menu

14.3 C
Czech
Pondělí 12. května 2025

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Na internetu se šíři tajné plány USA pro Ukrajinu, Pentagon únik vyšetřuje

Firma je na dně. Nissan je podle bývalého šéfa automobilky v zoufalé situaci

Ať už si o Carlosovi Ghosnovi myslíme cokoliv, jedno mu upřít nelze. Stále dokáže vyvolat rozruch. Od svého dramatického útěku z domácího vězení v roce 2019, kdy se ukryl v Libanonu, který své občany nevydává, se bývalý šéf Nissanu i Renaultu pravidelně ozývá s nelítostnou kritikou svých někdejších kolegů.

Na sociálních sítích se tento týden objevily utajované válečné dokumenty, které podrobně popisují plány Spojených států a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Pentagon vyšetřuje, kdo stojí za únikem plánů, které se šíři na twitteru a na komunikační platformě Telegram, která je široce dostupná v Rusku. Informoval o tom list The New York Times (NYT).

Dokumenty byly zřejmě v některých částech upraveny, podhodnocují například americké odhady zabitých ruských vojáků. Tyto úpravy by podle analytiků mohly naznačovat, že jde o snahu Moskvy šířit dezinformace.

Dokumenty neobsahují konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, což se podle amerických představitelů pravděpodobně stane někdy v příštím měsíci. Uniklé plány jsou pět týdnů staré, nabízejí tedy pohled na to, co ukrajinské jednotky potřebovaly k 1. březnu.

Zkušenému oku ruského válečného plánovače, polního generála nebo zpravodajského analytika však dokumenty podle deníku nepochybně nabízejí mnoho lákavých vodítek a poznatků. Zmiňují se například o míře výdajů na raketové systémy HIMARS. Pentagon veřejně neuvedl, jak rychle ukrajinští vojáci spotřebovávají munici do těchto raketometů, ale v uniklých plánech je to uvedeno.

Posoudit dopad úniku dokumentů na frontové boje v nadcházejících měsících může být podle analytiků obtížné. Nedávnou ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny poznamenaly problémy a západní experti se přou o tom, zda je ruská armáda schopna zorganizovat další ofenzivu nebo čelit ruskému útoku, když utrpěla tak ohromující ztráty.

Není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální sítě, hojně je však šířily proruské vládní kanály. Jejich příspěvky mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu. V jednom z příspěvků je například uvedeno, že při invazi zemřelo 16.000 až 17.500 ruských vojáků. Pentagon a další analytici ale ve skutečnosti odhadují, že Rusko přišlo až o 200.000 vojáků.

Některé části dokumentů se ale podle odborníků zdají autentické a Rusku poskytnou cenné informace, jako jsou harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských vojáků a další válečné detaily.

Skutečnost, že se dokumenty pravděpodobně dostaly do rukou ruských představitelů a jsou hojně sdíleny na sociálních sítích, je pro Moskvu velkým úspěchem v době, kdy se zdálo, že zaostává za Washingtonem v oblasti shromažďování zpravodajských informací na Ukrajině.

Spojené státy poskytují Ukrajině informace o velitelských stanovištích, muničních skladech a ruských vojenských liniích od začátku invaze. Takové informace v reálném čase umožňují Ukrajincům mimo jiné zaměřovat se na vysoce postavené generály nebo strategicky přesouvat zásoby munice.

Ukrajinští představitelé na začátku války váhali se sdílením svých bojových plánů se Spojenými státy, protože se obávali úniku informací. Měli také obavy, že sdílení informací by mohlo poukázat na jejich slabiny a odradit Američany od další pomoci, a proto je pečlivě střežili. Výměna zpravodajských informací mezi Kyjevem a Washingtonem se loni na podzim značně uvolnila a obě země úzce spolupracovaly na variantách ukrajinské ofenzivy.

Únik zpravodajských informací tohoto druhu, zveřejněný na sociálních sítích a dostupný po celém světě, však sdílení zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy podle NYT určitě poškodí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Rusové v noci na Ukrajinu útočili s využitím více než stovky dronů, uvedl Kyjev

Ruské síly v noci na dnešek zaútočily na Ukrajinu s využitím 108 dronů, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na telegramu. Protivzdušná obrana dokázala zneškodnit celkem 55 dronů různých typů, včetně těch označovaných jako Šáhed. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. O osudu ostatních se sdělení letectva nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany mezi půlnocí a devátou hodinou ranní SELČ o ukrajinském vzdušném útoku neinformovalo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Papež Lev XIV dnes vyzval k propuštění všech vězněných novinářů. Stalo se tak při setkání s novináři akreditovanými ve Vatikánu, píší agentury. Média také vyzval, aby informovala bez předsudků, fanatismu a nenávisti. Média by podle něj měla také používat umělou inteligencí s odpovědností a rozvahou.

Ukrajinský diplomat kritizuje, že chce Německo tajit dodávky zbraní

Ukrajinský diplomat Andrij Melnyk kritizoval oznámení německého kancléře Friedricha Merze, že Berlín přestane zveřejňovat podrobné údaje o dodávkách zbraní Kyjevu. Bývalý velvyslanec v Německu agentuře DPA naznačil, že by to mohl být jen pokus zastřít nedostatečnou vojenskou pomoc zemi, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Melnykův nástupce, současný velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev, naopak Merzovo rozhodnutí podpořil.

Trump chce oživit příkaz, který zásadně zlevní některé léky. Farmaceutické firmy i někteří odborníci jsou proti

Americký prezident Donald Trump chce vrátit do hry opatření, které by mohlo zásadně ovlivnit ceny léků ve Spojených státech. Navrhuje, aby se ceny některých léčiv odvíjely od těch nejnižších dostupných ve světě. Podobně to zkoušel už ve svém prvním volebním období.

Katar by mohl dát Trumpovi k užívání luxusní Boeing 747 jako Air Force One

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Informovala o tom v neděli americká média s odvoláním na své zdroje a rovněž Trump uvedl, že ministerstvo obrany boeing dostane "darem". Podle katarských zdrojů ale nemá jít o dar a zatím nebylo nic rozhodnuto.

Jedna obchodní válka zažehnána? USA a Čína si vzájemně drasticky snížily cla

Spojené státy a Čína se domluvily na dočasném výrazném snížení cel. Obě strany se také shodly na pokračování rozhovorů s cílem dosáhnout dlouhodobé obchodní dohody.

Polsko uzavírá ruský konzulát v Krakově, z loňského žhářského útoku ve Varšavě viní Moskvu

Polsko uzavře ruský konzulát v Krakově. Podle vyjádření ministra zahraničí Radoslawa Sikorského jde o reakci na důkazy o zapojení ruských tajných služeb do požáru, který loni v květnu zničil rozsáhlé obchodní centrum Marywilska ve Varšavě. Napětí mezi oběma zeměmi, které se ještě vyostřilo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, tak dále roste.

Náš boj je u konce. Teroristická Strana kurdských pracujících ukončuje činnost a rozpouští se

Teroristická organizace Strana kurdských pracujících (PKK) se po více než 40 letech boje proti Turecku rozhodla ukončit svůj odpor a rozpustit se. Stalo se tak poté, co letos zakladatel organizace Abdullah Öcalan vyzval ke složení zbraní a jejímu rozpuštění.
Reklama

DOPORUČUJEME

Rusové v noci na Ukrajinu útočili s využitím více než stovky dronů, uvedl Kyjev

Ruské síly v noci na dnešek zaútočily na Ukrajinu s využitím 108 dronů, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na telegramu. Protivzdušná obrana dokázala zneškodnit celkem 55 dronů různých typů, včetně těch označovaných jako Šáhed. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. O osudu ostatních se sdělení letectva nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany mezi půlnocí a devátou hodinou ranní SELČ o ukrajinském vzdušném útoku neinformovalo.

„Počkám na Putina v Turecku. Osobně,“ vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce jednat přímo s Vladimirem Putinem. Nabídl mu osobní schůzku v Istanbulu a dal jasně najevo, že už není na co čekat.

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Papež Lev XIV dnes vyzval k propuštění všech vězněných novinářů. Stalo se tak při setkání s novináři akreditovanými ve Vatikánu, píší agentury. Média také vyzval, aby informovala bez předsudků, fanatismu a nenávisti. Média by podle něj měla také používat umělou inteligencí s odpovědností a rozvahou.

Ukrajinský diplomat kritizuje, že chce Německo tajit dodávky zbraní

Ukrajinský diplomat Andrij Melnyk kritizoval oznámení německého kancléře Friedricha Merze, že Berlín přestane zveřejňovat podrobné údaje o dodávkách zbraní Kyjevu. Bývalý velvyslanec v Německu agentuře DPA naznačil, že by to mohl být jen pokus zastřít nedostatečnou vojenskou pomoc zemi, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Melnykův nástupce, současný velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev, naopak Merzovo rozhodnutí podpořil.

Trump chce oživit příkaz, který zásadně zlevní některé léky. Farmaceutické firmy i někteří odborníci jsou proti

Americký prezident Donald Trump chce vrátit do hry opatření, které by mohlo zásadně ovlivnit ceny léků ve Spojených státech. Navrhuje, aby se ceny některých léčiv odvíjely od těch nejnižších dostupných ve světě. Podobně to zkoušel už ve svém prvním volebním období.

Katar by mohl dát Trumpovi k užívání luxusní Boeing 747 jako Air Force One

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Informovala o tom v neděli americká média s odvoláním na své zdroje a rovněž Trump uvedl, že ministerstvo obrany boeing dostane "darem". Podle katarských zdrojů ale nemá jít o dar a zatím nebylo nic rozhodnuto.

Jedna obchodní válka zažehnána? USA a Čína si vzájemně drasticky snížily cla

Spojené státy a Čína se domluvily na dočasném výrazném snížení cel. Obě strany se také shodly na pokračování rozhovorů s cílem dosáhnout dlouhodobé obchodní dohody.

Polsko uzavírá ruský konzulát v Krakově, z loňského žhářského útoku ve Varšavě viní Moskvu

Polsko uzavře ruský konzulát v Krakově. Podle vyjádření ministra zahraničí Radoslawa Sikorského jde o reakci na důkazy o zapojení ruských tajných služeb do požáru, který loni v květnu zničil rozsáhlé obchodní centrum Marywilska ve Varšavě. Napětí mezi oběma zeměmi, které se ještě vyostřilo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, tak dále roste.

Náš boj je u konce. Teroristická Strana kurdských pracujících ukončuje činnost a rozpouští se

Teroristická organizace Strana kurdských pracujících (PKK) se po více než 40 letech boje proti Turecku rozhodla ukončit svůj odpor a rozpustit se. Stalo se tak poté, co letos zakladatel organizace Abdullah Öcalan vyzval ke složení zbraní a jejímu rozpuštění.

ČNB zpomalí snižování sazeb. Čeká na signály z trhu práce

Centrální banka dál brzdí tempo uvolňování měnové politiky. Po slibném začátku roku 2025 přistupuje k úrokovým sazbám opatrně. Guvernér připustil další snížení jen v případě, že odezní domácí inflační rizika.

Češi přetlačili Norsko 2:1, o výhře rozhodl Pastrňák

Český tým má na mistrovství světa druhé vítězství. Po obratu se Švýcarskem tentokrát přetlačil houževnaté Norsko 2:1. Duel rozhodl gólem ve 34. minutě David Pastrňák, o první trefu se postaral Jakub Flek.

Rusové v noci na Ukrajinu útočili s využitím více než stovky dronů, uvedl Kyjev

Ruské síly v noci na dnešek zaútočily na Ukrajinu s využitím 108 dronů, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na telegramu. Protivzdušná obrana dokázala zneškodnit celkem 55 dronů různých typů, včetně těch označovaných jako Šáhed. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. O osudu ostatních se sdělení letectva nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany mezi půlnocí a devátou hodinou ranní SELČ o ukrajinském vzdušném útoku neinformovalo.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás