Protext ČTK5. prosince slavíme Mezinárodní den dobrovolníků

5. prosince slavíme Mezinárodní den dobrovolníků

Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) – Program OSN pro dobrovolníky koordinuje každý rok 5. prosince Mezinárodní den dobrovolníků, aby ocenil a podpořil neúnavnou práci nejen dobrovolníků OSN, ale všech dobrovolníků po celém světě. Dobrovolnictví je důležitou součástí vytváření rovnoprávnější a inkluzivnější budoucnosti pro komunity a celou planetu. Znamená dávat, sdílet, stát při ostatních, podporovat věci, na kterých vám záleží, a vytvářet lepší budoucnost pro všechny. V České republice je již několik roků největší dobrovolnickou akcí Ukliďme Česko.

Jubilejní 10. ročník akce Ukliďme Česko se letos konal v již tradičním termínu na začátku dubna, konkrétně v sobotu 1. 4. 2023. Termín Mezinárodního úklidového dne pak připadl na 17. září. Podle organizátorů ze spolku Ukliďme Česko proběhlo u nás přes 5 000 úklidů, do kterých se zapojilo na 225 000 dobrovolníků. „Letos se jednalo o zatím rekordní počet dobrovolníků. Velmi mile nás také překvapilo zapojení škol, díky čemuž 75 % všech dobrovolníků tvořily děti a mládež.“, sdělil za organizátory Miroslav Kubásek. Rekordní účast 19,1 milionu dobrovolníků zaznamenal i letošní Celosvětový úklidový den, jehož organizátorům se podařilo překročit hranici zapojení 1 % světové populace.

„U příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků bychom chtěli poděkovat všem letošním účastníkům a především pak organizátorkám a organizátorům jednotlivých úklidových akcí, bez nichž by akce takového rozsahu nebyla myslitelná. Díky nim máme opět o něco čistější prostředí, neboť z přírody a našich měst a obcí zmizelo jejich zásluhou 1 570 tun odpadů,“ dodává Miroslav Kubásek za Ukliďme Česko.

V letošním roce již další úklidové akce (i vzhledem k bohaté sněhové pokrývce) naplánovány nejsou, nicméně pokud se hodláte připojit ke stále sílícímu „úklidovému hnutí“, můžete se již nyní přihlásit na www.uklidmecesko.cz. Zde získáte všechny potřebné informace o ročníku 2024, jehož hlavní jarní termín připadá na sobotu 6. dubna.

Nový projekt EKOkalendář.cz

EKOkalendář je nejnovější projekt z dílny spolku Ukliďme Česko. Zahrnuje přes 250 ekologických svátků a také EKOtipy na každý den v roce, které vás mohou inspirovat ke konkrétním krokům pro ochranu životního prostředí. Naleznete je všechny přehledně jak online, tak i v tištěné verzi v podobě stolního plánovacího kalendáře pro rok 2024, který lze zakoupit na fan-shopu spolku Ukliďme Česko.

Kontakt pro další informace:

Radek Janoušek

radek@uklidmecesko.cz

Ukliďme Česko z.s.

 

Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2023 je

Nadace Komerční banky, a.s. – Jistota

 

Partnery akce jsou:

Garnier

ČEPS, a.s.

EKO-KOM, a.s.

PENNY Market

ŠKODA AUTO a.s.

Lesy České republiky, s.p.

Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC

E.ON Česká republika, s.r.o. Skupina Saint-Gobain

DB SCHENKER

SAKO Brno

DPD CZ

ČEZ

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Řecký parlament zbavil imunity 13 poslanců vyšetřovaných kvůli dotačním podvodům

Řecký parlament dnes zbavil imunity všech 13 poslanců vyšetřovaných kvůli podvodům se zemědělskými dotacemi. Informovala o tom agentura AFP i řecká média. Někteří poslanci své kolegy vyzvali, aby jim imunitu odebrali, protože chtějí hájit svou dobrou pověst, a pochybení odmítají. Po zbavení imunity budou moci vyšetřovatelé včetně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) prověřit, zda podezřelí poslanci sehráli nějakou roli při dotačních podvodech.

Libanon bude usilovat o prodloužení příměří s Izraelem o měsíc

Libanon bude při jednání s Izraelem usilovat o prodloužení příměří o jeden měsíc. Píše to dnes agentura AFP s odkazem na nejmenovaný libanonský zdroj. Bez prodloužení by příměří, které platí od minulého týdne, skončilo v neděli. Jednání mezi Izraelem a Libanonem jsou na plánu ve čtvrtek.

Britský regulátor zakročil proti neregistrovaným krypto platformám

Britský úřad pro finanční etiku (FCA) podnikl rozsáhlou razii v Londýně zaměřenou na nelegální peer-to-peer (P2P) obchodování s kryptoměnami. Během středeční operace, která je první svého druhu v takovém rozsahu, regulátor zasáhl na osmi adresách podezřelých z porušování pravidel proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Akce proběhla v úzké koordinaci s daňovými úřady a policií, přičemž na každém z vytipovaných míst byly vydány příkazy k okamžitému ukončení činnosti.

KOMENTÁŘ: Británie odklepla generaci bez cigaret. Tabákové společnosti padají

Britským parlamentem se protáhl revoluční zákon, který zakazuje prodávat tabákové výrobky všem lidem narozeným po roce 2008. A to doživotně. Zákaz, který se týká běžných i elektronických cigaret, znejistil na burze tabákové společnosti, které už tak čelí krizi poptávky.

Vědci objevili souvislost mezi slunečními bouřemi a zemětřesením

Vědci z Kjótské univerzity představili odvážný model, který naznačuje, že sluneční aktivita může mít přímý vliv na spouštění zemětřesení na Zemi. Podle jejich teorie mohou silné sluneční erupce narušit ionosféru natolik, že vzniklá elektrická pole proniknou hluboko do zemské kůry. Pokud se tato energie setká s tektonickým zlomem, který je již pod kritickým tlakem, může posloužit jako poslední impuls k jeho uvolnění a vzniku otřesů.

Boston vyrovnal sérii s Buffalem, Pastrňák dál vládne produktivitě

Boston zvládl druhý zápas série na ledě Buffala a po výhře 4:2 srovnal stav na 1:1. Klíčovou roli sehrála česká stopa. Pavel Zacha vstřelil rozdílový gól, David Pastrňák přidal dvě asistence a vede produktivitu play off. Bruins tentokrát nepřipustili kolaps jako v prvním duelu.

Na ukrajinské straně začalo napouštění ropovodu Družba, oznámila Bratislava

Na ukrajinské straně dnes z Běloruska začalo tlakování a napouštění ropovodu Družba. S odvoláním na provozovatele ukrajinské části tohoto ropovodu, společnosti Ukrtransnafta, to oznámila slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková. Obnovení dodávek ropy touto trasou na Slovensko ministryně očekává ve čtvrtek ráno. Slovenský premiér Robert Fico řekl, že je narušena důvěra mezi Slovenskem a Ukrajinou, a vyjádřil pochybnosti ohledně provozu uvedeného ropovodu.

Bezpečný sex zdraží. Válka s Íránem zvýší ceny kondomů

Bezpečný sex může kvůli válce s Íránem a blokádě Hormuzského průlivu zdražit, varoval generální ředitel největšího světového výrobce kondomů Karex Goh Miah Kiat. Ceny kondomů podle něj mohou vzrůst o 20 až 30 procent, možná i více, pokud bude konflikt dál pokračovat.

Rusko podle Kyjeva opakovaně vysílalo drony v blízkosti Černobylu

Rusko při svých útocích na cíle na Ukrajině opakovaně vysílalo drony a rakety na letovou dráhu v blízkosti odstavené Černobylské jaderné elektrárny, čímž zvýšilo riziko rozsáhlé nehody, sdělil agentuře Reuters ukrajinský generální prokurátor Ruslan Kravčenko.

SpaceX získá právo na koupi miliardového start-upu Cursor

Vesmírná a technologická společnost SpaceX uzavřela dohodu, která jí dává právo na akvizici start-upu Cursor zabývajícího se umělou inteligencí pro úpravu kódu. Hodnota transakce byla stanovena na 60 miliard dolarů. Tento krok je součástí širší strategie Elona Muska, která směřuje k dotažení konkurence v podobě laboratoří OpenAI a Anthropic. K dohodě dochází jen několik měsíců před plánovaným vstupem SpaceX na burzu, který má být největším v historii.

Izraelská armáda potrestala vojáky za to, že tloukli do sochy Ježíše kladivem

Izraelská armáda potrestá dva vojáky, kteří se podíleli na znesvěcení sochy Ježíše v jižním Libanonu. Podle vyjádření Izraelské obranné síly (IDF) dostanou oba muži 30 dní vojenského vězení a po ukončení vyšetřování budou odvoláni z bojové služby.

Írán zaútočil na obchodní loď u ománských břehů, hlásí britské námořnictvo

Britská vojenská námořní služba UKMTO dnes uvedla, že obdržela zprávy o útoku íránského dělového člunu na obchodní loď v Hormuzském průlivu, asi 28 kilometrů severovýchodně od ománských břehů. Posádka je v pořádku.

Akcie ČEZ stagnují zatímco evropská konkurence prudce roste

Energetická skupina ČEZ se na akciovém trhu nachází v neobvyklé pozici. Zatímco cena jejích akcií se již čtvrt roku pohybuje v úzkém pásmu kolem 1 200 korun, srovnatelné evropské podniky zažívají silné období. Index mapující evropský energetický sektor od začátku roku vzrostl o 15 procent a někteří konkurenti, jako německé RWE nebo finské Fortum, posílili dokonce o pětinu. Domácí titul přitom ve stejném období odepsal zhruba 6 procent své hodnoty, což mezi investory otevírá debatu o jeho možném podhodnocení.

Trump prodloužil dočasné příměří s Íránem. Přímá jednání se ale nekonala

Dočasné příměří s Íránem bude prodlouženo, aby měla islámská republika více času na předložení konečné dohody, rozhodl americký prezident Donald Trump. Obě strany zůstávají rétoricky zakořeněné, Pákistán se však usilovně snaží je přimět k dalším rozhovorům.

Slavia potrestala Bořila a Chorého za excesy

Slavia po dvou vypjatých ligových týdnech sáhla k interním trestům. Jan Bořil a Tomáš Chorý zaplatí vysoké pokuty a čekají je i desítky hodin práce pro klubové aktivity. Vedení tím reaguje nejen na jejich zkraty, ale i na škody, které podobné výlevy napáchaly na hřišti i mimo něj.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama