Protext ČTK16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury zaplní ulice Bratislavy a dalších 14...

16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury zaplní ulice Bratislavy a dalších 14 slovenských měst

Praha 13. května 2024 (PROTEXT) – Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury se koná tuto středu 15. května v Bratislavě a v dalších 14 slovenských městech. Po Česku se jedná o druhou nejrozsáhlejší Noc literatury, do které se letos zapojilo 15 evropských států. České centrum Bratislava je hlavním organizátorem festivalu. Na festivalu spolupracuje Zastoupení evropské komise na Slovensku a EUNIC cluster Bratislava a další partneři.

Formát festivalu

Jedná se o sérii čtení úryvků ze slovenských překladů knih současných evropských autorů v podání známých slovenských herců a hereček na zajímavých místech slovenských měst. Návštěvníci budou moci 15 minut čtení poslouchat a poté budou mít 15 minut na přesun na další čtecí místo. Pořadí, v jakém jednotlivá místa navštíví, je na každém zájemci. Noc literatury začíná na všech devíti místech v Bratislavě v 18.00 a poslední čtení knih bude ve 21.30.

Herecká účast

Účast na šestnáctém ročníku Noci literatury přislíbily známé herecké tváře slovenské scény jako je: Jana Oľhová, Jana Kovalčíková, Lenka Libjaková, Richard Stanke, Robert Roth, Juraj Hrčka, Ján Galovič a mnozí další.

Pro letošní ročník Noci literatury byly vybrány ukázky z nejnovějších slovenských překladů autorů a autorek z těchto evropských zemí: Portugalska, Irska, Švýcarska, Francie, Polska, Maďarska, Rakouska, Španělska, Itálie, Belgie, Nizozemska, Německa a Bulharska. Slovensko bude reprezentovat loňský vítěz Anasoft Litery – kniha Soni Uríkové „Důvod k radosti“. Český úryvek z debutu Marka Torčíka zazní v originále v podání českého herce Michala Krause. V rámci Noci literatury letos zazní také dva výběry z belgické literatury – vlámské a valonské. Úryvky z obou budou číst Marek a Jana Majeskí v podkroví Zichyho paláce.

Monika Koblerová, ředitelka Českého centra Bratislava: „Letošní ročník Noci literatury je součástí našich oslav 20. výročí vstupu do EU. Zároveň se jedná o největší akci EUNIC clusteru Bratislava – sdružení evropských kulturních institutů a kulturních úseků ambasád na Slovensku. Kromě Slovenska se festival Noc literatury uskuteční tradičně v Česku na podzim, odkud se díky síti Českých center od roku 2006 rozšířil do dalších měst po celém světě. Letos se koná např. také v Budapešti, Mnichově, Rotterdamu, Sofii, Káhiře, Tel Avivu a v dalších světových metropolích.“

Vladimír Šucha, vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku: „Jsme velmi rádi, že můžeme Noc literatury v Bratislavě spolupořádat, protože literatura nám dává jedinečnou možnost nahlédnout do rozmanitých kultur, jazyků a příběhů, které společně tvoří naši evropskou identitu. Zveme všechny, aby se k nám připojili na tuto jedinečnou literární ochutnávku a přišli si poslechnout úryvky ze současných evropských děl v podání talentovaných herců.“

Číst se bude v Bratislavě v prostorách kulturních institucí ve Starém Městě. Jednotlivá čtecí místa provedou návštěvníky zákoutími, která jim nejsou při běžné návštěvě přístupná. V letošním roce budou na každém z míst předneseny dva úryvky dvěma interprety najednou.

„V šesti institucích, které nejsou běžně spojovány s literaturou, ale s jinými žánry, bude devět čtecích míst a sedmnáct aktérů. Pořadí, v jakém místa navštívíte, je na vás. Přehled aktuálních slovenských překladů evropských autorů, který na Noci literatury získáte, oceníte později při nákupu knih,“ představuje průběh akce Petra Darovcová z Českého centra Bratislava, vedoucí projektu Noc literatury na Slovensku: „…během akce bude až do 22 hodin otevřeno knihkupectví Adka Books na Zelené ulici 6, kde bude možné si dostupné tituly zakoupit ihned po bezprostředním čtenářském zážitku.“

Noc literatury proběhne ve stejný večer také v dalších čtrnácti slovenských městech – Humenném, Liptovském Mikuláši, Nitře, Dolném Kubíně, Košicích, Modré, Levicích, Levoči, Senci, Nových Zámcích, Žilině, Považské Bystrici, Piešťanech a Banské Štiavnici. V každém z výše uvedených měst budou na netradičních místech, která nejsou obvykle spojována s literaturou, číst stejné ukázky herečky a herci místních divadel či jiné významné osobnosti kulturního a společenského života.

Hlavní organizátoři projektu: České centrum Bratislava, Zastoupení Evropské komise na Slovensku, EUNIC cluster Bratislava.

Spoluorganizátoři: Velvyslanectví Belgie – Vlámské zastoupení, Velvyslanectví Belgie – Valonsko – Brusel International, Bulharský kulturní institut, Francouzský institut na Slovensku, Goethe-Institut Bratislava, Lisztův institut, Polský institut, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví Nizozemského království, Velvyslanectví Irska, Velvyslanectví Portugalské republiky, Velvyslanectví Španělska, Velvyslanectví Švýcarska, Italský kulturní institut, Anasoft Litera

Partneři akce: Muzeum města Bratislavy, Teatro Colorato, Městská knihovna v Bratislavě, Galerie města Bratislavy, Rómerův dóm, Bratislava-Staré Mesto.

Mediální partneři: Knižná revue, Rozum, SME, Magazín o Knihách, Rádio Devín, Citylife

Donátor: Plzeňský Prazdroj

Podpora: Adka Books

Více info o festivalu na webových stránkách Českého centra Bratislava www.ceskecentrum.sk a na facebookové a instagramové stránce Noci literatury.

TZ a doprovodné fotografie ke stažení

https://www.dropbox.com/scl/fo/segzdsz8svzmbweseqfer/AP2lpoIgSOu3OV7J4hzPFFQ?rlkey=0vtp65hav4rr2cel7smkokdso&st=77kvc890&dl=0 

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

www.czechcentres.cz/pro-media

Newsletter Facebook Instagram X YouTube LinkedIn

www.czechcentres.cz

 

Zdroj: Česká centra

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Zelenskyj avizoval změny ve vládě, premiérce nabídl novou roli

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil změnu politické strategie země a avizoval změny ve vládě. Premiérce Juliji Svyrydenkové na síti X poděkoval za práci a uvedl, že jí nabídl možnost vést novou oblast vztahů s klíčovým partnerem. Více podrobností k její případné nové roli neposkytl. Agentura Reuters nebo server RBK-Ukrajina jeho slova vyložily jako návrh nebo rozhodnutí ministerskou předsedkyni odvolat. Svyrydenková na stejné platformě uvedla, že je připravena nadále pracovat pro Ukrajinu.

Zemřel senátor a blízký Trumpův spojenec Lindsey Graham

Ve věku 71 let zemřel republikánský senátor Lindsey Graham, dlouholetý politik z Jižní Karolíny a jeden z nejbližších spojenců amerického prezidenta Donalda Trumpa. O jeho úmrtí informovala v sobotu večer senátorova kancelář, podle níž Graham zemřel po „krátké a náhlé nemoci“. Rodina zároveň požádala veřejnost o respektování soukromí.

Britská policie zadržela nového podezřelého z vraždy bývalé ministryně

Britská policie zadržela v hrabství South Yorkshire 28letého muže podezřelého ze zavraždění bývalé ministryně Ann Widdecombeové, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření policie. Zadržený je běloch s britským občanstvím a nyní je v policejní cele, uvedla policie v prohlášení. Podezřelý byl zadržen přibližně 430 kilometrů od domova Widdecombeové, poznamenal server BBC News.

Úlomek z rakety zranil v Kataru tři lidi včetně dítěte, boje v regionu pokračují

Americké síly zasáhly přesnou municí přibližně 140 íránských vojenských cílů, uvedlo velitelství amerických sil v oblasti CENTCOM, když nad ránem SELČ oznámilo ukončení už třetí vlny útoků na Írán v tomto týdnu. Írán v odvetě za americké nálety, které následovaly po útoku na obchodní loď v Hormuzském průlivu, odpálil rakety a drony proti svým sousedům v Perském zálivu. Úlomek z rakety zranil v Kataru tři lidi včetně dítěte, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Zasaženo bylo také Jordánsko.

Ruské drony útočily na Charkov, ukrajinské na rafinérii v hloubi Ruska

Nejméně dva zraněné, včetně šestnáctileté dívky, si vyžádal nálet ruských dronů na Charkov, oznámil náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Pomoc lékařů vyhledali tři lidé, uvedl starosta Ihor Terechov, podle kterého drony v druhém největším ukrajinském městě poškodily dvě desítky obytných budov. Ukrajinské drony naopak zpráv médií a sociálních sítí opět zasáhly rafinérii v ruském městě Syzraň v Samarské oblasti.

Circle získal povolení založit národní trustovou banku

Společnost Circle, která stojí za jedním z největších stablecoinů na světě, získala ve Spojených státech konečné povolení k založení národní trustové banky. Rozhodnutí amerického Úřadu pro dohled nad měnou poslalo akcie firmy v pátečním předobchodním obchodování vzhůru o deset procent.

Hvězda Teorie velkého třesku se po sedmi letech vrací k herectví

Johnny Galecki, kterého diváci znají především jako fyzika Leonarda Hofstadtera ze seriálu Teorie velkého třesku, se po sedmileté pauze vrací k herectví. Tentokrát ale nezamíří před televizní kamery. V Chicagu se představí na divadelním jevišti jako slavný americký dramatik Tennessee Williams.

Při závodech na Masarykově okruhu zemřeli dva jezdci

Sobotní program motocyklového šampionátu Alpe Adria International na Masarykově okruhu v Brně poznamenala smrtelná nehoda. Při startu závodu se střetli dva zahraniční jezdci. Jeden zemřel na místě, druhý později podlehl zraněním v nemocnici.

Světová poptávka po ropě letos poprvé od pandemie klesne

Celosvětová poptávka po ropě má letos klesnout přibližně o milion barelů denně. Šlo by o první meziroční pokles od roku 2020, kdy spotřebu prudce omezila pandemie covidu. Hlavními důvody jsou vysoké ceny, omezené dodávky a dopady války mezi Spojenými státy a Íránem.

USA zasáhly 140 cílů v Íránu, Teherán odpověděl útoky v Perském zálivu

Spojené státy podnikly další rozsáhlé údery proti Íránu poté, co íránské síly zasáhly civilní kontejnerovou loď v Hormuzském průlivu. Americká armáda zaútočila přibližně na 140 vojenských cílů. Teherán následně vyslal střely a drony proti zemím v Perském zálivu, kde jsou rozmístěny americké jednotky.

Bývalou britskou ministryni našli mrtvou, policie pátrá po vrahovi

Britská policie vyšetřuje jako vraždu smrt bývalé ministryně, poslankyně a televizní osobnosti Ann Widdecombe. Osmasedmdesátiletou političku našli ve čtvrtek mrtvou v jejím domě na jihozápadě Anglie. Muže zadrženého krátce po činu už vyšetřovatelé propustili a v případu dál nefiguruje jako podezřelý.

Čmeláci sbírají výrazně více toxických kovů než včely medonosné

Čmeláci mohou z okolního prostředí získávat až sedmkrát více toxických těžkých kovů než včely medonosné, a to i v případě, že oba druhy hledají potravu na stejných místech. Skryté znečištění tak může nenápadně ovlivňovat jejich schopnost orientace, rozmnožování i fungování celých kolonií.

Při letecké nehodě na Bahamách zemřelo nejméně deset lidí

Na Bahamách se v pátek zřítil menší letoun typu Cessna 402. Zahynulo nejméně deset lidí, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování.

Čína evakuovala před tajfunem Bavi přes 1,8 milionu lidí

Čínské úřady evakuovaly více než 1,8 milionu lidí před příchodem tajfunu Bavi, který postupuje k východnímu pobřeží země. Živel má v neděli ráno zasáhnout okolí desetimilionového města Wen-čou v provincii Če-ťiang.

Trump hrozí Íránu zničením v reakci na výzvy k jeho zabití na Chameneího pohřbu

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením v reakci na veřejné výzvy k jeho zabití, které zazněly na pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chamaneího, informovala agentura AP. Armáda Spojených států podle Trumpa dostala patřičné rozkazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama