menu

2.5 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Pákistán na indické údery odpoví, eskalace může být rychlá, varují experti

Indické údery překvapily některé experty svou rozsáhlostí. Necílily jen na sporný Kašmír částečně ovládaný Pákistánem, ale i na jeho suverénní území. Dillí uvedlo, že mířilo na vojenské objekty, umírali ale i civilisté. Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf prohlásil, že armáda v odvetě sestřelila pět indických stíhaček. Indie označila zprávy o jejich zničení za dezinformace.

Kuvajt tvrdě zasáhl proti těžařům kryptoměn. Kvůli přetížení elektrické sítě odpojil desítky domů

Kuvajt zasáhl proti těžbě kryptoměn, kterou považuje za hlavní příčinu rostoucího zatížení své elektrické sítě a častějších výpadků proudu. V rámci rozsáhlé bezpečnostní operace zaměřené na těžební aktivity úřady od sítě odpojily desítky nemovitostí. Podle kuvajtského ministerstva energetiky některé z domů zaznamenaly až dvacetinásobek běžné spotřeby.

EU se chystá uvalit až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů a riskuje obchodní válku

Očekává se, že Evropská unie (EU) bude dnes informovat Peking o svém záměru zavést až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů. Tento krok by mohl znamenat cla přesahující 2 miliardy eur ročně a potenciálně rozpoutat obchodní válku s Čínou. Informovaly o tom deníky The Guardian a Financial Times.

Předběžná cla by se v souladu s pravidly Světové obchodní organizace začala uplatňovat od příštího měsíce, přičemž Čína by měla čtyři týdny na to, aby zpochybnila jakékoli důkazy, které EU předloží k odůvodnění těchto poplatků.

Očekává se, že průzkum EU odhalí výrazný nárůst prodeje čínských elektromobilů, včetně těch vyráběných pro zahraniční značky, jako je Tesla. Tyto vozy tvoří téměř 20 % všech automobilů prodaných v rámci bloku.

Očekává se, že navrhovaný celní sazebník bude potvrzen v Bruselu dnes odpoledne, informuje deník Guardian.

EU se připravuje na odvetná opatření Číny, která by mohla zahrnovat proticelní opatření na řadu výrobků, od francouzského koňaku po mléčné výrobky. Zasvěcení však naznačují, že problém nadměrné kapacity čínské automobilové výroby se v mnoha světových ekonomikách stále více stává domácím problémem.

V prosinci loňského roku se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen pokusila Čínu přesvědčit, že přístup do největší otevřené ekonomiky světa je podmíněn rovnými podmínkami. Argumentovala proti čínskému dumpingu přebytečných výrobků v bloku.

V současné době EU uvaluje na dovoz automobilů výrobců ze zemí mimo EU 10% daň a cla. Očekává se, že se zvýší až na 25 % pro čtyři největší čínské výrobce, přičemž na ostatní výrobce budou uvaleny další úrovně, míní Financial Times.

EU sice tvrdí, že čínští výrobci mohou snadno absorbovat další 15% poplatek, ale připravuje se na náročnou obchodní válku s Pekingem. Předpokládá se, že čínský prezident Si Ťin-pching to bude považovat za zkoušku síly, zejména proto, že zelené technologie jsou jedním z mála rostoucích odvětví čínské ekonomiky.

Vysoce postavené zdroje uvádějí, že otázka dumpingu elektrických vozidel vyvolává obavy i u zemí, které nejsou členy EU. Ty jsou odhodlány zabránit tomu, aby Čína dosáhla globální dominance v oblasti elektromobilů a dalších produktů zelené technologie.

O této otázce se bude pravděpodobně jednat na zítřejším summitu G7 v Itálii. EU doufá, že se jí podaří přesvědčit ostatní vedoucí představitele, že reakce na nadměrnou kapacitu Číny v oblasti automobilů, oceli a dalších položek, včetně solárních panelů a baterií pro elektromobily, musí být „cílená“.

Nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena uvalit 100% cla na dovoz čínských elektrických vozidel vyvolalo obavy z jednostranných opatření poškozujících partnery G7. Turecko rovněž oznámilo uvalení 40% cel na čínské elektromobily.

Narůstají obavy, že zvýšení cel v USA bude mít vlnový efekt v Evropě, což povede k tomu, že Čína přesměruje více vývozu do EU. Členové G7 se rovněž obávají, že nadměrná výrobní kapacita Číny by mohla mít dopad na rozvíjející se ekonomiky, jako je Brazílie, Mexiko a Indie.

Očekává se, že vedoucí představitelé G7 budou rovněž diskutovat o otázce financování obchodů malých čínských bank s Ruskem, a to v souvislosti s obavami, že tím podporují válečné úsilí Kremlu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Fed se nebojí Trumpa, ale stagflace. Ponechal sazby neměnné

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu úrokové sazby neměnné, jak investoři očekávali. Podle jejího šéfa Jerome Powella není potřeba s revizí měnové politiky pospíchat. Americký prezident Donald Trump po něm požaduje snižování sazeb, ale sám svou celní politikou způsobuje značnou nejistotu na trzích. Fed nyní zkoumá dopady jeho ekonomické agendy, přičemž Powell varoval před stagflací.

USA nepotřebujeme! Spojené království a Indie mají vlastní obchodní dohodu

Velká Británie a Indie uzavřely historickou dohodu o volném obchodu, která do deseti let osvobodí pohyb zboží mezi oběma zeměmi od cel. Pro ostrovní stát jde o největší a nejvýznamnější obchodní dohodu od odchodu z Evropské unie (EU) v roce 2020.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.
Reklama

DOPORUČUJEME

Fed se nebojí Trumpa, ale stagflace. Ponechal sazby neměnné

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu úrokové sazby neměnné, jak investoři očekávali. Podle jejího šéfa Jerome Powella není potřeba s revizí měnové politiky pospíchat. Americký prezident Donald Trump po něm požaduje snižování sazeb, ale sám svou celní politikou způsobuje značnou nejistotu na trzích. Fed nyní zkoumá dopady jeho ekonomické agendy, přičemž Powell varoval před stagflací.

USA nepotřebujeme! Spojené království a Indie mají vlastní obchodní dohodu

Velká Británie a Indie uzavřely historickou dohodu o volném obchodu, která do deseti let osvobodí pohyb zboží mezi oběma zeměmi od cel. Pro ostrovní stát jde o největší a nejvýznamnější obchodní dohodu od odchodu z Evropské unie (EU) v roce 2020.

Napětí mezi Indií a Pákistánem prodraží lety mezinárodních aerolinek

Velké mezinárodní letecké společnosti se vyhýbají pákistánskému vzdušnému prostoru v obavách z eskalace stále přetrvávajícího napětí. To znamená delší prodlevy na trasách do Asie, větší spotřebu paliva a rostoucí náklady pro letecké společnosti, které se navíc musejí vyhýbat i ukrajinskému vzdušnému prostoru a hotspotům bojů na Blízkém východě.

Trump: První obchodní dohody uvidíme možná už tento týden, cla na Čínu nakonec snížím

Americký prezident Donald Trump v neděli novinářům na palubě speciálu Air Force One řekl, že obchodní dohody s některými zeměmi by mohly být hotové už tento týden. Co se týče tarifů uvalených na Čínu, ty v určitém okamžiku sníží. Peking v současnosti vyhodnocuje americký postoj a zvažuje další postup.

Konec nákupu kryptoměn na dluh? Británie reaguje na prudký nárůst rizikových investic

Spojené království připravuje regulaci kryptoměnového trhu, která by mohla zásadním způsobem změnit přístup retailových investorů k digitálním aktivům. Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) plánuje omezit možnost nakupovat kryptoměny na úvěr, například prostřednictvím kreditních karet. Reaguje tak na rychle rostoucí počet investorů využívajících vypůjčené prostředky.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás