Protext ČTK14. ročník Festivalu bulharských filmů

14. ročník Festivalu bulharských filmů

Praha 7. března 2022 (PROTEXT) – Ano, 14. FESTIVAL BULHARSKÝCH FILMŮ bude! Po dvou letech se bulharské filmy konečně vrací na plátna kina Lucerny. Přijďte si s námi tento festival naplno užít.

Letošní ročník festivalu přináší romantické i hudební komedie, festivalového vítěze z Karlových Varů a tradičně i hosty z Bulharska.

Od 17. do 20. března 2022 se můžete těšit na divácky nejúspěšnější bulharské filmy posledního roku. Ve velkém i malém sále kina Lucerna promítneme snímky v originálním znění s anglickými a českými titulky.

Pro českého diváka bude určitě zajímavostí film Než si pro mě přijde režiséra Ivajlo Penčeva, ve které hraje Maria Bakalova. Ta byla jako vůbec jediná bulharská herečka nominovaná na Oscara, a to za vedlejší ženskou roli ve filmu Boratův navázaný telefilm, kam si ji vybral Sacha Baron Cohen. V romantické komedii hraje mladou herečku, která se na mostě sebevrahů potká se stárnoucím spisovatelem a zrodí se mezi nimi opravdové přátelství.

Filmem Čistá pravda o skupině Žigulík Viktora Božinova proplujeme v rytmu rocku. Kapela, která se rozpadla před třiceti lety, se pokouší dát dohromady navzdory starým křivdám i současným životním peripetiím. V Bulharsku se na film přišlo do kina podívat nejvíce diváků za posledních deset let.

Strýček Santa Ivajlo Penčeva se odehrává v předvánoční Sofii. Malý Georgi sní v dětském domově o skutečné rodině. Po dalším odmítnutí potkává na ulici Santu Clause a prosí o splnění přání. Zda skončí melancholicky laděný snímek happy endem, se přijďte přesvědčit sami?

Mladá bulharská herečka Maria Bakalova ztvárnila malou roli i ve filmu Otec, kterým letos festival uzavřeme. V tragikomedii režisérské dvojice Grozeva-Valčanov si ji vyhlédla Nancy Bishop a pozvala ji na casting. Že se film o povedl, svědčí i Křišťálový globus, který si tvůrci filmu z 54. ročníku KVIFF odvezli. Vyprávění začíná ve chvíli, kdy hlavní hrdina Vasil právě ztratil svou dlouholetou životní souputnici, manželku Ivanku. Ztrátu nese těžce a rozhodne se vyhledat známého senzibila, aby mohl se svou zesnulou ženou navázat kontakt.

Vzhledem k náročnému období posledních dvou let, které vystřídaly snad ještě horší události, jsme vybrali filmy, které spojuje pozitivní poselství a naděje v lepší zítřky. Věříme, že si odnesete příjemný zážitek nejen z filmů, ale i z osobního setkání s režiséry a oblíbenými herci. Ti, co přijet nemohou, se se svými českými diváky setkají alespoň prostřednictvím natočených vzkazů. Sledujte náš Facebook a Instagram.

https://www.facebook.com/BulharskyKulturniInstitutPraha

@bki_praha1

Celý program, synopse filmů a ukázky naleznete na http://www.bki.cz

Vstupenky jsou v prodeji v kině Lucerna.

Festival bulharských filmů organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze.

KONTAKT:

Jitka Zárubová

bki@bki.cz

Doporučujeme

Střelba v Izraeli u Západního břehu Jordánu si vyžádala nejméně jednoho mrtvého

Pětatřicetiletý muž přišel o život a dalších pět lidí utrpělo zranění při střelbách v centrálním Izraeli nedaleko okupovaného Západního břehu Jordánu, píše agentura Reuters s odkazem na izraelskou policii, podle níž zřejmě šlo o teroristický útok. Agentura AP píše o jednom mrtvém a šesti zraněných s tím, že první střelba byla hlášena u čerpací stanice u města Kochav Jair poblíž Západního břehu Jordánu.

Mangrovy mohou kvůli stoupající hladině moří ztratit schopnost ukládat uhlík

Mangrovovy by mohly přestat fungovat jako spolehliví zachránci klimatu a naopak začít masivně uvolňovat skleníkové plyny. Tyto pobřežní lesy jsou sice známé svou schopností ukládat obrovské množství uhlíku, jenže stoupající hladina moří může tento benefit brzy zničit. Pokud záplavy překročí únosnou mez, stromy odumřou a eroze uvolní uhlík ze sedimentů zpět do atmosféry.

V Západní Austrálii opět útočil žralok. Potápěč jeho kousnutí nepřežil

U jižního pobřeží Západní Austrálie zahynul při útoku žraloka pětatřicetiletý potápěč. Podle policie muže napadl zhruba čtyři a půl metru dlouhý žralok během harpunování u ostrova Michaelmas Island nedaleko města Albany.

Fotbalové kluby v Británii dostaly varování kvůli kryptofirmám

Britský finanční regulátor varoval fotbalové kluby před smlouvami s nepovolenými kryptofirmami a obchodními platformami. Upozornil je, že podobná partnerství mohou přinést právní rizika, podezření z praní špinavých peněz i poškození pověsti. Výzva se týká také klubů z Premier League.

Americké státy chtějí zastavit spojení Paramountu a Warner Bros.

Plánované spojení Paramount Skydance s Warner Bros. Discovery může narazit na další vážnou překážku. Kalifornie, New York a další americké státy se chystají podat žalobu, která má transakci zablokovat. Obří obchod za 111 miliard dolarů už dříve vyvolal odpor části hollywoodské branže, kin i politiků.

Festival v americkém Toledu přerušila střelba, zraněno je dvanáct lidí

Střelba u venkovního festivalu v americkém Toledu ve státě Ohio zranila dvanáct lidí. Dva z nich jsou v kritickém stavu. Policie předpokládá, že na místě stříleli nejméně dva útočníci, kteří mohli mířit jeden na druhého, zatímco oběti zasáhla palba v okolí festivalu.

Izraelský úder v Gaze zabil nejméně sedm Palestinců

Izraelský úder v Gaze si v sobotu vyžádal nejméně sedm palestinských obětí, mezi nimi dvě ženy. Dalších patnáct lidí utrpělo zranění, včetně dětí. Útok přišel ve chvíli, kdy se v Káhiře znovu rozběhla jednání o udržení křehkého příměří.

Raúl Castro se objevil na veřejnosti. Poprvé od chvíle, kdy ho Trumpova administrativa obvinila z vraždy

Bývalý kubánský vůdce Raúl Castro se poprvé od americké obžaloby ukázal na veřejnosti. Ve věku 95 let dorazil na slavnost ministerstva vnitra v Havaně. Washington ho viní z podílu na sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996.

Izraelský úder v jižním Libanonu zabil tři příslušníky libanonské armády

Při izraelském úderu na vojenské vozidlo na jihu Libanonu zahynuli tři příslušníci libanonského vojska, včetně dvou důstojníků, uvedla dnes podle agentury Reuters libanonská armáda. Izraelská armáda to později potvrdila s tím, že incident vyšetřuje.

Papež Lev XIV. zahajuje návštěvu Španělska, svou nejdelší cestu po Evropě

Papež Lev XIV. dnes dopoledne zahájí sedmidenní návštěvu Španělska, svou zatím nejdelší cestu v Evropě. Během ní promluví k věřícím, migrantům, dobrovolníkům a politikům. Papež vystoupí ve španělském parlamentu a požehná nové nejvyšší věži chrámu svaté Rodiny (Sagrada Familia) v Barceloně. Cestu zakončí na Kanárských ostrovech, kam každoročně připlouvají tisíce migrantů z Afriky. Hlavním tématy cesty budou mír, migrace či nové technologie. Papež se také setká s oběťmi sexuálního násilí v církevním prostředí.

Populace vzácných ptáků na britských plážích díky ochráncům přírody prudce vzrostla

Lidská přítomnost na pobřeží, rostoucí počet aut a volně pobíhající psi představují pro hnízdící ptáky obrovské riziko. Na plážích národní přírodní rezervace Lindisfarne v severovýchodní Anglii však ochránci přírody našli způsob, jak zranitelné živočichy před náporem turistů ochránit. Pomocí elektrických ohradníků a sezonních ochránců přírody dokázali zajistit klid pro hnízdění kriticky ohrožených druhů a jejich populace začaly po letech úpadku opět prudce růst.

Rusko v noci útočilo 272 drony, Ukrajina zasáhla několik míst včetně Kronštadtu

Ruská armáda dnes v noci zaútočila na Ukrajinu 272 bezpilotními letouny, z nichž 249 protivzdušná obrana zničila nebo vyřadila. S odkazem na ukrajinské vzdušné síly to napsal web Ukrainska pravda. V Záporoží byla podle úřadů zraněna jedna žena. Ukrajinské drony naopak podle informací zveřejněných ukrajinským webem zasáhly několik ruských regionů a Kronštadt nedaleko Petrohradu. Ukrajina se brání ruské vojenské agresi od února 2022.

Rusko chce napřesrok spustit obdobu Muskova satelitního systému Starlink

Rusko plánuje v příštím roce spustit menší obdobu satelitního internetového systému Starlink, který provozuje společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska. Podle agentury Reuters to uvedl Alexej Šelobkov, šéf společnosti Iks Holding, která nový systém vyvíjí.

Armáda USA sestřelila íránské drony, zaútočila na íránská radarová stanoviště

Americká armáda sestřelila čtyři íránské drony vyslané směrem k Hormuzskému průlivu a zachytila několik íránských balistických střel namířených na Kuvajt a Bahrajn. Zaútočila rovněž na íránská radarová stanoviště. Oznámilo to v noci na dnešek velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM).

USA uvalily sankce na největší íránskou kryptoburzu

Spojené státy uvalily sankce na největší íránskou kryptoměnovou burzu Nobitex. Viní ji z toho, že pomáhala íránské vládě a státním institucím na sankčních seznamech obcházet západní omezení. Případ ukazuje, jak důležitou roli mohou kryptoměny hrát v zemích odříznutých od části světového finančního systému.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama