menu

13 C
Czech
Úterý 14. května 2024

Ruská zmrazená aktiva půjdou na pomoc Ukrajině, rozhodla EU

Zástupci členských států Evropské unie (EU) se shodli na využití zmrazených ruských aktiv k nákupu zbraní pro Ukrajinu a poválečnou rekonstrukci země, jež se více než dva roky brání ruské agresi. Celkově se jedná o částku kolem 210 miliard eur (přibližně 5,3 bilionu korun).

Americké námořnictvo se vrací k dieselovým ponorkám

Sledujte nás na sítích

Americké námořnictvo předložilo před nedávnem Kongresu utajovaný plán stavby lodí. Hlásí se v něm k flotile o 381 lodích, nepočítaje v to plavidla bez posádky, kterých chce mít zhruba 150. To je více než 299 lodí, které jsou v provozu dnes. O 26 jednotek by to pak překročilo počet 355, stanovený americkými zákony.

Reklama

To je pro americkou obrannou strategii dobrá zpráva. Nebo je to dobrá zpráva za předpokladu, že loděnice zvládnou dodatečnou zátěž. A za předpokladu, že Kongres vybere od daňových poplatníků dostatek peněz na výstavbu, provoz a údržbu takové flotily. Zda to však američtí zákonodárci dotáhnou do konce, zůstává otázkou. Koneckonců je to už sedm let, co uložili mandát na 355 lodí. Přesto se počet lodí pohybuje přibližně tam, kde byl v roce 2016. A to v době, kdy čínské loděnice rychle vyrábějí nové hladinové lodě na cestě k cílovému stavu 500 lodí.

O problémech s údržbou ponorek se v americkém tisku hodně píše. Velení námořnictva stanovilo cílové procento útočných ponorek s jaderným pohonem, které jsou v údržbě a generální opravě, na 20 procent flotily. Ta v současnosti čítá 49 kusů. V současné době je však v nečinnosti téměř 40 procent flotily útočných ponorek. Patří sem například USS Connecticut, jedna z nejvíce kritizovaných ponorek třídy Seawolf. Dále například USS Boise třídy Los Angeles, která je odstavena od roku 2015. Na pokrytí amerických podmořských závazků na světových oceánech tak zbývá pouhých 31 lodí.

Šance pro podmořské drony?

Námořnictvo přitom právě v této době zveřejnilo první snímky svého mimořádně velkého bezpilotního podvodního plavidla Orca na moři. Zpočátku bude Orca sloužit jako minonosný člun, zatímco výrobci obranných zařízení a námořnictvo budou pracovat na přidání nových typů misí do jejího operačního repertoáru. Orca představuje slibnou technologii, protože americké námořnictvo se snaží naplnit svůj plán rozptýlit bojovou sílu mezi mnohem početnější flotilu, místo aby ji soustředilo do několika velkých, drahých a víceúčelových jednotek.

Potopení křižníku s řízenými střelami nebo torpédoborce snižuje významnou část celkové bojové síly flotily, a to hned v několika typech operací: protiponorkovém, protizemním a protileteckém boji spolu s obranou proti balistickým střelám. Naproti tomu rozptýlení palebné síly, senzorů a funkcí velení a řízení zvyšuje odolnost. Flotila bojuje dál i přes ztrátu jednotlivých jednotek.

Reklama

Vzhledem k těmto zprávám se ve Spojených státech začíná po letech znovu pokukovat po možnosti pořízení útočných ponorek s konvenčním pohonem. Početní stavy flotily stagnují, podle loňského plánu stavby lodí je třeba nejméně 17 dalších podmořských útočných člunů a nikdo už ani nepředstírá, že pětadvacetimetrová Orca, ať už je jakkoli schopná, může nahradit ponorku s posádkou o výtlaku tisíce tun.

Návrat k dieselu?

Koncepce amerického námořnictva, námořní pěchoty a společné koncepce budoucí námořní války počítají s využitím flotily v součinnosti s pozemními a leteckými silami, aby agresorovi znemožnily přístup do životně důležitých vod a na oblohu. Především do oblastí kolem ostrovů, tvořících první asijský ostrovní řetězec, od Filipín po ostrov Sachalin.

Ponorky přitom tvoří hlavní část tohoto plánu. Pokud totiž uzavřete první ostrovní řetězec, uzavřete námořnictvo a letectvo čínské armády, nemluvě o čínském obchodním loďstvu, v blízkých mořích a zmenšíte jim manévrovací prostor. Hlídková služba je činnost poměrně statická, což je úkol vhodný pro dieselové ponorky. A ponorkové služby provozované například japonskými námořními silami sebeobrany a námořnictvem Korejské republiky, které se spoléhají právě na ponorky s dieselelektrickým pohonem, v tom již dlouho vynikají. Americké námořnictvo by mohlo následovat jejich příkladu. Existují osvědčené konstrukce a také konstruktéři. Například japonské ponorky třídy Soryu a Taigei jsou považovány za nejlepší velké konvenční útočné čluny na světě. Francie staví konvenční variantu jaderných ponorek Barracuda, jsou tu španělské loděnice Navatia nebo německý Kiel se svým projektem 212CD. Možností na výběr je mnoho. A jestliže je americký lodní sektor pod velkým tlakem, má smysl obrátit se na velké lodní stavitele mezi dlouholetými a loajálními spojenci.

Konvenční ponorky jsou levné

Čína je dnes největším světovým výrobcem lodí. Nicméně dalšími dvěma největšími výrobci jsou Japonsko a Jižní Korea. Společně dokonce předstihují čínskou kapacitu stavby lodí. Lze si tak představit, že například společnost Mitsubishi Heavy Industries, která vyrobila ponorku Soryu a vyrábí typ Taigei, by byla vstřícná myšlence položit kýly pro americké námořnictvo. Stavba by mohla probíhat buď v japonských loděnicích, nebo na základě nějaké dohody o jejich výrobě v Severní Americe. A totéž platí i pro ostatní úspěšné západní konstrukce dieselelektrických ponorek.

Konkrétně japonský parlament vyčlenil 602,3 milionu dolarů na nejnovější kopii člunů JMSDF třídy Taigei. Ty jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi pro zvýšení jejich výdrže na místě. Další série ponorek třídy Virginia přitom stojí americké námořnictvo 3,45 miliardy dolarů na jednotku. Výhoda dieselu v ceně je zjevná. Vyrovnání současného amerického deficitu sedmnácti ponorek by tak americké daňové poplatníky přišlo na 10,24 miliardy dolarů. Naproti tomu 17 ponorek Virginia by stálo 58,65 miliardy dolarů. Je zde také hledisko politické – AUKUS.

V rámci americko-britsko-australského jihoasijského spojenectví Spojené státy údajně poskytnou Královskému australskému námořnictvu tři až pět jaderných ponorek třídy Virginia. Ty by australskému námořnictvu pomohly do doby, než se australským loďařům podaří vybudovat infrastrukturu a nashromáždit odborné znalosti pro stavbu vlastního typu. Pokud má americký loďařský průmysl potíže udržet současnou americkou ponorkovou flotilu, natož ji rozšířit a dodávat Austrálii jaderné ponorky, má smysl obrátit se na jiné subjekty, které by americké podmořské službě pomohly s počtem lodí. Tím by se naplnily potřeby námořnictva a zároveň by Amerika zachovala důvěru ve svého pravděpodobně nejbližšího spojence.

Politické hledisko

A konečně, nákup konkrétně japonských lodí by znovu posílil americko-japonské spojenectví. Vyslal by tím silný odstrašující signál vůdcům čínské komunistické strany. Pokud by americké námořnictvo trvale předsunulo svůj kontingent konvenčních ponorek do západního Pacifiku, byly by lodě umístěny v blízkosti potenciálních bojišť podél výše zmíněného prvního asijského ostrovního řetězce a také v loděnicích schopných provádět jejich údržbu a obnovu. A pokud by Washington souhlasil s umístěním amerických ponorek pod velení skutečně kombinované americko-japonské flotily a dal Tokiu možnost rozhodovat o jejich činnosti, bylo by Číně a Japonsku jasné, že Spojené státy mají zájem na společné obraně.

A žádná bombastická prohlášení Pekingu nebo zastrašování ze strany čínské lidové armády by alianci nerozvolnila ani nezrušila. Američtí námořníci budou v ohrožení, a proto budou americké ozbrojené síly na místě, až dojde k bitvě, například o Tchaj-wan. S tímto vědomím a zastrašeni nepříznivými geostrategickými okolnostmi by představitelé komunistické Číny měli upustit od očekávané agrese.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ICJ projedná další opatření ke Gaze, JAR žádá zastavení operace v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes oznámil, že ve čtvrtek a v pátek projedná žádost Jihoafrické republiky o nová předběžná opatření týkající se války v Pásmu Gazy. JAR viní Izrael z genocidy vůči Palestincům a v nejnovější stížností žádá haagský soud, aby nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu a zajistit tamním civilistům přístup k humanitární pomoci. Informovala o tom agentura AFP. Agentura Reuters v této souvislosti napsala, že turecký ministr zahraničí Hakan Fidan dnes zopakoval, že Turecko se chystá připojit ke stížnosti JAR u haagského soudu. To avizovala Ankara už před několika týdny.

Francie: Dva dozorci byli zabiti při přepadení vězeňské dodávky a vysoce nebezpečný zločinec běhá na svobodě

Při dnešním šokujícím incidentu v Normandii byli maskovanými ozbrojenci přepadeni dva vězeňští dozorci. Útočníci vyzbrojení samopaly přepadli ve středu kolem 11. hodiny dopoledne vozidlo převážející vězně. Děsivý útok byl zachycen na videu, který ukazuje, jak útočníci obklíčili vozidlo u mýtné brány a později z místa činu utekli.

V Gaze dochází zásoby humanitární pomoci, distribuci ztěžují boje a evakuace

Za poslední týden donutily boje v Pásmu Gazy přes půl milionu Palestinců, aby se přemístili do jiných oblastí. Jde o zhruba čtvrtinu obyvatel tohoto palestinského území, upozornil podle agentury AP úřad generálního tajemníka OSN. Rychlé evakuace statisíců lidí a zintenzivnění bojů mezi ozbrojenci hnutí Hamás a izraelskou armádou v posledních dnech téměř zastavily distribuci humanitární pomoci v oblasti, uvedla mluvčí organizace Světový potravinový program (WFP).

Fritzl se ze zařízení pro psychicky nemocné přesune do běžného vězení

Na doživotí odsouzený Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, se ze zařízení pro psychicky nemocné přesune do běžného vězení. Rakouský soud totiž vyhověl žádosti tohoto devětaosmdesátiletého muže, uvedla dnes agentura Reuters.

Izrael shromáždil na okraji Rafáhu dostatečné síly k podniknutí invaze

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyhodnotila, že Izrael poblíž Rafáhu nashromáždil dostatek vojáků k plnohodnotné invazi. Není si však jista tím, zda padlo konečné rozhodnutí o jejím zahájení. Z Rafáhu uprchlo už 500 tisíc lidí.

Putin bude tento týden na státní návštěvě Číny, kde se setká se Si Ťin-pchingem

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví ve čtvrtek a v pátek Čínu, kde se mimo jiné setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur to dnes oznámil Kreml a také čínské ministerstvo zahraničí. Státní návštěva bude Putinovou první zahraniční cestou poté, co minulý týden zahájil své páté funkční období v čele Ruska. Šéf Kremlu byl naposledy v Číně loni v říjnu.

Pád obřího billboardu při bouři v Bombaji zabil nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidí zemřelo po pádu obřího billboardu, který se zřítil při pondělní bouři v indické Bombaji. Dalších více než 74 bylo zraněno. Od rána na místě pokračují záchranné práce. Informují o tom indická média.
Reklama

DOPORUČUJEME

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.

Čína zahájila historickou misi s cílem odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce

Čína zahájila přelomovou misi, jejímž cílem je odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce. Sonda Chang'e-6, pojmenovaná podle bohyně Měsíce v čínské mytologii, má za cíl dopravit přibližně dva kilogramy měsíčních vzorků k analýze na Zemi. Tato mise představuje první sběr vzorků z temné strany Měsíce, oblasti se silnější kůrou a větším počtem kráterů než na straně blízké.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ICJ projedná další opatření ke Gaze, JAR žádá zastavení operace v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes oznámil, že ve čtvrtek a v pátek projedná žádost Jihoafrické republiky o nová předběžná opatření týkající se války v Pásmu Gazy. JAR viní Izrael z genocidy vůči Palestincům a v nejnovější stížností žádá haagský soud, aby nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu a zajistit tamním civilistům přístup k humanitární pomoci. Informovala o tom agentura AFP. Agentura Reuters v této souvislosti napsala, že turecký ministr zahraničí Hakan Fidan dnes zopakoval, že Turecko se chystá připojit ke stížnosti JAR u haagského soudu. To avizovala Ankara už před několika týdny.

Francie: Dva dozorci byli zabiti při přepadení vězeňské dodávky a vysoce nebezpečný zločinec běhá na svobodě

Při dnešním šokujícím incidentu v Normandii byli maskovanými ozbrojenci přepadeni dva vězeňští dozorci. Útočníci vyzbrojení samopaly přepadli ve středu kolem 11. hodiny dopoledne vozidlo převážející vězně. Děsivý útok byl zachycen na videu, který ukazuje, jak útočníci obklíčili vozidlo u mýtné brány a později z místa činu utekli.

Pelikáni podél kalifornského pobřeží umírají na záhadnou nemoc

Rehabilitační centra a neziskové organizace v jižní Kalifornii hlásí desítky nemocných pelikánů. Ptáci od pohledu umírají na podchlazení, podvýživu a dehydrataci, což je velkou záhadou, protože v tamních vodách jsou bohaté ekosystémy. Pokud se včas dostanou do péče odborníků, zotavují se rychle. V současnosti probíhá vyšetřování.

V Gaze dochází zásoby humanitární pomoci, distribuci ztěžují boje a evakuace

Za poslední týden donutily boje v Pásmu Gazy přes půl milionu Palestinců, aby se přemístili do jiných oblastí. Jde o zhruba čtvrtinu obyvatel tohoto palestinského území, upozornil podle agentury AP úřad generálního tajemníka OSN. Rychlé evakuace statisíců lidí a zintenzivnění bojů mezi ozbrojenci hnutí Hamás a izraelskou armádou v posledních dnech téměř zastavily distribuci humanitární pomoci v oblasti, uvedla mluvčí organizace Světový potravinový program (WFP).

Fritzl se ze zařízení pro psychicky nemocné přesune do běžného vězení

Na doživotí odsouzený Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, se ze zařízení pro psychicky nemocné přesune do běžného vězení. Rakouský soud totiž vyhověl žádosti tohoto devětaosmdesátiletého muže, uvedla dnes agentura Reuters.

Izrael shromáždil na okraji Rafáhu dostatečné síly k podniknutí invaze

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyhodnotila, že Izrael poblíž Rafáhu nashromáždil dostatek vojáků k plnohodnotné invazi. Není si však jista tím, zda padlo konečné rozhodnutí o jejím zahájení. Z Rafáhu uprchlo už 500 tisíc lidí.

Putin bude tento týden na státní návštěvě Číny, kde se setká se Si Ťin-pchingem

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví ve čtvrtek a v pátek Čínu, kde se mimo jiné setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur to dnes oznámil Kreml a také čínské ministerstvo zahraničí. Státní návštěva bude Putinovou první zahraniční cestou poté, co minulý týden zahájil své páté funkční období v čele Ruska. Šéf Kremlu byl naposledy v Číně loni v říjnu.

Pád obřího billboardu při bouři v Bombaji zabil nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidí zemřelo po pádu obřího billboardu, který se zřítil při pondělní bouři v indické Bombaji. Dalších více než 74 bylo zraněno. Od rána na místě pokračují záchranné práce. Informují o tom indická média.

Švýcarsko porazilo Českou republiku v napínavém rozstřelu na mistrovství světa v ledním hokeji

Švýcarsko zvítězilo na mistrovství světa v ledním hokeji v Praze v zápase s Českou republikou 2:1 po prodloužení a nájezdech. Rozhodující gól v nájezdech vstřelil Philipp Kurashev a dovedl svůj tým ke třetímu vítězství na turnaji, zatímco Čechům uštědřil první porážku. Zápas držel fanoušky v napětí, protože oba týmy předváděly intenzivní hru, ze které nakonec vyšli vítězně Švýcaři.
Reklama
Reklama