menu

13.2 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Další americká stíhačka za 60 milionů dolarů skončila v Rudém moři

Do vod Rudého moře se zřítil už druhý americký bojový letoun F/A-18 Hornet za 60 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy korun). I v tomto případě se zřítil z paluby letadlové lodě USS Harry S. Truman, stejně jako před týdnem. Na ni navíc zaútočili jemenští povstalci i přesto, že americký prezident Donald Trump oznámil příměří s touto skupinou.

Konec nákupu kryptoměn na dluh? Británie reaguje na prudký nárůst rizikových investic

Spojené království připravuje regulaci kryptoměnového trhu, která by mohla zásadním způsobem změnit přístup retailových investorů k digitálním aktivům. Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) plánuje omezit možnost nakupovat kryptoměny na úvěr, například prostřednictvím kreditních karet. Reaguje tak na rychle rostoucí počet investorů využívajících vypůjčené prostředky.

Havajští zákonodárci zamítli zavedení turistické taxy

Havaj doufala, že zavede turistickou taxu na ochranu citlivých havajských ekosystémů. Důvodem je, že turisté obtěžují divokou zvěř, přinášejí invazní druhy a poškozují korály. Návrh byl však zamítnut. Informoval o tom server Euronews.

Ostrovní stát USA doufal, že zavede roční poplatek pro turisty za návštěvu jeho státních parků a stezek. Havajským zákonodárcům se však nepodařilo schválit zákon, který by přiměl turisty platit za ochranu křehkých ekosystémů ostrova.

Přestože má tato myšlenka širokou veřejnou a politickou podporu, zákonodárci své rozpory ohledně podrobností opatření nevyřešili včas do uzávěrky.

Opatření by vyžadovalo, aby turisté platili za celoroční vstupenku k návštěvě státních parků a stezek. Příjmy by byly použity na údržbu a ochranu parků, korálových útesů, lesů a volně žijících živočichů, jako jsou delfíni.

Důvody snahy o zavedení turistické taxy

Havaj je oblíbenou destinací, která ročně přivítá více než devět milionů návštěvníků, zatímco její populace čítá neceůých 1,5 milionu. Masy turistů způsobují tlak na přírodu a ekosystémy ostrova.

Korálové útesy jsou poškozované čluny. Původní lesy sužuje smrtící druh houby. Plavci obtěžují delfíny a želvy v oceánu. To je jen několik důsledků havajského problému nadměrné turistiky.

Péče o jedinečné přírodní prostředí ostrovů vyžaduje čas, lidi a peníze. Nyní stát chce, aby to pomohli zaplatit turisté. Roční poplatek pro návštěvníky byl stanoven na 50 USD.

Během minulého týdne zákonodárci diskutovali o přidělení 360 000 USD pro pět státních zaměstnanců na plný úvazek na realizaci plánu, ale nepodařilo se jim dosáhnout konečné dohody.

Daň za cestovní ruch

Havaj je domovem asi 25 000 jedinečných druhů a je jednou z nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na Zemi. Právě tato přírodní krása přitahuje turisty k jejím břehům.

„Všechno, co chci udělat, je přimět návštěvníky k odpovědnosti a mít kapacitu pomoci zaplatit za dopad, který mají,“ řekl začátkem tohoto roku demokratický guvernér státu Josh Green. „Ročně nás navštíví devět až deset milionů turistů, ale žije zde pouze 1,4 milionu lidí. Těchto 10 milionů cestujících by nám mělo pomáhat udržovat naše životní prostředí.“

Kdo by podléhal poplatku

Green loni vedl kampaň za to, aby všichni turisté zaplatili za vstup do státu poplatek 50 dolarů. Zákonodárci se domnívali, že by to porušilo americkou ústavní ochranu volného cestování, a místo toho prosazovali zpoplatnění přístupu k parkům a stezkám. Každá z těchto politik by byla první svého druhu pro jakýkoli stát USA.

Při navrhování poplatku se havajští vůdci řídili příkladem jiných turistických středisek, které zavedly podobné poplatky nebo daně, jako jsou Benátky, Itálie a ekvádorské Galapágy.

Například tichomořský ostrovní stát Palau účtuje přijíždějícím mezinárodním turistům 100 USD. Tento poplatek pomáhá spravovat rozlehlou mořskou rezervaci a podporovat ekoturistiku.

Návrh zákona předložený Sněmovně reprezentantů by vyžadoval, aby si nerezidenti navštěvující lesy, parky, stezky nebo „jinou přírodní oblast na státní půdě“ koupili roční licenci online nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Vztahovalo by se to na osoby ve věku 15 let a starší. Obyvatelé s havajským řidičským průkazem nebo jinou státní identifikací by byli osvobozeni.

Proč návrh zákona neprošel

Guvernér a vůdci sněmovny a senátu tento koncept podpořili. Průzkum veřejného mínění z roku 2022, který provedl Havajský úřad pro cestovní ruch, ukázal širokou podporu pro zpoplatnění přístupu do státních parků a stezek.

Demokratický státní senátor Chris Lee řekl, že většina diskuzí v zákonodárném sboru měla co do činění s tím, jak přimět návštěvníky, aby platili za údržbu, zlepšení a ochranu parků a přírodních zdrojů, ale ne, zda tak učinit.

„Nemyslím si, že by návrh zákona selhal při předávání předností legislativy a myšlenky, že bychom měli přimět návštěvníky, aby za tyto věci zaplatili,“ řekl Lee. „Myslím, že to byla spíše otázka, jak a kdy.“

Podle serveru Euronews se očekává, že zákon bude znovu projednán příští rok a že se zákonodárci sejdou, aby ho schválili.

Mluvčí demokratického guvernéra Josh Green řekl, že jeho administrativa považuje neúspěch návrhu zákona za příležitost ke komplexnější diskusi o řízení cestovního ruchu.

„S veškerou zpětnou vazbou, kterou jsme obdrželi od letošní legislativy, jsme optimističtí, že dokážeme vypracovat podrobný návrh zákona pro příští sezení, který zajistí udržitelnější budoucnost pro naše děti,“ řekla Makana McClellan.

Na co by byly prostředky použity

Výnosy z licenčních poplatků by šly do „zvláštního fondu poplatků za dopad na návštěvníky“, který spravuje ministerstvo půdy a přírodních zdrojů státu.

Carissa Cabrera, projektová manažerka Hawaii Green Fee, koalice neziskových skupin podporujících opatření, uvedla, že to zajistí, že stát bude mít peníze na ochranu přírody bez ohledu na výkyvy v rozpočtu.

Havajské potřeby ochrany přírody jsou velké. Invazní škůdci napadají státní lesy, včetně houbové choroby, která zabíjí Ohia, strom jedinečný na Havaji, který tvoří největší část koruny v původních vlhkých lesích.

Některé ochranářské práce přímo reagují na cestovní ruch. Obtěžování divoké zvěře, jako jsou delfíni, želvy a tuleni havajští, je opakujícím se problémem. Turisté mohou nevědomky zanést do lesa invazní druhy na botách. Šnorchlaři a čluny šlapou po korálech, čímž zvyšují stres útesům, které již bojují s invazivními řasami a bělením korálů.

Zpráva neziskové ekologické organizace Conservation International z roku 2019 odhaduje, že celkové federální, státní, okresní a soukromé výdaje na ochranu přírody na Havaji dosáhly 535 milionů dolarů, ale potřeba byla 886 milionů dolarů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás