Keňské úřady oznámily, že divoký lev, který je považován za jednoho z nejstarších lvů na světě, uhynul poté, co ho pobodali pastevci. Informuje o tom BBC, National News a další servery.
Loonkiito, kterému bylo 19 let, zemřel ve středu večer ve vesnici Olkelunyiet poté, co roztrhal několik kusů dobytka. Vesnice sousedí s národním parkem Amboseli na jihu Keni.
‚One of the world’s oldest‘ wild lions killed, authorities in Kenya say https://t.co/wwyxfldd3z
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 12, 2023
Skupina ochránců přírody Lion Guardians uvedla, že byl „nejstarším lvím samcem v našem ekosystému a možná i v Africe“. Většina lvů se ve volné přírodě dožívá přibližně 13 let, v zajetí žijí mnohem déle.
Podle Světové federace divoké přírody žijí téměř všichni lvi v Africe a malá populace v Indii.
Starý lev lovil dobytek
Mluvčí Keňské služby pro divokou přírodu (Kenya Wildlife Service, KWS) Paul Jinaro řekl BBC, že lev byl starý a slabý a do vesnice se zatoulal z parku při hledání potravy. Jinaro nemohl potvrdit, zda se jedná o nejstaršího lva v zemi, ale poznamenal, že byl „velmi starý“. „Normální lev by lovil divokou zvěř,“ cituje mluvčího National News. „Tenhle lev byl starý a měl potíže, takže šel po dobytku jako snadné kořisti.“
Skupina Lion Guardians, kterou řídí Masajové, pracuje na ochraně lví populace v národním parku Amboseli „Konec sucha je obvykle poznamenán nárůstem konfliktů mezi lidmi a lvy. Divoká kořist se zotavuje a je obtížnější ji ulovit,“ prohlásila skupina. „V zoufalství se lvi často uchylují k útokům na hospodářská zvířata,“ uvádí se ve zprávě.
Organizace dodala, že zabití Loonkiita bylo „těžkou situací pro obě strany, lidi i lva“. Označila ho za „symbol odolnosti a soužití“.
Paula Kahumbu, ochránkyně přírody a výkonná ředitelka organizace WildlifeDirect, uvedla, že ji zabití lva zabolelo. Vyzvala k přijetí opatření na ochranu divoké přírody v zemi.
„Toto je bod zlomu pro konflikt mezi lidmi a divokými zvířaty. Jako země musíme udělat více pro ochranu lvů, kterým hrozí vyhynutí,“ řekla Kahumbu BBC.