Ruský prezident Vladimir Putin dnes zesnulého italského expremiéra Silvia Berlusconiho označil za drahého a moudrého přítele a vynikajícího politika. Ocenil jeho údajnou schopnost vyvážených rozhodnutí. Reakce na Berlusconiho úmrtí z evropských metropolí přicházejí zatím pomalu a jsou spíše zdrženlivé nebo se omezily na strohé kondolence.
„Pro mě byl Silvio blízký člověk a skutečný přítel. Vždy jsem upřímně obdivoval jeho moudrost a jeho schopnost přijímat rozvážná, prozíravá rozhodnutí i v těch nejsložitějších situacích,“ uvedl Putin ve své kondolenci.
Putin says Berlusconi was true friend, his death is great misfortune: https://t.co/ObppMwj3hU pic.twitter.com/Y3tnbdRZAA
— TASS (@tassagency_en) June 12, 2023
Přátelství Berlusconiho s Putinem se projevilo například v září loňského roku v den Berlusconiho 86. narozenin, tedy v době pokračující ruské agrese na Ukrajině. Putin tehdy expremiérovi poslal přání všeho nejlepšího a 20 lahví vodky a Berlusconi se pochlubil, že mu dárek oplatil italským vínem.
Jako přítele dnes Berlusconiho označil i maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda jako jediná v Evropské unii udržuje navzdory ruské invazi na Ukrajinu zejména obchodní kontakty s Moskvou. „Odpočívej v pokoji, můj příteli,“ napsal na twitteru Orbán a připojil fotografii, na níž je zachycen s Berlusconim, kterého popsal jako „velkého bojovníka“.
Berlusconi dnes zemřel ve věku 86 let v milánské nemocnici San Raffaele, kde byl od minulého pátku hospitalizován kvůli zápalu plic a chronické leukémii.
Dlouholetý nizozemský premiér Mark Rutte na twitteru napsal, že Berlusconiho odchodem Itálie přišla o silnou osobnost. „Byl prvním italským premiérem, s nímž jsem spolupracoval. Budu si ho pamatovat jako výrazného a zaníceného politika,“ napsal Rutte. Britský ministerský předseda Rishi Sunak prostřednictvím uvedl, že „Berlusconi zanechal značnou stopu v italské politice po několik desetiletí“.
„Vyjadřujeme italskému lidu a italské vládě svou soustrast,“ uvedl mluvčí německé vlády Wolfgang Büchner na dnešní vládní tiskové konferenci. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že ji zpráva o Berlusconiho úmrtí zarmoutila. „Vedl Itálii v době politických změn a od té doby pokračoval v utváření své milované země,“ uvedla na twitteru.
Kondolence přišly i z Izraele či Vatikánu. „Silvio byl velkým přítelem Izraele a vždy nás podporoval,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Papež František v telegramu označil Berlusconiho za „protagonistu italského politického života, který se s energickým temperamentem ujal odpovědnosti za veřejnost“.
V Itálii Berlusconimu prokázali úctu i jeho dlouholetí političtí soupeři. Bývalý šéf Evropské komise a italský expremiér, křesťanský demokrat Romano Prodi uvedl, že si Berlusconiho pamatuje jako politického lídra, který měl „velký vliv na život naší země“. Podobně se vyjádřila i nynější italská premiérka Giorgia Meloniová, která zesnulého politika označila za jednoho z nejvlivnějších mužů italských dějin.
Evropský tisk zdůrazňuje kontroverzní stránky Berlusconiho osobnosti a politiky. Vyzdvihuje zejména jeho svůdný populismus. „Na Silviu Berlusconim bylo všechno falešné: Jeho vlasy i jeho sliby. Přesto byl volen a opětovně zvolen,“ napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Agentura DPA dokonce Berlusconiho označila za „otce všech populistů“.