Protext ČTKŽivě: Debata s vybranými novými europoslanci

Živě: Debata s vybranými novými europoslanci

ČTK Connect odvysílá v úterý 25. června dopoledne poslední z řady živě vysílaných debat, která mají vztah k Evropskému parlamentu (EP) a letošním volbám do této unijní instituce.  Pozvání přijali Nikola Bartůšek z koalice Přísaha a Motoristé, Ondřej Krutílek z koalice Spolu, Jan Farský z hnutí STAN a Ondřej Dostál z koalice STAČILO!

Přímý přenos z PressCentra ČTK, kde budou hosté hovořit o sobě a své budoucí práci v Evropském parlamentu, vysíláme od 10:30 na webu Českých novin, YouTube a v dalších médiích. Moderuje Štěpánka Duchková.

Hnutí ANO, za které usedne v EP do sedmi získaných křesel hned pět nováčků, se z pořadu omluvilo s ohledem na potřebu dořešit svou účast v nové politické skupině EP po ohlášeném odchodu z frakce Renew.

Ambicí týmu ČTK Connect bylo pozvat do studia ty nové tváře v Evropském parlamentu, které si v hlasování vedly nejlépe. Nabitý povolební program tuto snahu neumožnil zcela naplnit, nicméně i tak jsou hosty pořadu, vybranými po dohodě s příslušnými volebními štáby, čerstvě zvolení europoslanci, kteří u veřejnosti výrazně zabodovali.

Brněnský kandidát do evropských voleb Ondřej Krutílek při otevření volebního stánku ODS v Brně, 13. května 2024.

Ondřej Krutílek (ODS), který dosud působil jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry, postoupil podle dat Českého statistického úřadu se ziskem 20.504 přednostní hlasy a na kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se stal prvním mezi dvěma zbrusu novými europolitiky tohoto uskupení. „Jsem iniciátorem dokumentu Silné Česko v Evropě 21. století a působím ve dvou programových týmech ODS – pro zahraniční politiku a EU a pro životní prostředí,“ říká na svém webu Krutílek, známý jako analytik legislativy EU.    

 Kandidát koalice Stačilo! Ondřej Dostál na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu ve volebním štábu KSČM, 9. června 2024, Praha.

Ondřej Dostál, svého času Piráti a nyní bezpartijní za SD-SN v protivládní koalici STAČILO!, se specializuje na právnické otázky ve zdravotnictví. Obdržel 24.403 přednostní hlasy, na kandidátce STAČILO! skončil druhý po Kateřině Konečné. Za klíčové body považuje boj proti korupci a ochranu evropského daňového poplatníka, snahy o mír a revizi všech věcí, které podle něj maří prosperitu Evropské unie. Netají se averzí vůči končící a znovu se o funkci ucházející předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Rozhovor s Ondřejem Dostálem čtěte zde: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dostal-chceme-mir-zdravi-a-prosperitu/2521424 .

 Kandidátka hnutí Přísaha do eurovoleb Nikola Bartůšek po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu ve volebním štábu koalice Přísaha a Motoristé, 10. června 2024, Praha.

Nikola Bartůšek zahajuje výčet hostů, kteří přijdou před kamery rovněž z pozice výsledné „dvojky“, ale ne z postu nové tváře číslo jedna. Hlas jí dalo 21.162 voličů. Dosud působila jako předsedkyně jihočeské krajské organizace hnutí Přísaha. Je expertkou na migraci, především na její ilegální formy. Nedávno schválený migrační pakt považuje za „počin z kanceláře“, který nedoráží realitu, s níž se EU potýká. Rozhovor s Nikolou Bartůšek čtěte zde: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bartusek-migracni-pakt-neresi-nelegalni-migraci/2524977 .

 Kandidát do eurovoleb Jan Farský na tiskové konferenci ve volebním štábu hnutí STAN po oznámení výsledků voleb do Evropského parlamentu, 9. června 2024, Praha.

Jan Farský se umístil jako dvojka na soupisce hnutí STAN. Právník, bývalý starosta Semil a někdejší poslanec z Libereckého kraje dostal 44.503 přednostní hlasy a umístil se za Danuší Nerudovou. Jeho vizí je transparentní politika: v minulosti se zasazoval o zprůhlednění veřejných zakázek, snižování regionálních rozdílů, exekuce a podpora spolkové činnosti. Věnoval se také hazardu. Do vysílání se Jan Farský připojí on-line. 

Diskuse s novými českými europoslanci je součástí projektu ČTK Connect s Evropským parlamentem, který po dobu sedmi měsíců otevíral evropská témata a sledoval i spoluvytvářel dění před eurovolbami. V seriálu přímých přenosů jde o poslední akci tohoto typu. Vysílat se bude na kanále YouTube, webu ceskenoviny.cz, na FB ČTK Connect a dále na HN.cz, newstream.cz, e15.cz a Reflex.cz. Dosavadní příspěvky, publikované v průběhu této akce, jsou k přečtení a zhlédnutí zde: https://www.ceskenoviny.cz/special/volby-budoucnost-eu/.

Doporučujeme

Muskovo jmění může po vstupu SpaceX na burzu přesáhnout bilion dolarů

Elon Musk se po vstupu SpaceX na burzu stal na papíře prvním člověkem s majetkem přesahujícím jeden bilion dolarů. Rekordní nabídka akcií ukázala, jak silně investoři věří jeho firmám, i když část hodnoty stojí na plánech, které se mohou naplnit až za mnoho let.

Policie vyšetřuje záhadný nápis „8647“ na trávníku v centru Washingtonu

Americké úřady vyšetřují velký nápis "8647", který se objevil v trávě na National Mall ve Washingtonu. Čísla bývají spojována s odpůrci prezidenta Donalda Trumpa, jeho spojenci je ale považují za možnou výzvu k násilí.

Jihokorejský exprezident dostal dalších 30 let vězení

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol dostal dalších 30 let vězení za vyslání vojenských dronů nad Severní Koreu. Soud dospěl k závěru, že akce měla vyvolat napětí na Korejském poloostrově a pomoci vytvořit záminku pro pozdější vyhlášení stanného práva.

Taylor Swift se stala nejmladší ženou uvedenou do Songwriters Hall of Fame

Taylor Swift zažila v New Yorku další výrazný milník své kariéry. Během slavnostního večera Songwriters Hall of Fame poděkovala rodině, která se kvůli jejímu hudebnímu snu kdysi přestěhovala z Pensylvánie do Nashvillu. Při projevu neudržela emoce a připomněla, že bez podpory nejbližších by na pódiu nestála.

Po 26 letech identifikovali muže nalezeného ve spacáku v národním parku

Američtí vyšetřovatelé po více než čtvrtstoletí zjistili totožnost muže, jehož ostatky byly nalezeny v odlehlé části národního parku Olympic ve státě Washington. Pomohly moderní forenzní testy a genetická genealogie, díky nimž se podařilo najít příbuzné zemřelého.

Helen Mirren se vyjádřila k Izraeli i budoucnosti MobLandu

Helen Mirren na filmovém festivalu v Taormině promluvila o svém vztahu k Izraeli i o současném dění na Blízkém východě. Herečka, která má s Izraelem dlouhodobé osobní vazby, zároveň zdůraznila, že neschvaluje postup země vůči Palestincům. Vedle toho se vyjádřila také k seriálu MobLand a k možnému návratu Toma Hardyho.

ECB poprvé od roku 2023 zvýšila úrokové sazby

Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby poprvé od roku 2023. Reaguje tak na dražší energie a nové inflační tlaky, které v eurozóně vyvolala válka na Blízkém východě. Zároveň zhoršila výhled hospodářského růstu.

Papež Lev na návštěvě Kanárských ostrovů připomene tragické příběhy migrantů

Papež Lev zahájil ve čtvrtek návštěvu Kanárských ostrovů, během níž chce upozornit na osudy tisíců migrantů, kteří se pokoušejí dostat do Evropy přes Atlantský oceán. Informuje o tom BBC, Euronews a další servery.

Při havárii vojenského vrtulníku zahynulo v pákistánském Kašmíru nejméně 22 lidí

Při středeční havárii vojenského vrtulníku v Pákistánem spravované části Kašmíru zemřelo nejméně 22 lidí, napsala dnes s odvoláním na bezpečnostní zdroje agentura Reuters. Armáda ve středu uvedla, že kvůli technické závadě se v Kašmíru zřítil vrtulník Mi-17 a že všechen vojenský personál na palubě zahynul, o počtu obětí se ale nezmínila.

Ceny plynu i pohonných hmot i přes úpravy ETS 2 vzrostou, tvrdí analytici

Ceny plynu, uhlí a pohonných hmot i přes úpravu systému emisních povolenek ETS 2 vzrostou. Průměrná domácnost si po jejich zavedení připlatí několik tisíc korun ročně. Tuzemskému průmyslu pak hrozí další ztráta konkurenceschopnosti. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Úprava systému, kterou v noci na dnešek schválili zástupci členských států EU a Evropského parlamentu, podle nich zabrání extrémním cenovým výkyvům, nikoli však celkovému růstu cen.

Inflace v USA dál roste. Trump si však čísla pochvaluje

Inflace v USA minulý měsíc meziročně vzrostla na 4,2 procenta. Ještě v dubnu přitom dosahovala 3,8 procenta. Růst spotřebitelských cen se tak dostal na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Hlavním důvodem je válka s Íránem, která vedla ke zdražení ropy a zemního plynu.

Tchaj-wan v rámci cvičení odpálil rakety směrem k Číně

Tchajwanská armáda ve středu odpálila směrem k Číně rakety ze systému HIMARS. Cvičení mělo simulovat odražení čínského útoku a mobilitu při protiútocích. Střely bezpečně dopadly do vod Tchajwanského průlivu. Použity byly rakety s kratším doletem. Manévrů se zúčastnily i houfnice.

USA oznámily ukončení úderů na Írán, ten uvedl, že zaútočil na Bahrajn a Kuvajt

Americká armáda dnes nad ránem SELČ oznámila, že dokončila další kolo úderů proti Íránu. Cílily na protivzdušnou obranu, průzkumná zařízení či komunikační techniku íránské armády po celé zemi, uvedlo oblastní velitelství CENTCOM na síti X. Írán hlásil exploze na řadě míst podobných jako při předchozím útoku o den dříve. Íránské síly pohrozily USA odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu, píší agentury.

USA znovu udeřily na Írán, Teherán oznámil úplné uzavření Hormuzského průlivu

Spojené státy v noci na dnešek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Íránská armáda krátce po začátku útoků sdělila, že zcela uzavřela Hormuzský průliv a zasáhla dvě lodě, které se snažily úžinou proplout. USA krátce nato uvedly, že průliv zůstává otevřený. Americký prezident Donald Trump stanici Fox News řekl, že mluvil s íránskými činiteli a že údery brzy skončí. Teherán odmítl, že by Trump s íránskými činiteli hovořil.

Hegseth varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA nebo americkou námořní základnu v zátoce Guantánamo, píše Reuters. Podle šéfa Pentagonu by nákup takových zbraní znamenal pro Havanu konfrontaci se Spojenými státy, ze které by nevyšla úspěšně.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama