2.9 C
Czech
Středa 5. listopadu 2025
ZajímavostiVražedkyně, která zabila svých pět dětí, podstoupila na vlastní žádost eutanázii

Vražedkyně, která zabila svých pět dětí, podstoupila na vlastní žádost eutanázii

Belgičanka Genevieve Lhermitte (56), která zavraždila svých pět dětí, byla na vlastní žádost usmrcena. Stalo se tak 16 let po několikanásobné vraždě. Informuje o tom BBC, Daily Mail a další servery.

Uvařila jim poslední oběd, pak zamkla dveře do místnosti a pak jednomu dítěti po druhém podřezala hrdlo velkým nožem, který předtím ukradla v obchodě. Genevieve Lhermitte zabila 28. února 2007 ve městě Nivelles svého syna Mehdiho (3) a čtyři dcery Minu (7), Myriam (10), Noru (12) a Yasmine (14). Jejich otec byl v tu dobu na návštěvě rodiny v Maroku.

Poté se Lhermitte pokusila zabít sama sebe, ale nepodařilo se jí to. Nakonec zavolala na pomoc záchrannou službu. Tehdy čtyřicetiletou ženu soud poslal v roce 2008 do vězení na doživotí. V roce 2019 vyměnila celu za psychiatrickou léčebnu.

U soudu mimo jiné vypověděla, že nejstarší dceru Yasmine by patrně nepřemohla. Proto ji přesvědčila, ať si zaváže oči, že má pro ni překvapení. Teprve potom dívku zákeřně zavraždila, píše Daily Mail. Podle svých slov se doma cítila zoufale a osaměle se všemi dětmi, zatímco muž byl v Maroku, a proto se rozhodla k děsivému činu.

Místo, aby na uzavřeném oddělení počkala na přirozenou smrt, rozhodla se pro eutanázii. V Belgii zákon dobrovolnou smrt umožňuje, pokud se má za to, že trpí nesnesitelným psychickým, a nejen fyzickým utrpením, které nelze vyléčit.

Zemřela na výročí vražd

Osoba si musí být vědoma svého rozhodnutí. Své přání musí být schopna vyjádřit rozumným a konzistentním způsobem, píše BBC. „Právě tímto konkrétním postupem se paní Lhermitte řídila, přičemž byly shromážděny různé lékařské posudky,“ uvedl její právník.

Psycholožka Emilie Maroit sdělila místní televizní stanici, že Lhermitte se pravděpodobně rozhodla zemřít 28. února jako „symbolické gesto z úcty ke svým dětem“. „Mohlo to být také proto, aby dokončila, co začala, protože v podstatě chtěla ukončit svůj život, když je zabila,“ uvedla psycholožka.

Pětinásobná vražda v roce 2007 a následný soudní proces otřásly Belgií. Během procesu právníci odsouzené tvrdili, že je psychicky narušená a neměla by být poslána do vězení. Porota ji však shledala vinnou z úkladné vraždy a odsoudila ji na doživotí.

V roce 2010 podala Lhermitteová občanskoprávní žalobu. Po bývalém psychiatrovi požadovala až tři miliony eur (asi 70 milionů Kč) s tvrzením, že svou „nečinností“ nedokázal vraždám zabránit. Po deseti letech od soudního sporu upustila.

V roce 2022 zemřelo v Belgii prostřednictvím eutanazie přibližně 2 966 osob. Oproti roku 2021 se jedná o desetiprocentní nárůst. Nejčastějším důvodem zůstává rakovina. V téměř třech ze čtyř žádostí však pacient uváděl „několik druhů utrpení, a to jak fyzického, tak psychického“.

Od roku 2014 je v Belgii povoleno pomáhat zemřít i dětem. Musí ale být nevyléčitelně nemocné, trpět velkými bolestmi a mít souhlas rodičů.

Reklama

Doporučujeme

Zohran Mamdani vyhrál volby na starostu New Yorku

New York po letech zažívá další překvapení. Na radnici míří 34letý Zohran Mamdani, demokratický socialista, který během roku vyrostl z neznámého poslance na nejvýraznější tvář města. Bude nejmladším starostou za poslední století a prvním muslimem i člověkem jihoasijského původu v čele New Yorku.

Hradec Králové prodal většinu akcií fotbalového klubu skupině kolem Pavla Nedvěda

Zastupitelé Hradce Králové schválili prodej 89 procent akcií městského fotbalového klubu FC Hradec Králové společnosti Fotbal HK 1905. Mezi spolumajiteli jsou bývalý reprezentant Pavel Nedvěd a podnikatelé Ivo Ulich, Ondřej Tomek, Pavel Rejchrt a Radek Šenk. Investoři by měli klub převzít do konce roku.

Ukrajinci zaútočili na rafinérii Lukoil, klíčový zdroj paliv pro Moskvu

Ukrajinské síly v noci na úterý zasáhly dronovým útokem ruskou rafinérii Lukoil ve městě Kstovo v oblasti Nižnij Novgorod. Útok provedlo Hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany spolu s jednotkami speciálních operací, které nasadily padesát bezpilotních letounů. V areálu následně vypukl rozsáhlý požár viditelný na desítky kilometrů.

Bitcoin padá pod 104 000 dolarů, strach roste a trh hledá oporu

Pád bitcoinu pod hranici 104 000 dolarů otřásl kryptoměnovým trhem. Investoři snižují riziko a čekají, jestli se kurz udrží na klíčových úrovních. Opatrnost nahrazuje euforii posledních týdnů a trh reaguje na každý menší pohyb cen.

Zelenskyj vyzval Orbána, aby neblokoval vstup Ukrajiny do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval maďarského premiéra Viktora Orbána, aby neblokoval vstup Ukrajiny do Evropské unie. Stalo se tak poté, co Orbán jako jediný z představitelů členských států EU odmítl návrh na zahájení přístupových jednání s Ukrajinou. Informovala o tom agentura AFP.

Černá Hora je nejblíže vstupu do EU, uvedla eurokomisařka Kos

Rozšíření Evropské unie v nadcházejících letech je realistickou možností a Černá Hora je nejpokročilejším kandidátem na vstup do nynější sedmadvacítky. V Evropském parlamentu to dnes prohlásila eurokomisařka pro rozšíření Marta Kos. Členka EK europoslancům představila pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku jednotlivých kandidátů na členství v EU, kterou dnes komise zveřejnila.

Starbucks prodá většinu podnikání v Číně, chce tam expandovat

Americký kavárenský řetězec Starbucks prodá 60 procent podílu ve svém podnikání v Číně investiční společnosti Boyu Capital. Hodnota transakce činí čtyři miliardy dolarů (84,5 miliardy korun). Starbucks si na čínském trhu ponechá podíl 40 procent a bude i nadále licencovat značku a poskytovat duševní vlastnictví. Chce otevřít další pobočky a čelit tamní konkurenci.

Kyjev informuje o následcích ruských útoků, ukrajinské drony útočily na rafinérie

Nejméně jedna žena přišla o život a 11 dalších lidí, včetně dvou dětí, bylo zraněno při ruském útoku na Dněpropetrovskou oblast, oznámily dnes ukrajinské úřady. Nálet ukrajinských dronů zasáhl petrochemický závod ve městě Sterlitamak na Urale. Uvedl to dnes šéf autonomní republiky Baškortostán Radij Chabirov, podle něhož se útok obešel bez mrtvých i raněných.

Peru zmrazilo diplomatické styky s Mexikem, které ukrývá obviněnou expremiérku

Mezi Peru a Mexikem vypukla diplomatická roztržka poté, co mexická ambasáda v Limě poskytla azyl bývalé peruánské premiérce Betssy Chávezové obviněné kvůli pokusu o převrat z roku 2022. Podle peruánské diplomacie jde o nepřátelský akt, zatímco Mexiko tvrdí, že postupuje podle mezinárodního práva, informovala dnes agentura AP.

Kroky k zelené budoucnosti brzdí nespravedlivý systém rozdělování

Finanční podpora klimatických projektů má změnit svět, ale nedostává se k těm, kteří ji potřebují nejvíc. Peníze směřují hlavně do technologií a velkých projektů, zatímco lidé, na jejichž život má mít změna dopad, zůstávají v pozadí.

Ukrajina obdržela od Německa další systémy protivzdušné obrany Patriot

Ukrajina získala od Německa další americké systémy protivzdušné obrany Patriot. Berlín je dodal zemi bránící se Rusku po příslibu USA o prioritních dodávkách těchto zbraní. Rusko v noci z pondělí na úterý zaútočilo na Ukrajinu několika raketami a více než stovkou dronů. Situace ve východoukrajinském městě Pokrovsk se zhoršuje.

Zemřel Kim Jong-nam, nejvlivnější politik KLDR mimo vládnoucí dynastii

Severní Korea dnes oznámila úmrtí Kim Jong-nama, patrně nejvýznamnějšího funkcionáře komunistické diktatury nepatřícího do vládnoucí dynastie Kimů. Dlouholetý předseda parlamentu, který byl formální hlavou státu, zemřel ve věku 97 let, uvedla podle tiskových agentur oficiální severokorejská média.

Dělník vyproštěný z trosek zřícené středověké věže v Římě zemřel

Dělník vyproštěný v pondělí večer z trosek zřícené středověké věže v Římě po převozu do nemocnice zemřel. Informují o tom tiskové agentury. Zármutek nad skonem rumunského dělníka, který byl pod sutinami řadu hodin, vyjádřila italská premiérka Giorgia Meloni.

Ve Spojených státech se uskuteční místní volby, New York bude volit starostu

Ve Spojených státech se dnes uskuteční místní volby. Ve Virginii a v New Jersey se bude volit guvernér a v Kalifornii se bude hlasovat o úpravách volebních obvodů. Pozornost se ovšem upírá hlavně na New York, kde se bude volit starosta. Favoritem je demokratický kandidát Zohran Mamdani, který se považuje za demokratického socialistu a je trnem v oku republikánů prezidenta Donalda Trumpa. Mamdaniho hlavním soupeřem je bývalý guvernér státu New York Andrew Cuomo, který kandiduje jako nezávislý.

Rusko a Čína podle Trumpa testují jaderné zbraně, ale nemluví o tom

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že Rusko a Čína testují jaderné zbraně, ale nemluví o tom. Šéf Bílého domu zároveň zopakoval, že i Spojené státy budou testovat jaderné zbraně, stejně jako to podle něj dělají ostatní země. Čínské ministerstvo zahraničí dnes Trumpovo tvrzení odmítlo s tím, že Peking plní svůj závazek jaderné testy neprovádět, píše web stanice CBS News. Moskva naposledy otestovala jadernou zbraň v roce 1990, zatímco Peking tak učinil v roce 1996, uvádí stanice BBC.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama