyvolat převrat“.

V emotivním projevu Fico na jedné straně obyvatele SR ujišťoval, že mají právo protestovat a manifestovat, jedním dechem ale dodal, že základem manifestací jsou lži.

„Na základě lží se vyvolávají emoce. V tomto případě ta, že se Slovensko chystá vstoupit z Evropské unie. To nikdo neřekl. Na základě těchto lží se vyvolává ovzduší potřeby shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor. Očekává se střet s bezpečnostními složkami, zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratický stát, protože se věci řeší silou,“ dodal Fico.

Pokud jde o samotný útok, upřesnil, že „spočívá v obrovském množství pokusů získat z informačních zdrojů VšZP citlivé informace týkající se všech osobních údajů a všech diagnóz včetně připravovaných nebo už provedených zákroků. Pokud by tento útok byl úspěšný, dojde k znefunkčnění poskytování zdravotní péče“.

Ministr zdravotnictví Kamil Šaško dodal, že útok nadále pokračuje, ale zatím se daří všechny pokusy o průnik odrážet. Ujistil obyvatele Slovenska, že poskytování všech služeb, které pojišťovna zajišťuje, není ohrožené.

„Situaci nadále sledujeme, ale můžu potvrdit, že jde o mohutný útok,“ dodal Šaško bez dalších podrobností. K úniku údajů z pojišťovny podle Šaška nedošlo a zatím se hackerům nepodařilo ukrást a zašifrovat data. Národní centrum zdravotnických informací (NCZI) je nyní v krizovém a kontrolním režimu, dodal s tím, že zatím ohrožení zdravotní péče nehrozí.

Premiér i ministr zdravotnictví odešli z tiskové konference, aniž by poskytli odpovědi na otázky novinářů, anebo upřesnili, o jaký útok se přesně jedná.

Ministr zdravotnictví Šaško jen řekl, že útok směřoval „na perimetr“ a dál se kybernetičtí zločinci nedostali. Zpravodajský server Živé.sk k tomu poznamenal, že útoky na perimetry infrastruktury nejen státních institucí se dějí běžně a kyberútočníci při nich mohou jen testovat, jestli administrátoři odolají hrubé síle, v jakém stavu mají zabezpečení a jestli je možné proniknout dál do sítě.

Na začátku letošního ledna ochromil kybernetický útok elektronický systém katastru nemovitostí na Slovensku. Podle ministerstva vnitra zasáhl informační systém Úřadu geodezie, kartografie a katastru (ÚGKK) rozsáhlý kybernetický útok ze zahraničí. O několik dní později slovenští ministři naznačili, že útok mohl být veden z Ukrajiny.

Reklama

Doporučujeme

Ruský útok v noci na neděli zabil na Ukrajině nejméně čtyři lidi, dalších dvacet je zraněno

Při rozsáhlém ruském nočním útoku na Ukrajinu zahynuly nejméně čtyři osoby a téměř dvacet dalších bylo zraněno. Ruské síly v noci na neděli vypustily více než 150 bezpilotních letounů, které zasáhly více než dvacet míst napříč zemí.

Poslední kurdští bojovníci opouštějí Aleppo. Po dnech bojů bylo dosaženo dohody o příměří

Kurdské síly ze Syrských demokratických sil opustily Aleppo po dnech tvrdých střetů. Nová dohoda o příměří otevřela cestu k evakuaci bojovníků i civilistů z čtvrtí Šajch Maksúd a Ašrafíja. Dojednávání zprostředkovaly zahraniční mocnosti v čele se Spojenými státy, které chtěly zabránit dalšímu rozšíření konfliktu.

Barclays vstoupila do stablecoinové infrastruktury přes Ubyx

Britská banka Barclays získala podíl v americkém startupu Ubyx, který buduje zúčtovací systém pro stablecoiny a další formy tokenizovaných peněz. Jde o první přímou investici Barclays do firmy zaměřené čistě na stablecoinovou infrastrukturu a zároveň další signál, že velké banky berou digitální peníze jako téma pro reálné použití, ne jen pro kryptosvět.

Při protestech v Íránu zahynulo nejméně 192 demonstrantů, uvádí nevládní skupina

Při masových protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. Současně upozornila, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. Podle neověřených informací může být mrtvých několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, dodala IHR. Ve své předchozí, páteční zprávě skupina uváděla 51 obětí protestů.

Titul v Brisbane zastínilo napětí mezi Sabalenkou a Kosťuk

Finále turnaje WTA v Brisbane mělo zvláštní pachuť. Běloruska Aryna Sabalenka porazila Ukrajinku Martu Kosťuk, obhájila titul, ale po zápase nepřišlo podání ruky ani společná fotka. Napětí mezi hráčkami se přeneslo i do ceremoniálu, kde Kosťuk vítězku prakticky ignorovala.

Maduro přes právníky vzkázal, že jsou s manželkou v pořádku a že jsou bojovníci

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, který je s manželkou Ciliou Floresovou od minulé soboty v newyorské vazbě, přes své právníky vzkázal, že jsou oba v pořádku a že jsou bojovníci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž Spojené státy vyzvaly své občany ve Venezuele, aby zemi okamžitě opustili.

Sobotních úderů proti Islámskému státu v Sýrii se zúčastnilo také Jordánsko

Na sobotních úderech Spojených států proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na území Sýrie se v rámci mezinárodní koalice podílelo také sousední Jordánsko. S odvoláním na jordánskou armádu o tom dnes informovala agentura AFP.

Trump tlačí obranný průmysl k investicím

Donald Trump přitvrdil na americké zbrojaře a rozhýbal nervy investorů. Firmám vzkázal, že pokud nebudou víc investovat do výroby a plnit kontrakty, mohou přijít o možnost vyplácet dividendy a dělat zpětné odkupy akcií. Zároveň ale naznačil, že Pentagon může v příštích letech dostat výrazně víc peněz.

Do ulic Minneapolisu vyšly desítky tisíc lidí, aby odsoudily střelbu agenta ICE

Americkým severovýchodním městem Minneapolis v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby odsoudily středeční zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Informovala o tom agentura Reuters.

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti, Írán varoval USA před útokem

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnosti, že by Spojené státy zasáhly v Íránu, kde se konají největší protivládní demonstrace za několik let. Napsala to dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři izraelské zdroje obeznámené se situací. Teherán pak varoval, že jakýkoliv útok by vedl k íránské odvetě proti Izraeli a proti americkým základnám v regionu.

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu, desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama