7.1 C
Czech
Středa 12. listopadu 2025
Auto-MotoNissan odhalil expediční speciál! Poselství? Dobrodružství se dá zažít i v krásném...

Nissan odhalil expediční speciál! Poselství? Dobrodružství se dá zažít i v krásném a ekologicky šetrném voze

Japonská automobilka Nissan představila světu další zajímavou dodávku. Tentokrát jde sice teprve o koncept, spekuluje se ale o tom, že se časem dostane i na trh. Vůz bude pohánět elektřina a jednat se má o expediční speciál i do těch nejkrutějších podmínek.

Nissan a dodávka? To není žádná novinka. Elektrický model e-nv200 už se dokonce nějaký ten pátek prodává i v České republice a cenovka se pohybuje na hranici něco málo přes 1 milion korun. Dobrodružný typ představili Japonci až před pár dny, s výše zmiňovanou elektro dodávkou ale několik společných vlastností sdílí.

Už samotný název Winter Camper, neboli v překladu „zimní táborník“ vypovídá o tom, k čemu bude obytný vůz sloužit. Oproti klasice e-nv200 má vylepšené jízdní vlastnosti. Lepší reflektory hravě překonají třeba sněhovou bouři, na nerovné povrchy auto využije vyšší světlou výšku nebo off-road pneumatiky. Poselství tak zní jasně: dobrodružství a expedice se dá zažít i v krásném a ekologicky přijatelném voze.

Nissan investoval hromadu času a peněz i do obytného prostoru. Nechybí lednice, kuchyňská linka ani stolek, velkou vymožeností je navíc i rozkládací postel. Ta by měla být uložena ve speciální vyklopené ložnici na střeše auta. Zajímavost navíc přináší také napájení elektroniky ve voze. K tomu podle výrobců slouží solární panel na střeše auta.

Spekulací se stále objevuje velké množství, jasno ale zřejmě máme i o pohonu. Nissan bude využívat služeb 40kW baterie, kterou dokáže za 40-60 minut nabít až na hodnotu 80 %. Winter Camper by se měl pyšnit 107 koňskými silami a dojezdem až 300 kilometrů. Přesně tak, jak tomu je u klasické dodávky.

Není jasné, zda se dobrodružná dodávka na elektřinu dostane na trh v nějaké blízké době. V současnosti patří vozidlo jen do kategorie konceptů a neví se, jestli ho Japonci určí pro běžný prodej. Nissan e-nv200 Winter Camper každopádně působí moc dobře a projet s ním třeba krajiny na severu? To by bylo samo o sobě potěšení.

Co vy? Troufli byste si na něco podobného v Nissanu?

Reklama

Doporučujeme

Letoun turecké armády havaroval v Gruzii, na palubě bylo 20 osob

Nákladní letoun turecké armády dnes havaroval na gruzínském území blízko hranice s Ázerbájdžánem, oznámilo podle agentur turecké ministerstvo obrany. Na palubě bylo podle ministerstva 20 tureckých vojáků včetně posádky. Letadlo typu C-130 vzlétlo z Ázerbájdžánu a bylo na cestě zpět do Turecka. Turecké ani gruzínské úřady však prozatím neinformovaly o počtu případných obětí.

Írán má zájem o mírovou dohodu s USA o svém jaderném programu

Írán má zájem o mírovou dohodu se Spojenými státy ohledně svých jaderných zařízení. Cílem je ukončit desetiletí trvající napětí mezi oběma zeměmi. Teherán však zdůrazňuje, že takový krok nesmí ohrozit jeho národní bezpečnost, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na íránského náměstka ministra zahraničí Saída Chatíbzádeha.

Ariana Grande zazářila na premiéře Wicked v šatech z roku 1952

Ariana Grande okouzlila na londýnské premiéře muzikálu Wicked: For Good. Oblékla jedinečnou róbu z roku 1952 od návrháře, který stojí za kostýmy slavného Čaroděje ze země Oz. Její vintage look skvěle podtrhl pohádkovou atmosféru večera.

Rumunsko na svém území zaznamenalo úlomky ruského dronu po útoku na Ukrajinu

Rumunsko dnes oznámilo, že na jeho území byly po ruských leteckých útocích na ukrajinský přístav Izmajil nalezeny možné úlomky bezpilotního letounu. Napsala to agentura AFP. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi od února 2022.

Ministři EU posoudí dva hlavní způsoby, jak finančně podpořit Ukrajinu

Ministři financí Evropské unie budou ve čtvrtek na jednání v Bruselu debatovat o dvou hlavních způsobech, jak získat finanční podporu pro Ukrajinu. Jedním je půjčení peněz, druhou a pravděpodobnější variantou využití zmrazených ruských aktiv, uvedl nejmenovaný vysoce postavený úředník EU. Česko bude na zasedání zastupovat končící ministr Zbyněk Stanjura.

Izrael chce pro teroristy trest smrti a kontrolu nad zahraničními médii

Izrael je na cestě k zavedení trestu smrti pro odsouzené teroristy, kteří se dopustili vraždy. Návrh zákona prošel prvním čtením. Stejně tak prošel návrh legislativy, podle které by vláda mohla ukončit činnost zahraničních médií v zemi bez rozhodnutí soudů.

Jemenští povstalci vzhledem k příměří v Gaze oznámili konec útoků v Rudém moři

Jemenští povstalci oznámili, že vzhledem k příměří v Pásmu Gazy zastavují útoky na lodě v Rudém moři. V dopise palestinskému teroristickému hnutí Hamás, které podporují, ale zároveň uvedli, že své útoky obnoví, pokud boje znovu začnou. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP. Příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem platí od 10. října, od té doby ale bylo několikrát porušeno.

Sony zvýšila odhad zisku díky anime a slabším clům

Sony zvedla výhled provozního zisku pro finanční rok končící v březnu 2026 o osm procent na 1,43 bilionu jenů, tedy zhruba 9,5 miliardy dolarů. Důvodem je menší dopad amerických cel a silný výkon divizí zaměřených na zábavu a polovodiče.

Trump vyhrožuje BBC miliardovou žalobou kvůli sestříhanému projevu

Americký prezident Donald Trump obvinil BBC, že ho sestříhaným záznamem projevu z 6. ledna 2021 poškodila. Britské stanici tak hrozí žalobou v hodnotě nejméně jedné miliardy dolarů. Kauza vyústila v rezignaci generálního ředitele BBC Tima Davieho i šéfky zpravodajství Deborah Turness a znovu otevřela debatu o nestrannosti veřejnoprávního giganta.

Trump se v Bílém domě setkal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou

Bez účasti kamer a prohlášení dnes skončila v Bílém domě schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s prozatímním syrským prezidentem Ahmadem Šarou. Podle agentury Reuters nicméně poté americké ministerstvo financí oznámilo další uvolnění sankcí, které USA na Sýrii v minulosti uvalily. Šara je podle agentury vůbec prvním syrským prezidentem, který Bílý dům navštívil. Prezidentská schůzka se podle agentury měla mimo jiné týkat i připojení Sýrie k vojenské koalici bojující proti takzvanému Islámskému státu (IS), kterou vedou Spojené státy.

Libanon propustil na svobodu po deseti letech syna Kaddáfího

Syn bývalého libyjského diktátora Hannibal Kaddáfí se po deseti letech strávených ve vězení v Libanonu dostal na svobodu. Stalo se tak dnes po uhrazení kauce ve výši zhruba 900.000 dolarů (19 milionů korun), řekl agentuře AP jeden z advokátů muže. Podle zdrojů Kaddáfí bude moci opustit Libanon, kde byl vězněn, aniž by s ním začal proces.

Výbuch u Rudé pevnosti v Dillí zabil nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a devatenáct dalších utrpělo zranění po explozi auta nedaleko historické Rudé pevnosti v Dillí. K výbuchu došlo v pondělí večer u jednoho z vchodů do stanice metra Lal Quila, nedaleko turisticky nejnavštěvovanější památky hlavního města.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama