menu

29.1 C
Czech
Středa 2. července 2025

Američané chtěli do Severní Koreje poslat hotovost, rýži a Bible v plastových lahvích

Jihokorejská policie zadržela šest Američanů, kteří se pokusili dopravit na území Severní Koreje plastové lahve naplněné rýží, dolary a Biblemi. Lahve chtěli vypustit do moře z ostrova Ganghwa, odkud by je proudy mohly zanést k severokorejským břehům. Jejich akci ale přerušila vojenská hlídka.

Rusko podniklo zatím největší vzdušný útok na Ukrajinu

Rusko v noci na dnešek podniklo dosud největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku války, vyslalo na ni 477 dronů a 60 raket různých typů. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 211 dronů a 38 raket, na 226 se jich ztratilo. Při odrážení rozsáhlého ruského útoku přišel o život ukrajinský pilot a stíhací letoun F-16, který pilotoval, byl ztracen. Uvedla to ukrajinská armáda. Ruské údery zabily další osobu, nejméně šest jich zranily a poškodily domovy a infrastrukturu, oznámily místní úřady.

MiG-29: Legenda, která přišla pozdě

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Životopis sovětského stíhacího letounu MiG-29 má mnoho specifických momentů. Jedním z nich je i příběh Rumunska, které letouny vyřadilo ze služby v samém předvečeru vstupu do NATO, aby pak dlouhou dobu používalo jen obstarožní MiGy-21, do kterých dokonce mohutně investovalo díky izraelské modernizaci.

MiG-29

O pořízení bojových letounů 4. generace rumunská vláda rozhodla v roce 1988. Protože vývoj letounu této kategorie byl zcela nad síly domácího průmyslu, volba nakonec padla na sovětský MiG-29. Tehdejší plány přitom počítaly s nákupem 48 strojů. V letech 1989 až 1990 obdrželo Rumunsko od Sovětského svazu celkem 21 letounů MiG-29, z toho čtyři ve dvoumístné verzi UB. První lety rumunských MiG-29 začaly již v roce 1990. Čtyři letouny byly ztraceny při různých nehodách, jedna stíhačka byla zakoupena v Moldavsku jako náhrada za ztráty. V době vyřazení z provozu v roce 2023 tak rumunské letectvo disponovalo osmnácti letouny MiG-29.

Po rozpadu Varšavské smlouvy se vojenské a politické vedení Rumunska rozhodlo soustředit se především na zachování bojeschopnosti MiGu-21. Ten byl nejmasovějším letounem v národním letectvu. Jinak si totiž nelze vysvětlit skutečnost, že země zahájila společný program s izraelskou společností Elbit Systems na modernizaci MiGu-21 na standard LanceR již v roce 1992, ale program modernizace svých MiGů-29 na standard Sniper zahájila až v roce 1995. Je zajímavé, že třetím partnerem pro práce na rumunských MiG-29 se stal německý koncern Daimler Chrysler Aerospace. Do tohoto příběhu přitom Němci nezapojili své tehdejší ruské partnery z koncernu RSK MiG.

Modernizaci rumunských MiGů-29 přitom dostal na starost domácí podnik Aerostar z Bacau. Nikoli náhodou, měl již totiž zkušenosti s modernizací letounů řady MiG-21 ze stavu Rumunských vzdušných sil. Cílem zmíněného modernizačního programu, který dal za vznik modelu MiG-29 Sniper, se stalo zajištění kompatibility se systémy NATO. Dále rozšíření bojových možností, rozšíření škály podvěsné výzbroje, zlepšení provozních charakteristik a v neposlední řadě též prodloužení meziopravního resursu.

Sniper

Toho přitom mělo být docíleno zejména zástavbou nového avionického vybavení. Z důvodu úspor a zjednodušení logistického zabezpečení stíhacích letek Rumunských vzdušných sil většinu nových systémů pro modernizovaný MiG-29 Sniper převzali od MiGu-21 LanceR. Šlo o výsledek modernizačního programu rumunských letounů typu MiG-21M/MF a -21UM. Dodavatelem avioniky pro tento model se tedy staly izraelské společnosti IAI (Israel Aircraft Indusries) a Elbit. Na programu MiG-29 Sniper se ale podílela též německá společnost DASA.

Ke stvrzení příslušné mezistátní smlouvy o společném postupu při vývoji MiGu-29 Sniper došlo v červnu roku 1999. Demonstrační prototyp tohoto modelu vznikl konverzí řadového MiGu-29 (iz.9.12A) ze stavu vzdušných sil Rumunska. Konkrétně přitom šlo o letoun s rudým trupovým číslem „67“ a výrobním číslem 2960532367. Ještě před zmíněnou konverzí ale tento stroj prošel, v prostorách závodu Aerostar, generální opravou.

Do oblak se demonstrační prototyp Sniperu poprvé vydal dne 5. května 2000 se zkušebním pilotem společnosti DESA za kniplem. Svůj veřejný debut si tento stroj odbyl dne 26. května toho samého roku na berlínské Airshow ILA 2000. Protože měl tehdy za sebou pouhých 15 zkušebních letů, návštěvníci zmíněné airshow jej mohli zhlédnout pouze staticky. Původní plány počítaly s tím, že „upgrade“ do standardu MiG-29 Sniper projde všech 18 MiGů-29. Právě tolik se jich na počátku prvního desetiletí 21. století stále ještě nacházelo ve stavu Rumunských vzdušných sil.

Konečný nezdar modernizace

Plány ovšem překazily nepřekonatelné problémy s integrací některých systémů, které vyplavaly na povrch v průběhu zkoušek jediného prototypu. V březnu roku 2003 proto celá flotila rumunských MiGů-29 zůstala stát na zemi. V dubnu 2004 byly pak tyto stroje uskladněny a nabídnuty k odprodeji. Mezitím se společnosti DASA a Aerostar pokusily s modernizačním programem MiGu-29 Sniper prosadit na mezinárodním trhu. Do nabídky přitom zahrnuly též možnost instalace radaru typu EL/M-2032 izraelské značky Elta. Ten se již předtím stal součástí modernizačního balíčku pro rumunské MiGy-21MF.

Příběh rumunského MiGu-29 se na jaře 2022 opět objevil, a to v poněkud nečekaném úhlu. Nejprve koncem března 2022 ředitel sdružení rumunských obranných podniků PATROMILL Viorel Manole prohlásil, že Rumunsko má 18 letounů MiG-29, které by mohly být převedeny na Ukrajinu. O týden později však tehdejší rumunský ministr obrany Vasile Dincu upřesnil, že země žádné funkční MiG-29, které by mohla předat Ukrajině, nemá. Místo toho existuje několik zájemců o „kanibalizované“ náhradní díly z těchto letounů.

Když přišly problémy s modernizovanými devětadvacítkami, padlo rozhodnutí. Budoucím páteřním strojem rumunského letectva se opět stane MiG-21, na rozdíl například od České republiky ale projde modernizací. Tímto modernizačním programem, který vešel ve známost jako MiG-21-2000, mělo konkrétně projít 100 jednomístných MiGů-21M/MF a deset dvoumístných MiGů-21UM.

Modernizační program MiG-21-2000 stál zejména na instalaci víceúčelového radiolokátoru typu Elta EL/M-2032. Dále tzv. skleněného kokpitu, INS navigačního systému s GPS přijímačem a nového zaobleného jednodílného nevyztuženého průzračného překrytu pilotní kabiny. Součástí zbraňového systému modernizovaného MiGu-21-2000 se navíc měla stát celá škála naváděné munice izraelské provenience. Jde o modernizaci velmi podobnou tomu, co později obdrželo indické letectvo v rámci programu MiG-21 Bison.

Krátký pohled do kokpitu MiG-21 LanceR

LanceR jako dlouhodobé řešení

Z rumunského modernizačního programu nazvaného „LanceR“ přitom vzešly hned tři verze. Dvě jednomístné (LanceR A a LanceR C) a jedna dvoumístná (LanceR B). LanceR A výrobce optimalizoval pro útoky na pozemní cíle, primárním určením LanceRu C se stalo plnění úkolů v rámci PVO. Model LanceR B zase vzešel z modernizačního programu dvoumístných cvičně-bojových MiGů-21UM).

V letech 1996 až 2003 modernizačním programem LanceR prošlo celkem 113 rumunských MiGů-21. To přitom odpovídá přibližně 40 procentům flotily letounů této řady Rumunských vzdušných sil z počátku 90. let. Rumunské letectvo zformovalo první operační letku LanceRů dne 8. května 1997 v Bacau. Do roku 2003, kdy celý modernizační program LanceR skončil, vzdušné síly Rumunska přišly při fatálních nehodách o celkem čtyři letouny této řady. Dva LanceRy A, jeden LancerR B a jeden LancerR C.

Do roku 2013 se nicméně flotila těchto letounů postupně zredukovala na pouhých 36 exemplářů a v posledních letech jejich roli přebraly starší verze letounů F-16, které možná později doplní i typ F-35, o který se Rumunsko jako třetí země bývalé Varšavské smlouvy zajímá.

Příběh modernizovaného MiGu-29 Sniper tak dodnes zůstává pouze mementem na pomníku slavného letounu, který přišel na světovou scénu v nesprávný čas.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Březnový požár u letiště Heathrow způsobilo selhání při údržbě rozvodny

Požár, kvůli kterému bylo letos v březnu uzavřeno londýnské letiště Heathrow a na místě uvízly tisíce cestujících, způsobilo selhání společnosti National Grid při údržbě rozvodny elektřiny. Uvedla to dnes oficiální zpráva. Britský energetický regulační úřad Ofgem na základě zprávy zahájil okamžitě vyšetřování správce sítě.

Íránský prezident uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s MAAE

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média. Rozhodnutí Teheránu pozastavit s MAAE spolupráci předcházely izraelské a americké útoky na íránské jaderné provozy.

Verstappen údajně kývl na Mercedes

Max Verstappen zřejmě souhlasil s přestupem do Mercedesu. Informace přinesla italská mutace televize Sky Sports, podle které měl čtyřnásobný mistr světa přijmout nabídku šéfa týmu Tota Wolffa. Přesto zatím není nic jisté.

Případ Diddy: Porota rozhodla o části obvinění. U toho nejzávažnějšího se zatím neshodla

Porota v případu hudebního producenta a rapera Seana „Diddyho“ Combse dospěla k verdiktu ve čtyřech z pěti bodů obžaloby. Rozhodla o dvou obviněních z obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování a dvou týkajících se přepravy osob za účelem prostituce. U nejzávažnějšího bodu, kterým je spiknutí za účelem vydírání, však zůstala rozdělená a k jednoznačnému závěru nedospěla.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Polský nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil konzervativní historik podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Funkce se ujme 6. srpna. O platnosti hlasování rozhodovalo 18 soudců z komory nejvyššího soudu, vytvořené za vlády PiS. Legitimitu této komory a jejích soudců zpochybňuje současná vláda premiéra Donalda Tuska, napsala polská média.

USA zastavily dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu, zásoby se tenčí

Americké ministerstvo obrany zastavilo po revizi zásob dodávky některých klíčových zbraní na Ukrajinu. Týká se to dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice. Kyjev od USA neobdrží ani požadované střely do systémů protivzdušné obrany Patriot. To však neznamená, že americká pomoc skončila, upozornil náměstek ministra obrany Elbridge Colby, jenž za rozhodnutím stojí.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.

Archeologové v Londýně poskládali fragmenty nalezených římských nástěnných maleb

Archeologové v Londýně poskládali dohromady fragmenty jednoho z největších souborů římských nástěnných maleb, jaké se kdy v britské metropoli našly. Informovala o tom dnes agentura AFP nebo stanice BBC a CNN s odvoláním na londýnské muzeum archeologie (MOLA). Na 2000 let staré kusy zdí podle muzea kdysi zdobily asi 20 zdí luxusní římské vily, která se nacházela v současné londýnské čtvrti Southwark.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Březnový požár u letiště Heathrow způsobilo selhání při údržbě rozvodny

Požár, kvůli kterému bylo letos v březnu uzavřeno londýnské letiště Heathrow a na místě uvízly tisíce cestujících, způsobilo selhání společnosti National Grid při údržbě rozvodny elektřiny. Uvedla to dnes oficiální zpráva. Britský energetický regulační úřad Ofgem na základě zprávy zahájil okamžitě vyšetřování správce sítě.

Íránský prezident uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s MAAE

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média. Rozhodnutí Teheránu pozastavit s MAAE spolupráci předcházely izraelské a americké útoky na íránské jaderné provozy.

Verstappen údajně kývl na Mercedes

Max Verstappen zřejmě souhlasil s přestupem do Mercedesu. Informace přinesla italská mutace televize Sky Sports, podle které měl čtyřnásobný mistr světa přijmout nabídku šéfa týmu Tota Wolffa. Přesto zatím není nic jisté.

Případ Diddy: Porota rozhodla o části obvinění. U toho nejzávažnějšího se zatím neshodla

Porota v případu hudebního producenta a rapera Seana „Diddyho“ Combse dospěla k verdiktu ve čtyřech z pěti bodů obžaloby. Rozhodla o dvou obviněních z obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování a dvou týkajících se přepravy osob za účelem prostituce. U nejzávažnějšího bodu, kterým je spiknutí za účelem vydírání, však zůstala rozdělená a k jednoznačnému závěru nedospěla.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Polský nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil konzervativní historik podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Funkce se ujme 6. srpna. O platnosti hlasování rozhodovalo 18 soudců z komory nejvyššího soudu, vytvořené za vlády PiS. Legitimitu této komory a jejích soudců zpochybňuje současná vláda premiéra Donalda Tuska, napsala polská média.

USA zastavily dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu, zásoby se tenčí

Americké ministerstvo obrany zastavilo po revizi zásob dodávky některých klíčových zbraní na Ukrajinu. Týká se to dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice. Kyjev od USA neobdrží ani požadované střely do systémů protivzdušné obrany Patriot. To však neznamená, že americká pomoc skončila, upozornil náměstek ministra obrany Elbridge Colby, jenž za rozhodnutím stojí.

Dalajlama oznámil, že instituce tibetského duchovního vůdce bude pokračovat

Staletí stará tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Dnes to oznámil dalajlama, který tak podle agentury AP ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Dalajlama, který žije od konce 50. let v exilu, dával v minulosti najevo, že by s jeho smrtí mohla tato funkce skončit. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet. Peking dnes uvedl, že výběr nového dalajlamy bude podléhat jeho souhlasu.

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, konečný návrh předloží Katar a Egypt. V noci na dnešek to na své sociální síti Truth Social napsal americký prezident Donald Trump. Ten zároveň vyzval Hamás, aby dohodu přijal, a varoval, že pokud tak neučiní, vše bude jen horší.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás