menu

2.5 C
Czech
Pátek 9. května 2025

První kolo rumunských prezidentských voleb vyhrál Simion, rozhodne druhé kolo

První kolo nedělních opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku po sečtení všech hlasů jasně vyhrál krajně pravicový politik George Simion, který získal 40,96 procenta. Na druhém místě s velkým odstupem skončil bukurešťský primátor Nicušor Dan s 20,99 procenta hlasů. Třetí je s 20,07 procenta hlasů kandidát proevropské menšinové vlády Crin Antonescu, který již podle agentury Reuters uznal porážku. O budoucí hlavě rumunského státu tak rozhodne druhé kolo 18. května, ve kterém se střetnou Simion a Dan.

Ukrajinská armáda druhou noc v řadě útočila na Moskvu, bojuje i v Kurské oblasti

Ruské úřady dnes hlásí další útok ukrajinských dronů na Moskvu, kvůli němuž zavřela ruská metropole v noci na několik hodin všechna letiště. Ukrajinská armáda v noci také ostřelovala energetickou infrastrukturu v Kurské oblasti. Celkem podle ruského ministerstva obrany ruské letecké síly zničily v noci 105 ukrajinských dronů, informovala agentura Reuters.

Žabky, taxametry i balíčky kapesníků pro rezervaci stolu. Co byste měli vědět před návštěvou Singapuru

Singapur má pověst státu s přísnými pravidly společenského chování. Není tedy na škodu se trochu informovat, než se tam vypravíte. Co za zvláštnosti můžete očekávat?

Cestování do Singapuru může být vzrušující i znervózňující zážitek. Existuje zde řada zákonů a zvyků, které je dobré si zapamatovat.

Taxíky v Singapuru mají taxametry

Taxikáři v Asii mají dost špatnou pověst kvůli „speciálním“ cenám pro turisty. Tato praxe je téměř nemožná v Singapuru, kde jsou taxíky regulovány a vzdálenosti se poctivě počítají na taxametru. Ve skutečnosti se zavedením levnějších služeb, jako je Grab a Uber, již není přivolání taxíku náročným procesem. Místní obyvatelé se jim obecně vyhýbají kvůli vysoké ceně.

Žabky jsou oblíbenou obuví

Žabky nemusí být módní – ale s tropickým (a nepředvídatelným) podnebím Singapuru se pro místní staly jasnou volbou. Stejně jako mnoho jiných zemí v jihovýchodní Asii, Singapur nezažívá čtyři roční období. Počasí závisí na období monzunů. To znamená, že přeháňky jsou v Singapuru běžné, i když je horko.

Většina Singapurců mluví perfektně anglicky

Poslední věc, kterou byste měli udělat, je jít za místním a předpokládat, že neumí anglicky. Navzdory různému kulturnímu složení Singapurců se angličtina ve školách vždy vyučovala jako primární jazyk, po kterém následoval mateřský jazyk studenta. Tím je pravděpodobně malajština, mandarínština nebo tamilština.

Veřejná doprava vás dostane prakticky kamkoli

Vzhledem k malé velikosti města není cesta z jednoho místa na druhé v Singapuru časově náročná. Hlavní pamětihodnosti jsou také dobře propojeny prostřednictvím komplexní vlakové sítě. Ta vás dopraví z předměstských částí Singapuru do centra města za méně než 30 minut.

Nemusíte dávat spropitné

Na rozdíl od mnoha západních zemí není pro hosty v Singapuru pravidlem dávat spropitné personálu. Je tomu tak proto, že většina restaurací nebo kaváren bude účtovat 10% servisní poplatek k vašemu konečnému účtu. Počítá se to jako dýško? Možná, ale jednotliví zaměstnanci z toho obvykle nedostanou nic. To znamená, že samotné spropitné není povinné, ale i tak můžete někomu udělat den hezčí.

Wi-Fi hotspoty jsou téměř všude

Pokud vás myšlenka na průzkum města bez datového připojení děsí, pak pro vás máme dobrou zprávu. Zatímco většina kaváren a restaurací poskytuje bezplatné Wi-Fi připojení, veřejné prostory, jako jsou knihovny a nákupní centra, jsou pokryty „Wireless@SG“ – bezplatným připojením pro každého, včetně turistů!

Rezervujte si místo pomocí balíčku kapesníků

Pokud se rozhodnete dát si jídlo v jednom z mnoha food center, dávejte pozor na stoly s balíčky papírových kapesníků. V místním kontextu to znamená, že stůl byl rezervován. Pravděpodobně jeden z nejpodivnějších zvyků Singapuru, mnoho místních to stále dělá (ačkoli mohou být kreativní a místo toho používat deštníky). Takže na to pamatujte, když budete hledat místo.

Jdete nahoru po eskalátoru? Držte se vlevo

Nevyslovené pravidlo, které mnozí dodržují. Možná se škrábete na hlavě, pokud to vidíte poprvé, ale toto spořádané chování je součástí staré kampaně v Singapuru, která má pomoci propagovat akt zdvořilosti. Zdůvodnění? Ponechání prázdné pravé strany umožňuje lidem, kteří spěchají, po eskalátorech chodit.

Pozor na přednostní místa v autobusech a vlacích

Všechny vlaky a autobusy v Singapuru mají vyhrazená místa pro těhotné ženy, seniory a tělesně postižené. Většinou jsou umístěny ve dvou rozích v řadě sedadel (protože je blíže k východu) a v přední části autobusu. Tato sedadla nejsou určena pouze pro specifické skupiny lidí – cestující jsou vyzýváni, aby své místo přenechali každému, kdo ho potřebuje více.

Po 22:30 si na veřejnosti nemůžete koupit alkohol ani pít

Pokud jste měli v plánu užívat si okouzlující výhled na panorama Singapuru v noci s pivem v ruce, udělejte to v licencovaném baru. Jinak riskujte pokutu. Od nechvalně známého nepokoje, který se odehrál na Race Course Road v roce 2013, místní úřady zakázaly nákup a konzumaci alkoholu na veřejnosti mezi 22:30 a 7:00.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.
Reklama

DOPORUČUJEME

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás