-5.6 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZajímavostiAmeričan za celý život spořádal více než 34.000 Big Maců

Američan za celý život spořádal více než 34.000 Big Maců

Američan Don Gorske za celý život snědl přes 34.000 Big Maců. Sedmdesátiletý muž se tak stal jedním z mála lidí, kterým se zápis v Guinnessově knize rekordů daří udržet několik desítek let, a to i díky tomu, že jí denně v průměru dva hamburgery z fastfoodového řetězce McDonald’s, uvedl list The Guardian.

Na to, že se Gorske se svým půlstoletí starým zvykem jíst každý den Big Mac dožije 70 let, sázel málokdo, poznamenal deník. Ale snížení počtu snědených hamburgerů na dva denně (namísto dřívějších devíti), vynechání hranolek a každodenní šestikilometrová procházka mu nejen pomohly stát se sedmdesátníkem – ale také mu umožnily rozšířit svůj rekord v počtu snědených Big Maců za život na více než 34.000.

„Mnoho lidí si myslelo, že už budu mrtvý,“ řekl Gorske v rozhovoru zveřejněném Guinnessovou knihou rekordů, která je známá tím, že vede databázi více než 40.000 světových rekordů.

Podle listu je těžké vyjádřit, jak zásadní význam má McDonald’s a jeden z jeho nejznámějších hamburgerů pro identitu vězeňského dozorce ve výslužbě z Fond du Lac ve Wisconsinu. A to i přes dlouhodobá varování odborníků, kteří tvrdí, že pravidelná konzumace rychlého občerstvení, včetně McDonald’s, může přispívat k přibývání na váze, obezitě, srdečním chorobám a dalším zdravotním problémům, protože jídla jsou napěchovaná kaloriemi, sodíkem, cukrem a tukem.

Gorske uvedl, že jeho láska k Big Macům začala, jakmile si 17. května 1972 dal svůj první. „V tu chvíli jsem si řekl: ‚Budu je jíst pravděpodobně do konce života‘,“ řekl. Dodal, že od té chvíle je začal i počítat. Od prvního Big Macu si každý den schovává účtenky i obaly.

Gorske říká, že jeho matka si dělala starosti, když viděla, jak jeho fascinace Big Macem vzkvétá, a snažila se ho usměrnit tím, že ho přiměla slíbit, že každý den sní i jedno jídlo jiné než Big Mac. Ale v roce 1981 ho přestala nutit, aby tento slib splnil.

Gorske na vrcholu své záliby jezdil do McDonald’s každý den, objednal si až devět Big Maců a každý z nich snědl. V té, která je nejblíže jeho domu, je na jedné ze stěn vystaven jeho portrét, a na parkovišti této restaurace prý dokonce požádal svou ženu Mary o ruku. Nyní obvykle chodí do McDonald’s dvakrát týdně, objednává si zásoby Big Maců a – poté, co sní jeden čerstvý – si je bere domů, aby si je ohřál v mikrovlnce, když má hlad.

Toto úsilí vyvrcholilo tím, když v roce 1999 získal zápis v Guinnessově knize rekordů za počet snědených hamburgerů za celý život. V roce 2011 překonal hranici 25.000 kusů. V průběhu loňského roku snědl 728 Big Maců, tedy necelé dva denně, a zvýšil tak svůj celkový počet na 34.128. Chuť na hamburgery ho prý stále nepřešla a tvrdí, že má spoustu místa na další.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama