menu

20.1 C
Czech
Sobota 12. července 2025

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Tato hlavní města mají nejnižší nájemné. Ideální pro digitální nomády

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé po celém světě se po pandemii covid-19 stavějí vstřícněji k práci na dálku, počet digitálních nomádů roste. Odkud pracovat na dálku a nezruinovat svůj rozpočet drahým nájemným?

Tisíce lidí se přestěhovaly do odlehlých koutů zeměkoule a mezi jednotlivými zoomovými hovory prozkoumávaly nová města a kultury. Stěhování do zahraničí ale může být drahé. V některých městech jsou životní náklady neuvěřitelně vysoké, přičemž nájemné je obzvláště velkým problémem.

Která města jsou tedy nejlevnější pro pracující cestovatele?

Server Euronews přinesl studii o cenách pronájmu jednopokojových bytů ve 37 zemích. Podle výsledků je nejdražším městem na pronájem bytu s jednou ložnicí Londýn, s průměrnou cenou 12 800 eur (312 576 Kč) na šest měsíců, tedy přes 52 000 Kč/měsíc.

Ne každá destinace vás ale zruinuje. Nejlevnější město, Ankara v Turecku, je o více než 10 400 eur levnější než Londýn, přičemž šest měsíců pronájmu v jednolůžkové nemovitosti stojí v průměru 36 727 Kč, tedy cca 6 100 Kč/měsíc.

Než se tedy začnete dívat na mapu, zde je 10 nejlevnějších destinací pro digitální nomády.

10. San Jose, Kostarika

Hlavní město Kostariky, San Jose, je vstupní branou k plážím a parkům této úžasné středoamerické země. Stojí také za návštěvu samo o sobě, s dobře zavedenou párty scénou, která je plná řemeslných pivovarů a tanečních klubů.

Země má vyhrazené vízum pro digitální nomády, což vám situaci značně usnadní. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí zhruba 100 000 Kč, tedy 16 600 Kč na měsíc.

9. Lublaň, Slovinsko

Prozkoumejte středověké kouzlo Lublaně, rušného univerzitního města se 45 000 studenty. Je ideálním místem pro ty, kteří chtějí evropský šarm bez evropských cen. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí 98 000 Kč, tedy cca 16 300 Kč na měsíc.

8. Tallinn, Estonsko

Tallinn je hlavním městem malé pobaltské země Estonska. Estonsko je ideální pro pracovníky na dálku a je extrémně digitální společností. Všude se může pochlubit bezplatnými wifi hotspoty a 99 procent veřejných služeb je dostupných online. Téměř jedna třetina občanů volí přes internet.

Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí: 96 200 Kč, tedy cca 16 000 Kč/měsíc.

7. Bratislava, Slovensko

Bratislava je klidné velkoměsto na úpatí CHKO Malé Karpaty na březích Dunaje. Do Vídně a Budapešti se lodí dostanete za necelé dvě hodiny. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí 94 000 Kč, tedy cca 15 600 Kč/měsíc.

6. Atény, Řecko

Toto starobylé město je kombinací historie a moderního velkoměsta. Starobylé ruiny se rozprostírají po celém městě, ale najdete tu i nespočet rušných barů a kaváren. Pokud jste fanouškem mírného počasí, Řecko s teplým středomořským klimatem je pro vás to pravé místo.

Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí zde vyjde na 72 300 Kč, tedy 12 000 Kč/měsíčně.

5. Riga, Lotyšsko

Další baltský klenot, město Riga, pochází z 12. století našeho letopočtu. Pozůstatky jeho minulosti jsou všude. Staré město je památkou světového dědictví UNESCO, ale nechybí ani moderní a dobře vybavené coworkingové prostory. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí 64 786 Kč, tedy 10 800 Kč/měsíc.

4. Budapešť, Maďarsko

Budapešť je známá svou bohatou historií, úžasnou architekturou a skvělým nočním životem. Každý rok přiláká více než 30 milionů návštěvníků. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí: 64 640 Kč, tedy cca 10 770 Kč/měsíc.

3. Santiago, Chile

Santiago je obklopeno zasněženými Andami a chilským pobřežním pásmem. O víkendech můžete spojit lyžování v Andách se surfováním v Pacifiku. V Chile neexistují žádná zvláštní víza pro digitální nomády. Místo toho mohou návštěvníci pracovat na 90denní turistické vízum, které lze prodloužit o dalších 90 dní za přibližně 100 EUR.

Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí: 54 900 Kč, tedy 9150 Kč/měsíc.

2. Bogota, Kolumbie

Bogota plná pouličního umění, muzeí a architektury má milovníkům kultury co nabídnout. Od října 2022 je k dispozici nové vízum pro cizí státní příslušníky zaměstnané mimo Kolumbii, aby mohli pobývat a pracovat na dálku po dobu až dvou let. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí vyjde na zhruba 51 000, tedy 8 500 Kč/měsíc.

1. Ankara, Turecko

Hlavní město Turecka je po Istanbulu druhým největším městem v zemi. Je to moderní metropole a skvělá brána do zbytku této úžasné země. V Turecku neexistuje žádné konkrétní vízum digitálního nomáda, ale můžete požádat o povolení k pobytu. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí cca 36 700 Kč, tedy 6 100 Kč/měsíc.

Životní styl digitálních nomádů nabízí několik skvělých výhod, od možnosti zažít novou kulturu až po lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Ale udělejte si průzkum, než vyrazíte. V některých městech příliv digitálních pracovníků zvýšil nájemné pro místní obyvatelstvo, takže se k tomuto fenoménu nestaví příliš nadšeně. I ceny nájemného se mohou v průběhu času měnit.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla na EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.
Reklama

DOPORUČUJEME

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla na EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás