7 C
Czech
Pondělí 27. října 2025
Válka na UkrajiněTři ranění po pádu dronu na obytný dům v ruské Voroněži

Tři ranění po pádu dronu na obytný dům v ruské Voroněži

Tři lidé utrpěli zranění poté, co se na obytný dům ve Voroněži na jihozápadě Ruska zřítil bezpilotní letoun, oznámil dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev. V ruských médiích se objevily dohady, že cílem dronu mohlo být vojenské letiště, anebo místní letecký podnik. Ukrajina se k podobným útokům v hloubi Ruska přinejmenším oficiálně nehlásí.

Ranění byli pořezáni úlomky skla. Ošetřeni byli na místě, převoz do nemocnice odmítli, uvedl gubernátor, který dal pokyn k poskytnutí pomoci obyvatelům poškozeného domu.

Snímky domu, ve kterém zásah dronu poškodil několik bytů, zveřejnila agentura RIA Novosti. Na sociální síti se mezitím objevily i záběry z dopadu dronu.

Na místě podle gubernátora pracují agenti tajné služby FSB, záchranáři a další složky.

Minulý měsíc gubernátor Gusev uvedl, že dva ukrajinské drony se pokusily zaútočit na vojenský objekt ve Voroněžské oblasti v Rusku. Jeden se zřítil, druhý byl sestřelen. Gubernátor ujistil, že v regionu se přijímají dodatečná opatření k posílení bezpečnosti a že na vše osobně dohlíží.

Počátkem roku obyvatelé Voroněže hlásili na sociálních sítích, že v noci na 2. ledna slyšeli silný výbuch od místního vojenského letiště Baltimor, kde byl údajně rozmístěn pluk taktických bombardérů Su-34. Ruské úřady následně tvrdily, že protivzdušná obrana u Voroněže sestřelila malý průzkumný dron vypuštěný z Ukrajiny. Nikdo podle nich nebyl zraněn a na zemi nevznikla žádná škoda.

„Vážné znepokojení budí skutečnost, že letiště Baltimor leží 178 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Dron přitom mohl odstartovat z mnohem větší vzdálenosti,“ napsal tehdy ještě před vyjádřením úřadů portál Avia.pro a připomněl prosincové útoky přebudovaných dronů Tu-141 Striž na vzdálenější základny ruských strategických bombardérů, používaných při útocích na Ukrajinu.

Reklama

Právě se děje

La Pachamama míří na COP30. Chilská farma mění odpad v energii a inspiruje svět

Na vyprahlém chilském pobřeží vznikla farma, která proměnila nedostatek v příležitost. La Pachamama využívá odpad k výrobě energie a už osm let funguje bez základních sítí. Její zakladatelé teď míří na klimatický summit COP30, kde představí svůj model soběstačného a udržitelného života.

Trump označil oznámení o ruském testu jaderné střely Burevestnik za nevhodné

Za nevhodné dnes označil americký prezident Donald Trump nedělní oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o úspěšném testu mezikontinentální střely s jaderným pohonem. Putin by měl místo toho raději ukončit válku na Ukrajině, řekl šéf Bílého domu novinářům na palubě prezidentského letadla Air Force One. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že na testu střely Burevestnik není nic, co by mělo narušit vztahy mezi Moskvou a Washingtonem, které jsou podle něj na minimální úrovni.

Doporučujeme

Princ Andrew na pokyn krále Karla opouští Royal Lodge

Po měsících napětí v královské rodině je rozhodnuto. Princ Andrew musí opustit luxusní sídlo Royal Lodge, které obýval přes dvacet let. Na příkaz krále Karla se stěhuje do menšího Frogmore Cottage, někdejšího domova Harryho a Meghan.

La Pachamama míří na COP30. Chilská farma mění odpad v energii a inspiruje svět

Na vyprahlém chilském pobřeží vznikla farma, která proměnila nedostatek v příležitost. La Pachamama využívá odpad k výrobě energie a už osm let funguje bez základních sítí. Její zakladatelé teď míří na klimatický summit COP30, kde představí svůj model soběstačného a udržitelného života.

Trump označil oznámení o ruském testu jaderné střely Burevestnik za nevhodné

Za nevhodné dnes označil americký prezident Donald Trump nedělní oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o úspěšném testu mezikontinentální střely s jaderným pohonem. Putin by měl místo toho raději ukončit válku na Ukrajině, řekl šéf Bílého domu novinářům na palubě prezidentského letadla Air Force One. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že na testu střely Burevestnik není nic, co by mělo narušit vztahy mezi Moskvou a Washingtonem, které jsou podle něj na minimální úrovni.

KOMENTÁŘ: Trump si vodí trhy jako pimprlata. Po jeho otočce směrem k Číně znovu rostou

Už jsou to dva týdny, co americký prezident Donald Trump zpražil globální trhy, když pohrozil Číně 100procentním clem. Tehdy na Wall Street zavládla panika a zdálo se, že se bude opakovat dubnový scénář. Jenže trhy opět bizarně ožily. Stačilo, aby Trump zašustil možnou dohodou s Pekingem.

Madagaskarský premiér odebral občanství uprchlému exprezidentovi Rajoelinovi

Madagaskarský premiér Herintsalama Rajaonarivelo zbavil občanství exprezidenta Andryho Rajoelinu, který má zároveň i francouzské občanství. Informovala o tom dnes agentura AP. Rajoelina před dvěma týdny kvůli rozsáhlým protestům tuto ostrovní zemi opustil, moc nad ní pak převzala armáda.

Izrael a mírové jednotky OSN v Libanonu se vzájemně obviňují z nedělních útoků

Mírové jednotky OSN v Libanonu a izraelská armáda se vzájemně obviňují z nedělních útoků v oblasti jiholibanonské obce Kfar Killá, uvedla agentura AFP. OSN tvrdí, že její jednotky v sebeobraně neutralizovaly izraelský dron, který nebezpečně přelétal nad její hlídkou. Později podle OSN přilétl další izraelský dron, který v blízkosti její hlídky shodil granát, a krátce poté směrem k vojákům vystřelil izraelský tank. Izraelská armáda tvrdí, že jednotky OSN sestřelily její průzkumný dron a že pak shodila granát na místo dopadu sestřeleného dronu.

Rusko i Ukrajina hlásí sestřelení množství nepřátelských dronů

Rusko a Ukrajina proti sobě i v noci na dnešek podnikaly vzdušné útoky. Ruské ministerstvo obrany na platformě Telegram informovalo, že jeho protivzdušná obrana zlikvidovala 193 ukrajinských dronů nad 13 ruskými regiony. Více než tři desítky z nich mířily na Moskvu, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 66 ruských dronů z celkově 100 vyslaných, přičemž dalších 26 dronů podle něj zasáhlo devět blíže neupřesněných míst. Několik dronů zůstávalo podle Kyjeva v době hlášení ještě ve vzduchu.

Asijské trhy posílily, japonský index Nikkei poprvé překročil hranici 50 000 bodů

Asijské akcie v pondělí výrazně rostly a americké futures je následovaly. Japonský index Nikkei 225 poprvé v historii překročil hranici 50 000 bodů poté, co Donald Trump prohlásil, že očekává obchodní dohodu s Čínou.

Strana prezidenta Mileie ovládla argentinské parlamentní volby

Strana pravicového prezidenta Javiera Mileie jasně ovládla nedělní volby do části argentinského parlamentu považované za test popularity téměř dva roky vládnoucího politika prosazujícího tvrdé rozpočtové škrty. Získala přes 40 procent hlasů, zatímco levicová peronistická opozice dostala necelých 32 procent hlasů. Informovala o tom argentinská média po sečtení více než 95 procent volebních okrsků. Milei prohlásil, že voliči dali najevo vůli pokračovat ve změnách a slíbil, že prosadí další reformy, pokud budou potřeba.

Čína nabídla USA pomoc po havárii letadel v Jihočínském moři

Čína nabídla Spojeným státům humanitární pomoc poté, co se v neděli do Jihočínského moře zřítily dva americké vojenské stroje. Informaci potvrdilo čínské ministerstvo zahraničí s tím, že Peking je připraven poskytnout jakoukoli nutnou asistenci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama