menu

15.5 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Starověké římské město hříchu na dně moře

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Baia bylo Las Vegas římské říše. Místo, kam přicházeli bohatí a mocní užívat si nezákonných aktivit. Dnes leží z větší části pod hladinou moře a můžete ho navštívit se šnorchlem nebo potápěčským vybavením.

Římští ultrabohatí lidé vyráželi do města Baia na víkendy plné hýření. Mocní státníci si na plážích postavili luxusní vily s vyhřívanými lázněmi a bazény s mozaikovými dlaždicemi, kde se mohli oddávat svým nejdivočejším touhám. Jeden z obyvatel si dokonce objednal nymfeum – soukromou jeskyni obklopenou mramorovými sochami, zasvěcenou výhradně ‚pozemskému potěšení‘.

Letovisko se nacházelo přibližně 30 km od Neapole na západním pobřeží Itálie. Velký řečník Cicero skládal projevy ze svého útočiště v zálivu, zatímco básník Virgil a přírodovědec Plinius měli své rezidence v dosahu omlazujících veřejných lázní.

„S Baiou je spojeno mnoho příběhů o intrikách,“ říká John Smout, který spolupracoval s místními archeology na výzkumu. Říká se, že Kleopatra utekla na své lodi z Baie poté, co byl v roce 44 př. n. l. zavražděn Julius Caesar. Julia Agrippina plánovala smrt svého manžela Claudia v Baii, aby se její syn Nero mohl stát římským císařem.

Město stvořila i zahubila sopečná činnost

Minerální vody a mírné podnebí poprvé přilákaly římskou šlechtu do Baii ve druhé polovině 2. století před naším letopočtem. Město jim bylo známé jako Flegrejská pole, pojmenovaná podle kalder, které tuto oblast zdobí.

„Navštívil jsem to místo jako chlapec. Průvodce zapíchl deštník do země a vytryskla pára a láva,“ vzpomíná Smout.

Kaldery byly uctívány starověkými Řeky a Římany jako vstupy do podsvětí. Také ale podporovaly řadu technologických pokroků: místní vynález vodotěsného cementu, směsi vápna a sopečné horniny, urychlenou stavbu vzdušných kupolí a mramorové fasády, stejně jako soukromé rybníky a okázalé lázeňské domy.

Ale vzhledem k hříšné pověsti Baia je také možné, že hojnost sopečné činnosti v této oblasti způsobila pád města. Během několika staletí postupný vzestup a pokles zemského povrchu způsobený hydrotermální a seismickou činností způsobil, že se velká část města propadla do vodního hrobu, kde sídlí dodnes.

Město stále stoupá a klesá

Zájem turistů o kdysi oblíbené pobřeží byl obnoven až ve 40. letech 20. století, kdy pilot sdílel letecký snímek budovy těsně pod hladinou oceánu. Brzy si geologové lámali hlavu nad vrty, které zanechali měkkýši na troskách nalezených poblíž pobřeží. Ty svědčí o tom, že části svahu kdysi klesly pod hladinu moře. O dvě desetiletí později italští představitelé pověřili ponorku, aby prozkoumala podmořské části města.

To, co našli, bylo fascinující: od římských dob podzemní tlak způsobil, že země obklopující město Baia neustále stoupala a klesala. Tlačí starověké ruiny nahoru k mořské hladině, než je znovu pomalu pohltí.

K prohlídce města stačí šnorchl a brýle

Ruiny pod hladinou moře byly donedávna přístupné jen několika neohroženým archeologům. Podmořské archeologické naleziště nebylo formálně označeno jako chráněná mořská oblast až do roku 2002, kdy se otevřelo veřejnosti. Od té doby technologie 3D skenování a další pokroky v mořské archeologii nabídly první pohledy do této kapitoly starověku: potápěči, historici a fotografové zachytili ponořené rotundy a portika, včetně slavného Venušina chrámu.

Kvůli zvlnění zemské kůry leží tyto ruiny ve skutečnosti v relativně mělké vodě, v průměrné hloubce 6 metrů, což umožňuje návštěvníkům vidět některé z podvodních struktur z lodi se skleněným dnem. Místní potápěčská centra také nabízí šnorchlování a potápěčské výlety do potopeného města. Za klidného dne mohou návštěvníci spatřit římské sloupy, starověké silnice a komplikovaně dlážděná náměstí. Sochy Octavie Claudie (sestry císaře Claudia) a Odyssea označují vchod do podvodních jeskyní, jejich natažené paže jsou posety škeblemi.

Nad vodní hladinou je toho také hodně k vidění. Ve skutečnosti je mnoho ponořených soch replikami. Originály lze nalézt na kopci u hradu Baia, kde se nachází muzeum relikvií vytažených z moře. Mnoho nadzemních římských ruin je také vidět poblíž v Parco Archeologico delle Terme di Baia, části starověkého města, které je stále nad hladinou moře. Pevninské historické místo obsahuje zbytky mozaikových teras a kupolových lázeňských domů.

S návštěvou si pospěšte

Moderní Baia, která obklopuje Parco Archeologico delle Terme di Baia, je stínem své bývalé velkoleposti, i když stále zachycuje ducha nečinnosti a potěšení. Pobřeží, které bylo kdysi poseté sídly a lázeňskými domy, dnes nabízí malý přístav, hotel a několik restaurací s mořskými plody lemující úzkou silnici vedoucí severovýchodním směrem k Neapoli.

Možná se krátí čas, abychom viděli tento ztracený relikt starověkého italského bohatství. Seismologové předpovídají další sopečnou aktivitu podél pobřeží Baia v blízké budoucnosti, díky čemuž je osud města opět nejistý. Jen za minulý rok bylo v oblasti zaznamenáno dvacet malých zemětřesení a v posledních letech se hovořilo o trvalém uzavření potopených ruin pro návštěvníky.

Zatím však mohou návštěvníci v tomto podmořském městě hledat skrytý vchod – když ne do podsvětí, tak alespoň do některých velkolepých ruin.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás