5.5 C
Czech
Středa 17. dubna 2024

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Alonso ukončil spekulace o budoucnosti F1 podpisem nové smlouvy s Aston Martinem

Fernando Alonso, dvojnásobný mistr světa, se zavázal Aston Martinu a podepsal s britským týmem Formule 1 novou víceletou smlouvu. Dvaačtyřicetiletý španělský jezdec, o němž se spekulovalo jako o potenciální náhradě za Lewise Hamiltona v Mercedesu a Maxe Verstappena v Red Bullu, se místo toho rozhodl prodloužit své působení u Aston Martinu.

Živě o projektu iKomunita: Shrnutí slovem a obrazem

Sledujte nás na sítích

Chytré řešení jménem iKomunita bylo tématem odborné debaty, která se konala 28. února na Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. Pořad odvysílala ČTK Protext, tento článek nabízí shrnutí diskuze, její záznam a sestřihy.

Moravskoslezský kraj, vyšší územně správní celek s téměř 1,2 milionu obyvatel, má ambici stát se průkopníkem v inteligentním sdílení energie pro bytové domy, obce a města. Tento projekt dostal název iKomunita a představuje revoluci ve výrobě a využívání elektrické energie, která zohledňuje úspornější trendy v myšlení lidí. Umožňuje vyrábět energii na jednom místě z obnovitelného zdroje a na jiných místech ji ve stejnou chvíli spotřebovávat.

Jak se dá toto chytré řešení využít v praxi? Proč se vůbec komunitní energetika bytovým domům, obcím a městům vyplatí? Které municipality v tuzemsku patří mezi zelené průkopníky? A kde jsou fotovoltaické elektrárny běžnou součástí bytových domů? Na tyto a další dotazy odpovídali hosté kulatého stolu. Pozvání k diskuzi přijali náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka, generální ředitel společnosti BlueBen servisní a.s. Leopold Benda, ředitel Místní akční skupiny Opavsko Petr Chroust a výkonný ředitel firmy BK Instal s.r.o. Karel Lewinski.

Přímý přenos ze sídla Krajského úřadu Moravskoslezského kraje odvysílala ČTK Protext, záznam pořadu je možné vidět ZDE.

„Náš kraj je opravdu zvláštní tím, že jsme v energetice takovou laboratoří České republiky. Jako první odcházíme od uhlí, jako první možná budeme mít malou jadernou elektrárnu. Komunitní energetika určitě nevyřeší energetický mix našeho kraje, ale může výrazným způsobem zvýšit jeho odolnost a bezpečnost. A to, že lidi budou sdílet elektřinu, pokládám za největší výhodu toho, že oni se naučí, jak to funguje, a pochopí, jaké jsou zákony obnovitelných zdrojů… Že je potřeba zálohovat vše, že musí být nějaká baterka a že to není jenom o solárech na střeše,“ zdůraznil úvodem náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Generální ředitel společnosti BlueBen servisní Leopold Benda připomněl, že se jeho firma pohybuje v oboru komunitní energetiky čtyři roky. „Spolupracujeme s Vysokou školou báňskou, investujeme do nových technologií, jsme zakládající člen první energetické komunity v Česku na Opavsku. Je to téma, které souvisí s přechodem od starší energetiky. Musíme hledat alternativy,“ uvedl.

„Směřujeme k decentralizované, obnovitelné, čisté, zelené energii. My na Opavsku v tom vidíme nejen byznys, ale také obnovu venkova, řešení sociálních problémů, zaměstnanosti a tak dále. I neziskový sektor, občanské iniciativy, mají v té decentralizované čisté energetice svou úlohu,“ navázal ředitel Místní akční skupiny Opavsko Petr Chroust. Doplnil, že komunitní energetiku mohou tvořit v zásadě úplně všichni, tedy nejen ti, kdo mají fotovoltaiku, ale především běžní lidé, i ti nízkopříjmoví nebo ohrožení energetickou chudobou. „Tito lidé potřebují dlouhodobou stabilitu. Je to nástroj a prostředek k tomu, abychom dokázali si energii vyrábět sami a distribuovat ji těm, kteří ji potřebují. Za peníze, které je nezničí,“ řekl.

 Výkonný ředitel firmy BK Instal s.r.o. Karel Lewinski z pozice franšízové firmy, která se na projektu podílí, v této souvislosti připomněl, že fotovoltaické panely je sice možné umístit na jakýkoli objekt, ale prim musí vždy hrát logika využitelnosti. „Každá obec, každý bytový dům, každá firma má spotřebu elektrické energie, a tam všude toto řešení patří,“ shrnul s odkazem na možné získání různých dotací.

Výhody komunitní energetiky shrnujeme ZDE

Existují dvě základní varianty, zmínil Leopold Benda z BlueBen Servisní.  „Jedna varianta se týká takzvaného aktivního zákazníka, která spočívá v tom, že se může zaregistrovat maximálně jedenáct odběrných míst. Ta nemají regionální omezení a sdílejí si elektřinu jednoduchou formu mezi sebou. Pak je takzvaná velká komunita, která vyžaduje větší právní přípravu. Tam se dá předpokládat, že nejčastějšími nositeli budou místní skupiny, které na tom velmi intenzivně pracují. Bylo založeno už dvacet enerkomů, což jsou uskupení, která se hlásí ke komunitě, energetice. Čekají na schválení provozního řádu a systematicky oslovují občany.“

Obcí a měst, které se se zapojují do komunitní energetiky (a nejen do ní), v současnosti přibývá, konstatoval Pavel Chroust. Jako vzor uvedl právě Opavsko, jako celek, stejně jako na čistě komunální úrovni. „Tady může posloužit jako vzor malá obec Mikolajice, která získala řadu ocenění za řešení chytrého mikro-gridu s kogenerační jednotkou a společnou výrobou tepla a elektřiny.“

Sestřih z představení prezentace iKomunita: Sdílet se dá elektřina, ale také teplá voda ZDE

Ředitel Petr Chroust v závěru debaty podtrhl, že Místní akční skupina Opavsko aktuálně připravila pilotní projekt sdílení energií. „Čekáme na červenec, kdy nám to legislativa umožní. Víme, že to nebude úplně jednoduché. Máme zapojených 200 odběrných míst, a vycházíme z toho, že lidé chtějí mít dění ve svých rukou. Chtějí se na tom podílet,“ vylíčil.

Rovněž náměstek hejtmana Jakub Unucka vidí coby prioritu finanční úspory, podle něj však nejde o jediný motiv. „Patří sem dále ekologické cítění, energetická bezpečnost a samostatnost,“ vyjmenoval.

Leopold Benda sází na dobrý poměr cena – výkon. „Má smysl tyto věci řešit. Jenže pokud by u nějaké technologie vycházela návratnost na 15 až 20 let, je lepší jet na dovolenou. Prvořadá musí být ekonomická rozvaha,“ nastínil.

 „To, co si já vyrobím, nemusím nakupovat. Kromě silové elektřiny, která se bude nějakým způsobem pohybovat, víme stoprocentně, že přenosová soustava levnější nebude. Distribuční nebo stálé platby, které vidí každý na své faktuře, se budou zvyšovat. Kdo se (do sdílení energií) nezapojí, bude dotovat ostatní. Pokud budu sám něco schopen vyrábět nebo se budu schopen na nějaké komunitě podílet – a budu schopen odebírat energii od někoho, kdo to vyrábí, tak šetřím oproti tomu, co bych vydával nebo co budu vydávat, když se do ničeho podobného nezapojím,“ uzavřel Karel Lewinski z BK Instal.

Prezentace iKomunita: Inteligentní sdílení energie ZDE.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

DOPORUČUJEME

Globální síťový inovátor Huawei lídrem nové éry síťových technologií v kampusech

Šen-čen (Čína) 16. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - ÚvodSpolečnost Huawei byla znovu jmenována lídrem v prestižním žebříčku Gartner® Magic Quadrant™ 2024 pro podnikovou drátovou a...

„Přístav volného obchodu Chaj-nan a já": Pohled na proměny Chaj-nanu

Chaj-kchou (Čína) 16. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Zpráva Chaj-nanského mezinárodního mediálního centra Hainan International Media Center (HIMC):Chaj-nanské mezinárodní mediální centrum představilo 13. dubna originální...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Čína se zavázala přísně regulovat spalování uhlí, přesto staví uhelné elektrárny ve velkém

Čína loni podle analýzy společnosti Global Energy Monitor (GEM) zvýšila kapacitu pro výrobu uhelné energie. Peking se přitom zavázal využívání tohoto fosilního paliva přísně regulovat. Analytici se však domnívají, že nové uhelné elektrárny nemusejí vést k nárůstu jeho spalování.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Historická kodaňská burza v plamenech. Věž se zřítila

Starou kodaňskou burzu, jednu z nejznámějších budov dánského hlavního města, v úterý zasáhl požár. Zachvátil její věž, která se zřítila na střechu. Tragédie připomíná požár pařížské katedrály Notre-Dame v roce 2019.