-7.6 C
Czech
Pondělí 4. prosince 2023

Životní úroveň v České republice mírně klesla, je na úrovni Slovinska a Kypru

Životní úroveň v České republice se v loňském roce v porovnání s evropským průměrem mírně snížila. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele, vyjádřený ve standardech kupní síly, poklesl o jedno procento na 91 procent průměrné hodnoty v Evropské unii. Tato úroveň je srovnatelná s Kyprem a Slovinskem, kde obě země dosahují shodně 92 procent. Česko mírně zaostává za Itálií, která dosahuje 96 procent, avšak je na tom nejlépe ze zemí Visegrádské skupiny. Tyto informace zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2023.

Proč budou výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2024 tak klíčové pro průběh ukrajinské války?

Situace na Ukrajině zůstává významným tématem v mezinárodní politice, přičemž jedním z klíčových faktorů ovlivňujících vývoj konfliktu jsou nadcházející americké prezidentské volby. Vysoce postavený činitel americké diplomacie vyjádřil názor, že ruský prezident Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině, dokud nebudou známy výsledky těchto voleb. Tato perspektiva odráží obavy z možné změny postoje Washingtonu k podpoře Kyjeva v případě návratu bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

6 nejhorších míst pro první rande! Je mezi nimi kino, soukromí nebo příliš luxusní restaurace

Sledujte nás na sítích

Výběr místa pro první rande se rozhodně vyplatí promyslet. Po delším čase chození si už nějaký ten experiment můžeme dovolit. Na začátku bychom ale měli vsázet na jistotu. Přečtěte si, které tipy raději vynechat, aby první rande nebylo i tím posledním.

Nervozita, zpocené ruce, vyschlo v krku… První rande, na které se tolik těšíme, provází i pocity neklidu. Není divu. Vždyť taková první schůzka, když se nepovede, může zmařit i slibně rozvíjející se love story. Pojďme se podívat na vroubek místům, kam raději na první rande nechodit. Eliminujeme tak trapasy a nešťastné chybičky, které můžou vše pokazit.

Kino

Vyrazit na rande do kina je docela ohraná klasika. Není to však nejšťastnější volba. Zejména pokud jde o rande první. V sále, kde je tma a kde budete vedle sebe mlčky strnule sedět, těžko zjistíte, jestli máte s dotyčným, či dotyčnou společnou řeč. Těžko vás okouzlí jeho nebo její úsměv. Těžko na sebe zapůsobíte šarmem a vtipem, jako by tomu bylo třeba u stolku ve vinárně.

Foto: Pexels

Pozvání k sobě domů

Pozvat svého idola k sobě domů na večeři, proč ne. Počítejte ale s tím, že to bude tak trochu chůze po tenkém ledě. Absolutní soukromí zatěžuje až přílišnou intimitou, která může být moc zavazující pro první rande. Váš protějšek by to mohlo zbytečně vyplašit. Volte raději neutrální půdu – třeba si udělejte piknik u řeky.

Příliš luxusní podnik

Ani dokonale tvářící se rande v luxusní restauraci pro VIP klientelu není ideálním. V podniku, kde se jako hlavní chod podává kostka ve skluzu, se váš protějšek nemusí cítit komfortně. Při zápasení s ústřicemi, či nadívanými šneky se nejspíš dostatečně neuvolníte. Zatímco v hospodě u piva byste v klidu dali průchod pravému já, tady budete kontrolovat každý svůj pohyb. A to vzájemnému poznávání nesvědčí.

Foto: Pexels

U rodičů doma

Pokud si nechcete ustřihnout ostudu, na pozvání k mamince a tatínkovi domů předem zapomeňte. (I když nebudou zrovna doma.) Fakt, že nemáte vlastní zázemí, nezapůsobí dobře. Navíc trapas, kdy vás rodiče s potencionálním partnerem, či partnerkou nečekaně překvapí při prvním polibku, je přímo ukázkovou noční můrou. Když nemáte kam, vyražte se svou vyvolenou – vyvoleným  třeba za sportem.

K bazénu

Omrknout dotyčnou rovnou v plavkách je známou taktikou některých mužů. „Ať vím, do čeho jdu.“ Ano, na koupáku neskryjeme ani faldík. Utajena nezůstane ani ta velká piha na stehně, na kterou nejste právě pyšná. Opravdu je ale dokonalý zevnějšek atributem, který by měl rozhodovat? Nejde snad o nábor do modelingu. Navíc v dobře zvolené sukýnce může i větší zadeček vypadat rajcovně a při svíčkách v ložnici se kilo navíc také ztratí. Pojďme se zaměřit raději na krásu duše. Pro začátek zajděte raději na výstavu nebo do muzea. Ideální pro ty stydlivější, kteří těžko hledají téma konverzace.

Foto: Pexels

Procházka v parku

Zní to romanticky, přesto takové rande může být hřebíčkem do rakve počínajícího vztahu. Nejenže vycházka po parku mezi důchodci krmícími holuby a maminkami s kočárky zavání nudou. Navíc na dámu nezapůsobí nejlépe, když ji „muž dobyvatel“ nepozve ani na limonádu. – Chce snad na mně šetřit? – Určitě neuděláte chybu, když procházkou dojdete třeba do kavárny.

Nezoufejte však, jestli máte už například koupené lístky do kina pro první romantiku se svým princem, či princeznou. Vzájemné zalíbení už překonalo ledasjaké vady na kráse první schůzky. Víme o případu, kdy muž nechal ženu, jíž se dvořil, celý večer na hudebním festivalu platit pití, protože si zapomněl peněženku. Tedy – předstíral to… Bylo to pro něho už 11. neúspěšné rande za posledních čtrnáct dní. Vždy za dámy vše platil.

Takže od 12. dostaveníčka už nic velkého neočekával a nehodlal si dál „zbytečně“ vyhazovat z kapsy. I tak jim to vyšlo a veselé příhodě se dnes oba smějí. Jiný „gentleman“ zase svůj objekt zájmu otestoval tak, že na společný výšlap do zasněžených hor slečně naložil do batohu cihly. Ne, neděláme si legraci, to se opravdu stalo. Prý aby viděl, „kolik vydrží“. Nakonec ona pomáhala jemu, když se svým batohem plným cihel zapadl do závěje. Dnes mají dvě krásné silné děti.

Vybrali jsme pro vás

Nejoblíbenějším vánočním městem podle TikToku je Londýn

Konečně přišel prosinec a vánoční svátky se kvapem blíží. Pohádková atmosféra všemi barvami hrajících světel již brzy ovládne obýváky i ulice, společnost JeffBet se proto rozhodla zjistit, které vánoční město je nejoblíbenější na TikToku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Minimální mzda by měla do pěti let dosáhnout 45 % průměrné mzdy, říká ministr Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že cílem je dosáhnout do pěti let minimální mzdy na úrovni 45 % průměrné mzdy nebo poloviny průměrné mzdy. Podle něj by vláda měla s 90procentní pravděpodobností schválit zvýšení minimální mzdy o 45 procent, tedy o 1600 korun. V současné době činí minimální mzda 17 300 Kč.

Výbuch sopky Marapi v Indonésii si vyžádal životy 11 turistů, 12 se stále pohřešuje

Erupce sopky Marapi v Indonésii si vyžádala životy jedenácti turistů, kteří se nacházeli v blízkosti kráteru. Tři lidé byli zachráněni v pondělí a dalších dvanáct je stále nezvěstných. Hledání bylo kvůli menší erupci přerušeno. V době erupce se v oblasti nacházelo celkem 75 turistů, většina z nich byla však v bezpečí evakuována.

Český lyžař zemřel po pádu laviny, kterou zřejmě vyvolal svým nezodpovědným chováním

K tragické události došlo v rakouském lyžařském středisku Mölltaler Gletscher, kde lavina zasypala 51letého českého freeridera. K události došlo v neděli kolem poledne, kdy byl ve středisku vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Přesto se lyžař rozhodl sjet mimo upravené sjezdovky a spustil lavinu, která ho následně zasypala.

Polsko otevře přechod pro průjezd prázdných kamionů z Ukrajiny, tvrdí Kyjev

Polsko otevře jeden svůj hraniční přechod pro průjezd prázdných kamionů z Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská pohraniční služba. Podle ní jde o první z opatření, která mají pomoci uvolnit ukrajinsko-polskou hranici zablokovanou v důsledku protestů polských řidičů kamionů.

Americký torpédoborec a několik dalších lodí se staly terčem útoku v Rudém moři

Americký torpédoborec a několik komerčních plavidel se dnes v Rudém moři stalo terčem útoku, oznámil Pentagon. Jemenští šíitští povstalci Húsíové vzápětí podle agentury Reuters oznámili, že v Rudém moři provedli dronový a raketový útok na dvě izraelská plavidla, která ignorovala jejich výzvy. Agentura AP incident označuje za významnou eskalaci v útocích na plavidla v blízkovýchodních vodách v souvislosti s téměř dva měsíce trvající válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Čtyři mrtvé a 50 zraněných si vyžádal útok během mše na jihu Filipín

Čtyři mrtvé a 50 zraněných si dnes vyžádal výbuch během katolické mše v Marawi na jihu Filipín. S odvoláním na místní úřady o tom informuje agentura DPA. Dnes odpoledne se k útoku prostřednictvím sítě Telegram přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS) a uvedla, že na místě odpálila bombu.

DOPORUČUJEME

Nejoblíbenějším vánočním městem podle TikToku je Londýn

Konečně přišel prosinec a vánoční svátky se kvapem blíží. Pohádková atmosféra všemi barvami hrajících světel již brzy ovládne obýváky i ulice, společnost JeffBet se proto rozhodla zjistit, které vánoční město je nejoblíbenější na TikToku.

Ufolog tvrdí, že třicet procent DNA „mimozemšťanů“ z Mexika má neznámý původ

Ufolog Jaime Maussan přišel s dalším kontroverzním tvrzením ohledně tříprstých "mimozemšťanů" z Mexika. Prohlašuje, že 30 procent jejich DNA pochází z neznámého původu. Toto prohlášení bylo předneseno během summitu o mimozemšťanech v Dubaji, což opětovně vyvolalo diskusi o existenci mimozemského života, píše britský deník Metro.

Italská policie objevila Botticelliho obraz, který byl půl století nezvěstný

Italská policie objevila v rodinném sídle poblíž Neapole obraz renesančního mistra Sandra Botticelliho, který byl více než 50 let nezvěstný a odborníci jej považovali za ztracený. Informoval o tom list La Repubblica. Hodnota díla z 15. století, které zobrazuje Madonu s dítětem, se odhaduje na 100 milionů eur (2,4 miliardy korun). Malba je ale ve velmi špatném stavu a čeká ji zásah restaurátorů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Minimální mzda by měla do pěti let dosáhnout 45 % průměrné mzdy, říká ministr Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že cílem je dosáhnout do pěti let minimální mzdy na úrovni 45 % průměrné mzdy nebo poloviny průměrné mzdy. Podle něj by vláda měla s 90procentní pravděpodobností schválit zvýšení minimální mzdy o 45 procent, tedy o 1600 korun. V současné době činí minimální mzda 17 300 Kč.

Výbuch sopky Marapi v Indonésii si vyžádal životy 11 turistů, 12 se stále pohřešuje

Erupce sopky Marapi v Indonésii si vyžádala životy jedenácti turistů, kteří se nacházeli v blízkosti kráteru. Tři lidé byli zachráněni v pondělí a dalších dvanáct je stále nezvěstných. Hledání bylo kvůli menší erupci přerušeno. V době erupce se v oblasti nacházelo celkem 75 turistů, většina z nich byla však v bezpečí evakuována.

Český lyžař zemřel po pádu laviny, kterou zřejmě vyvolal svým nezodpovědným chováním

K tragické události došlo v rakouském lyžařském středisku Mölltaler Gletscher, kde lavina zasypala 51letého českého freeridera. K události došlo v neděli kolem poledne, kdy byl ve středisku vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Přesto se lyžař rozhodl sjet mimo upravené sjezdovky a spustil lavinu, která ho následně zasypala.

Polsko otevře přechod pro průjezd prázdných kamionů z Ukrajiny, tvrdí Kyjev

Polsko otevře jeden svůj hraniční přechod pro průjezd prázdných kamionů z Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská pohraniční služba. Podle ní jde o první z opatření, která mají pomoci uvolnit ukrajinsko-polskou hranici zablokovanou v důsledku protestů polských řidičů kamionů.

Americký torpédoborec a několik dalších lodí se staly terčem útoku v Rudém moři

Americký torpédoborec a několik komerčních plavidel se dnes v Rudém moři stalo terčem útoku, oznámil Pentagon. Jemenští šíitští povstalci Húsíové vzápětí podle agentury Reuters oznámili, že v Rudém moři provedli dronový a raketový útok na dvě izraelská plavidla, která ignorovala jejich výzvy. Agentura AP incident označuje za významnou eskalaci v útocích na plavidla v blízkovýchodních vodách v souvislosti s téměř dva měsíce trvající válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Čtyři mrtvé a 50 zraněných si vyžádal útok během mše na jihu Filipín

Čtyři mrtvé a 50 zraněných si dnes vyžádal výbuch během katolické mše v Marawi na jihu Filipín. S odvoláním na místní úřady o tom informuje agentura DPA. Dnes odpoledne se k útoku prostřednictvím sítě Telegram přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS) a uvedla, že na místě odpálila bombu.

Venezuela pořádá referendum o území sousední Guyany

Venezuelané v dnešním referendu rozhodují o tom, zda má rozsáhlé území sousední Guyany připadnout venezuelské správě. Guyana považuje plebiscit za krok k anexi svého území bohatého na nerostné suroviny. Venezuela tvrdí, že oblast jí byla před více než 100 lety neprávem odňata, informovala agentura AP.

Ve věku 43 let zemřela zpěvačka Barbara Haščáková, známá především z dua MC Erik & Barbara

Česko a Slovensko zasáhla smutná zpráva. Ve věku 43 let zemřela 22. listopadu ve městě Sarasota na Floridě zpěvačka Barbara Haščáková. Tuto nešťastnou událost oznámila rodina až nyní. Příčinou úmrtí byla mozková příhoda, kterou způsobily dlouhodobé problémy se slinivkou břišní.

Kyjev obvinil Rusy ze zastřelení ukrajinských vojáků, kteří se vzdali

Ukrajinská armáda obvinila ruské síly ze zastřelení nejméně dvou vzdávajících se ukrajinských vojáků v Doněcké oblasti. Takový čin by znamenal porušení ženevské konvence o válečných zajatcích, upozornil dnes server The Kyiv Independent.