-1.2 C
Czech
Pátek 6. března 2026
EkologieZimní teploty v Evropě byly neobvykle vysoké, rozbouřená Amerika přitom mrzla

Zimní teploty v Evropě byly neobvykle vysoké, rozbouřená Amerika přitom mrzla

Teploty v lednu lámaly v řadě evropských států rekordy. Zatímco Evropa zažívala nebývale vysoké novoroční teploty, Severní Ameriku sužovala zimní bouře a extrémní mrazy. Některé státy označily rok 2022 za nejteplejší v historii, rok letošní přitom bude ještě teplejší. Informují o tom BBC News a CNN.

Rok 2023 je teprve v plenkách a již nyní řada evropských států hlásí teplotní rekordy. Osm zemí zaznamenala podle britské televize BBC národní rekordy a další tři státy regionální rekordy. V Česku například připomínalo počasí na silvestra jarní klima.

Ve Varšavě v Polsku naměřili v neděli meteorologové 18,9 stupně Celsia, v Bilbau ve Španělsku dokonce 25 stupně Celsia, což je více než 10 stupňů nad průměrem.

Teploty v Nizozemsku, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, České republice, Polsku, Dánsku a Bělorusku překonaly národní rekordy. Staniční rekordy pak padly v Německu, Francii a na Ukrajině s výjimkou Krymu, uvedla stanice CNN. V českém Javorníku podle televize naměřili 19,6 stupně Celsia.

Teplota naměřená ve Varšavě byla o 4 stupně vyšší než rekordní teplota naměřená minulý měsíc. V Bělorusku naměřili 16,4 stupně Celsia, čímž země překonala dřívější nejvyšší hodnotu asi o 4,5 procenta.

Novoroční teploty zaznamenané v Bilbau zase odpovídaly červencovému průměru. V částech Katalánska, včetně Barcelony, pak panuje sucho, úřady zde proto omezily používání vody.

Teplotní rekordy jsou běžné, obvyklé však nejsou tak velké rozdíly v hodnotách větší než několik desetin stupně. Například ve Švýcarsku naměřili meteorologové 20 stupňů Celsia. Lyžařská centra hlásila problémy kvůli nedostatku sněhu v Alpách.

Letos se zapotíme více než loni

V některých částech Evropy nyní meteorologové očekávají ochlazení. Nižší teploty se sněhem zasáhnou o víkendu některé části Skandinávie a Moskvu.

Zatímco Evropu zastihlo nečekaně mírné počasí s nadstandardními výkyvy, na druhé straně světa se potýkal americký kontinent s velkou zimní bouří, která si vyžádala nejméně 60 lidských životů.

Extrémní počasí patří mezi důsledky globálního oteplování. Vlny veder jsou častější, intenzivnější a trvají déle. Počasí je méně předvídatelné, bouře ničivější a velká sucha střídají masivní srážky a záplavy.

Minulý rok označily za nejteplejší v historii státy Spojené Království, Irsko, Francie a Španělsko. A letošek bude podle meteorologů z Met Office ještě teplejší. Přestane totiž účinkovat efekt La Niña, který v cyklech ochlazuje klima.

Svět se od začátku průmyslové éry oteplil již o 1,1 stupně Celsia. Teploty budou nadále stoupat. Světovým cílem je udržet tento nárůst na hranici 1,5 stupně Celsia. Její překročení totiž bude mít nevratné následky.

Reklama

Doporučujeme

USA chystají nové podmínky pro vývoz čipů Nvidia a AMD

Spojené státy zvažují nové podmínky pro vývoz pokročilých čipů Nvidia a AMD do zahraničí. Země, jejichž firmy budou chtít nakupovat velké objemy čipů pro datová centra zaměřená na umělou inteligenci, by podle návrhu musely slíbit investice přímo v USA. Informoval o tom deník Financial Times.

USA a Venezuela po letech obnoví diplomatické vztahy

Spojené státy a Venezuela se po sedmi letech vracejí k diplomatickým vazbám. Jde o výrazný obrat ve vztazích dvou zemí, které proti sobě dlouhodobě stály. Dohoda přichází jen krátce po sesazení Nicoláse Madura a ukazuje, že Washington chce v zemi rychle získat větší vliv.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Noem ve funkci skončí, oznámil Trump

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová k 31. březnu ve funkci skončí, oznámil dnes na své sociální síti Truth Social prezident Donald Trump. Novým ministrem vnitřní bezpečnosti by se podle něj měl stát republikánský senátor z Oklahomy Markwayne Mullin.

Arakčí věří, že Írán dokáže odrazit možnou pozemní invazi. Jednání s USA odmítl

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že jeho země je připravena na možnou americkou pozemní invazi. Spojené státy společně s Izraelem začaly v sobotu ostřelovat cíle v Íránu, na což Teherán odpověděl raketovými útoky i na země, které se náletů přímo nezúčastnily, ale na jejichž území jsou americké základny použité k útokům. Arakčí odmítl jednání s USA a prohlásil, že Írán v konfliktu nepožádal o příměří.

Zelenskyj: Provoz ropovodu Družba by se mohl obnovit za měsíc a půl

Ropovod Družba by mohl být technicky připraven k obnovení provozu za měsíc a půl. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodávky ruské ropy tímto ropovodem do Maďarska a na Slovensko se zastavily koncem ledna, kdy potrubí podle Kyjeva vážně poškodil požár způsobený ruským útokem. Budapešť a Bratislava ale Zelenského viní, že obnovení provozu ropovodu úmyslně odkládá z politických důvodů. Kyjev argumentuje tím, že oprava ropovodu je časově náročná.

Trump uvedl, že chce být zapojen do výběru příštího íránského lídra

Americký prezident Donald Trump uvedl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely. Zároveň označil za nepřijatelnou volbu syna zabitého nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Šéf Bílého domu to řekl v osmiminutovém telefonickém rozhovoru se zpravodajským serverem Axios. Chameneí byl zabit v sobotu na začátku izraelsko-amerických útoků na Írán.

Bývalý princ Andrew se vzdává další královské rezidence

Bývalý princ Andrew přichází o další královskou nemovitost. Po odchodu z Royal Lodge nyní končí i jeho dlouholetý nájem historické chaty East Lodge nedaleko Windsoru. Celá situace přichází v době, kdy se kolem někdejšího člena královské rodiny znovu rozvířily otázky ohledně jeho financí i minulosti.

Pumpaři zvedli ceny rychleji než jim zdražila ropa

Ceny pohonných hmot v Česku v posledních dnech vyskočily výrazně rychleji než obvykle. Benzín i nafta zdražily během týdne o víc než dvě koruny za litr, zatímco část čerpacích stanic ještě prodávala zásoby nakoupené za starší ceny.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 200 válečných zajatcích

Rusko a Ukrajina si vyměnily dalších 200 válečných zajatců na každé straně, informovalo dnes podle státní agentury TASS ministerstvo obrany v Moskvě. Kyjev se zatím nevyjádřil. Poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij na telegramu uvedl, že Moskva si Kyjevem dnes a v pátek vymění celkem 500 zajatců na každé straně v rámci dohody, které dosáhly válčící strany v Ženevě.

Na Antarktidě bude více pršet. Jak to ledový kontinent změní?

V Antarktidě byste deštník nepotřebovali. S průměrem pouhých 16 milimetrů srážek ročně se bavíme o zamrzlé poušti. To se však může změnit. Globální oteplování mění podmínky na ledovém kontinentu. Podle nové studie zde bude více pršet, což ohrozí zdejší ekosystémy.

Katarské letectvo sestřelilo dva íránské bombardéry

Íránské strategické bombardéry se v prvních hodinách války nacházely dvě minuty od největší americké vojenské základny na Blízkém východě a od katarského zařízení na zpracování zemního plynu. Nepřátelské letouny sestřelilo do moře katarské letectvo.

Babiš: Do Ammánu míří letadlo pro české občany, další let odletí do Maskatu

Do jordánského Ammánu nyní míří letadlo Smartwings, aby odtamtud dopravilo domů české občany. Na cestě do Prahy je také pravidelný let společnosti Emirates z Dubaje do Prahy. Ve Sněmovně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil také, že repatriační lety pro občany z míst ohrožených konfliktem s Íránem jsou zdarma. Mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő dnes dopoledne ČTK řekl, že větší armádní airbus s kapacitou přes 90 míst je na cestě z ománského Maskatu do Prahy. Menší speciál odletěl do Ománu dnes v 10:00.

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, uvedlo dnes ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. V prohlášení informovalo také o dvou zraněných a dopadu jiného bezpilotního letounu u budovy školy. Baku incident odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve svém vyjádření uvedlo, že takové útoky neponechá bez odpovědi. Teherán se zatím nevyjádřil.

Amazon zrušil pracovní místa v divizi robotiky

Americký gigant Amazon propustil nespecifikované množství zaměstnanců ve své robotické divizi. Jde o další kolo škrtání provozních nákladů, tedy trendu, který se nezastavil od konce pandemie v roce 2022. Společnost také oznámila ukončení některých experimentálních projektů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama