Když přemýšlíme o nalezení někoho, zamilování se a usazování, málokdy rádi uvažujeme o jedné z možných výsledků sňatku: rozvodu. Rozvod je bohužel reálnou součástí některých vztahů, ale existuje tenká hranice mezi realismem a strašením – i když se rozvod rozhodně stává, to neznamená, že se to musí stát i vám. I když nemůžete zabránit tomu, aby vám život překážel (a objevovaly se nečekané překážky a obtíže), můžete se ujistit, že váš vztah je co nejsilnější, aby jim odolal. Ideálně by tento proces měl začít dlouho před tím, než se oženíte.
I když si možná představíte, že každý má ty velké, důležité rozhovory o vztahu před svatbou, budete překvapeni, kolik otázek se zametá pod koberec nebo se úplně ignoruje. Klíčem je zahájit správné otázky pro začátek manželského života a pomoci udržet rozvod vzdálený. „Hodně lidí začíná mít tyto rozhovory, když jsou zasnoubeni, a pak mají pocit, že je už pozdě,“ říká manželský terapeut Hatty J. Lee.
Je naprosto normální nesouhlasit v některých otázkách. Klíčem je podpora otevřeného a upřímného rozhovoru. Lee připomíná páry, že často je „něco mnohem hlubšího“ za pozicemi, které lidé zaujímají. Ať už jde o obavy ze být dobrým manželem nebo rodičem, nebo o strach z konfliktu, páry musí být schopny najít způsoby, jak tyto obavy identifikovat a pěstovat bezpečí kolem nich. Pokud se stále neshodnete? Nepanikařte. „Je velmi důležité se zeptat, je to potřeba nebo je to nevyjednatelné? I když se neshodnete na mnoha věcech, ale všechno je vyjednatelné, můžete to zvládnout,“ říká.
Nicméně, pokud neshody způsobují bolest, vězte, že je naprosto přijatelné pozastavit zasnoubení – alespoň dokud to nevyřešíte. „Pokud zjistíte, že se oba angažujete v destruktivních, bolestivých vzorů ve vztahu k sobě, pauza a oddech místo spěchu a nutnosti projít celým procesem,“ říká Lee. „Problém nezmizí. Cokoli nevyřešíte, objeví se s plnou silou, až se oženíte.“ A pokud cítíte, že se chystá otázka, klidně se ptejte. „Můžete se ptát na jakoukoli otázku kdykoli chcete, protože na konci dne, pokud o tom přemýšlíte a je to pro vás důležité, nechcete plýtvat časem.“
- Jaké jsou vaše finanční cíle a jak se je pokusíme dosáhnout?
Především je potřeba mluvit o penězích. Peníze mohou být hlavním zdrojem stresu ve vztahu mezi partnery, takže být na stejné vlně od začátku je klíčové. Ptát se na finanční cíle je mnohem pozitivnější než říkat: „Jak to, že nikdy neplatíš své účty včas, ale třikrát týdně si objednáváš drahé jídlo s rozvozem?“
„Je to určitě velký bolavý bod pro mnoho párů,“ říká Lee. Navrhuje se ponořit do tématu dluhů, výdajů a šetření. Položte otázky jako: Jak očekáváte sdílení výdajů? Máte finanční očekávání založená na pohlaví? Sloučíme naše účty? Jak budeme prioritizovat výdaje?
2. Jak ti mohu pomoci, když jsi ve stresu?
Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro svého partnera udělat, je naučit se, jak mu pomoci, když je ve stresu. Někteří lidé potřebují ujištění, jiní potřebují prostor, další potřebují povzbuzení – každý je jiný. Ale když jsme skutečně ve stresu a bojujeme, nemusíme být schopni plně komunikovat tyto potřeby. Stanovení toho, co potřebujete předem, znamená, že vy a váš partner se můžete vzájemně podporovat a vyrovnávat se se stresem, jakmile nastane.