Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac vyzval Severoatlantickou alianci (NATO), aby ze svých řad vyloučila Turecko. Reagoval tak na prohlášení prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana o tom, že jeho země by mohla vstoupit do Izraele, aby ukončila válku v Gaze. Informují o tom Arab News a The Times of Israel.
„Ve světle hrozeb tureckého prezidenta Erdoğana napadení Izraele a jeho nebezpečné rétoriky dal ministr zahraničí Jisrael Kac pokyny diplomatům, aby urychleně jednali se všemi členy NATO a vyzval je k odsouzení Turecka,“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.
Dále ministerstvo uvedlo, že Kac na diplomaty apeloval, aby žádali zástupce NATO o vyloučení Turecka z regionální aliance. Erdoğan je hlasitým kritikem izraelské války v Gaze a jeho vláda otevřeně podporuje Hamás, připomíná server Arab News.
#Israel foreign minister urges @NATO expel #Turkey over threat to enter #Israel. https://t.co/ovaECANKKc pic.twitter.com/HEN2EAj1iY
— Arab News (@arabnews) July 29, 2024
Vystupování turecké vlády je kontroverzní, na rozdíl od Spojených států a Evropské unie (EU) totiž nepovažuje Hamás za teroristickou organizaci, ale oprávněný odboj. Erdoğan se přitom nebojí vyjádřit k židovskému státu opravdu ostře.
Již v listopadu označil izraelské operace v Gaze za genocidu, Izrael za teroristický stát a Hamás za svobodné bojovníky bránící svou zemi. Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua opakovaně přirovnal k někdejšímu nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.
Jako Saddám Husajn
Erdogan v neděli prohlásil, že jeho země by mohla vstoupit do Izraele, ale nespecifikoval podobu zásahu. „Tak, jako jsme vstoupili do Karabachu, jako jsme vstoupili do Libye, bychom mohli udělat něco podobného jim,“ uvedl prezident.
Tato slova přednesl na setkání své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v provincii Rize na severovýchodě Turecka a vzbudil tak pozornost médií a izraelské vlády. Kac na sociální síti X (dříve Twitter) napsal, že Erdogan jde cestou Saddáma Husajna.
„Měl by si vzpomenout, co se tam stalo a jak to skončilo,“ napsal izraelský politik. Narážel tím na zhroucení jeho režimu v roce 2003 po dobytí Bagdádu koalicí vedenou USA. Husajna zadržela americká armáda v prosinci téhož roku.
Irácký tribunál v Bagdádu ho roku 2006 odsoudil k trestu smrti. „Turecko, které hostí velitele Hamásu zodpovědné za teroristické útoky proti Izraeli, se stalo členem íránské osy zla spolu s Hamásem, Hizballáhem a Húsíi,“ uvedl podle webu The Times of Isral Kac.