Měsíce dramatických vyjednávání jsou u konce. Turecký prezident Tayyip Erdogan v pondělí souhlasil s tím, že předloží parlamentu nabídku Švédska vstoupit do vojenské aliance NATO. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v loňském roce. V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu opustily svou politiku vojenské neangažovanosti, která trvala po desetiletí studené války.
Zatímco členství Finska v NATO dostalo zelenou v dubnu, Turecko a Maďarsko jsou v současnosti jedinými dvěma členy NATO, kteří ještě neratifikovali švédskou žádost o členství. Stockholm pracuje na tom, aby se k bloku připojil na summitu aliance v litevském hlavním městě Vilniusu. Ten začíná dnes.
Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan agrees to back Sweden’s NATO bid after a year of blocking the move https://t.co/0BqTA7joLW pic.twitter.com/IJBFv74b3m
— Al Jazeera English (@AJEnglish) July 11, 2023
„Jsem rád, že mohu oznámit… že prezident Erdogan souhlasil s předáním přístupového protokolu pro Švédsko co nejdříve Velkému národnímu shromáždění a úzce s ním úzce spolupracovat, abychom zajistili ratifikaci,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci.
Šéf NATO to popsal jako „historický krok“. Zdůraznil však, že nelze uvést „jasné datum“, kdy Švédsko vstoupí do vojenské aliance – protože to závisí na tureckém parlamentu.
Stoltenberg řekl, že Turecko a Švédsko se zabývaly „oprávněnými bezpečnostními obavami Turecka“. V důsledku toho Švédsko upravilo svou ústavu, změnilo své zákony, rozšířilo svou protiteroristickou operaci proti PKK (Kurdistánská strana pracujících) a obnovilo vývoz zbraní do Turecka, uvádí agentura Reuters.
Dobrý den pro Švédsko, komentoval premiér
V předvečer summitu svolal Soltenberg Erdogana a švédského premiéra Ulfa Kristerssona k několikahodinovým rozhovorům. Snažil se konečně prolomit patovou situaci.
Erdogan celé měsíce tvrdil, že přistoupení Švédska závisí na realizaci dohody dosažené loni během summitu aliance v Madridu. Nikdo by podle něj neměl od Ankary očekávat kompromisy. Turecko obviňovalo Švédsko, že na svém území chrání teroristy, zejména členy zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Tu Turecko, EU a Spojené státy považují za teroristickou organizaci.
Erdogan a Kristersson vypadali před schůzkou uvolněně. Švédský lídr vtipkoval o zaparkování svého letadla vedle většího tureckého letadla na letišti ve Vilniusu. „Pro Švédsko to byl dobrý den,“ řekl Kristersson novinářům s tím, že společné prohlášení z pondělí představuje „velký krok“ ke konečné ratifikaci švédského členství v NATO.
V prohlášení vydaném oběma zeměmi se uvádí, že Švédsko zopakovalo, že nebude poskytovat podporu kurdským skupinám. Také že bude aktivně podporovat úsilí o oživení procesu přistoupení Turecka k EU.
Vstupu Švédka by již nemělo nic bránit
Poté, co šéf kabinetu maďarského premiéra Viktora Orbána ve čtvrtek řekl, že Budapešť již nebude blokovat ratifikaci členství Švédska v NATO, turecký souhlas odstraní poslední překážku pro švédský vstup do NATO, jehož žádost musí schválit všichni členové.
Spojené státy a jejich spojenci se na Ankaru snažili tlačit měsíce. Někteří partneři NATO se domnívají, že Turecko, které v říjnu 2021 požádalo o nákup stíhaček Lockheed Martin Corp F-16 ve výši 20 miliard dolarů a téměř 80 modernizačních sad pro svá stávající válečná letadla, využívá otázku švédského členství k nátlaku na Washington.
Americký prezident Joe Biden, který toto oznámení uvítal, by měl během summitu vést s Erdoganem osobní rozhovory.
„Jsem připraven spolupracovat s prezidentem Erdoganem a Tureckem na posílení obrany a odstrašení v euroatlantické oblasti. Těším se, že přivítám premiéra Kristerssona a Švédsko jako našeho 32. spojence NATO,“ stojí podle BBC v prohlášení Bílého domu.