-4 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
ZprávyPočet mrtvých členů sekty v Keni přesáhl sto. Zatčen byl pastor, jehož...

Počet mrtvých členů sekty v Keni přesáhl sto. Zatčen byl pastor, jehož kanál na YouTube má 400 tisíc odběratelů

Keňský televangelista byl zatčen ve čtvrtek po obvinění z „masového zabíjení svých stoupenců“, uvedl ministr vnitra. Úřady vyšetřují desítky dalších úmrtí spojených s náboženským kultem ze stejného regionu. Informovala o tom agentura Reuters či Fox News.

Když se zpráva o zadržení pastora Ezekiela Odera rozšířila, úředníci informovali, že počet obětí nyní dosáhl 103. Vyšetřování kultu šokovalo národ a vyvolalo výzvy k zásahu proti okrajovým náboženským skupinám.

Odero, oblečený v bílém hábitu a s tlustou černou knihou, neodpověděl na otázky novinářů. Na policejní stanici ho eskortoval uniformovaný důstojník. Agentuře Reuters se nepodařilo kontaktovat žádného právníka, který by ho zastupoval.

Odero bude přes noc vyslýchán a očekává se, že v pátek předstoupí před soud.

Úředníci evakuovali desítky lidí, kteří se nacházeli Oderově v modlitebním centru a kostele Nového života. Ten leží v malém jihovýchodním městě Mavueni na pobřeží Indického oceánu.

Odero byl „zadržen, aby čelil trestním obviněním souvisejícím s masovým zabíjením jeho stoupenců,“ dodal ministr Kithure Kindiki, aniž by zacházel do podrobností. O tom, zda spolu případy souvisí, se nevyjádřil.

Oderovo zatčení souviselo s „obviněními z úmrtí, ke kterým došlo v jeho prostorách a která byla hlášena v různých márnicích nebo institucích,“ řekla novinářům regionální představitelka Rhoda Onyanchaová.

Lesní kult a kazatel populární na YouTube

Město Mavueni se nachází asi 66 km od lesa Shakahola, oblasti, ve které byl vůdce kultu Paul Mackenzie obviněn z toho, že nařídil svým stoupencům, aby se vyhladověli k smrti. Důvodem mělo být to, že budou první, kdo půjde do nebe ještě před tím, než nastane konec světa. Ten předpověděl na 15. dubna.

Mackenzie je v policejní vazbě od 14. dubna a k obviněním se veřejně nevyjádřil.

Od pátku vyšetřovatelé objevili těla 95 členů jeho samozvané mezinárodní církve Good News International Church v mělkých hrobech. Dalších osm lidí bylo nalezeno živých a vyhublých, ale bohužel později zemřeli.

Policie exhumovala těla na ranči vlastněném Makenzim, kam se přestěhoval v roce 2019 poté, co uzavřel svůj kostel v Malindi. V rámci přesunu údajně prodal svůj televizní kanál Oderovi. Ten je nyní populární v keňských domácnostech a lidé cestují z celé země, aby navštívili jeho kostel.

Jeho kanál na YouTube se podle Fox News může pochlubit více než 400 000 odběrateli a více než 70 miliony zhlédnutí.

Mackenzie byl zatčen již několikrát

Očekává se, že počet obětí dále poroste, protože keňský Červený kříž uvádí, že se pohřešuje více než 300 lidí. Již nyní se jedná o jednu z nejhorších tragédií v nedávné historii souvisejících s kultem.

Agentura Reuters hovořila se dvěma právníky zastupujícími Mackenzieho. Oba odmítli obvinění vznesená proti němu komentovat s tím, že od objevení masových hrobů neměli se svým klientem dost času, aby od něj přijali řádné pokyny.

Někteří keňští zákonodárci kritizují bezpečnostní služby za promeškané příležitosti k zabránění masovému umírání v lese Shakahola. Vyšlo totiž najevo, že Mackenzie byl minulý měsíc zatčen pro podezření z vraždy dvou dětí vyhladověním a udušením a poté propuštěn na kauci.

Disciplinární orgán prověřuje záznamy, aby zjistil, zda nedošlo k nějakému pochybení ze strany soudních úředníků a zaměstnanců, kteří věc řešili, uvedla keňská justice v prohlášení.

Mackenzie byl již v roce 2017 několikrát zatčen v souvislosti s řadou trestných činů včetně zanedbávání dětí a radikalizace, uvádí se v prohlášení. Některých obvinění byl zproštěn, zatímco jiná byla buď stažena, nebo nebyl dále stíhán z důvodů, které nebyly vysvětleny.

Reklama

Doporučujeme

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti, Írán varoval USA před útokem

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnosti, že by Spojené státy zasáhly v Íránu, kde se konají největší protivládní demonstrace za několik let. Napsala to dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři izraelské zdroje obeznámené se situací. Teherán pak varoval, že jakýkoliv útok by vedl k íránské odvetě proti Izraeli a proti americkým základnám v regionu.

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama