-6.9 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
ZprávyŽenu v Coloradu zřejmě zabili medvědi

Ženu v Coloradu zřejmě zabili medvědi

Devětatřicetiletá žena zemřela při venčení psů na severu Duranga v Coloradu. Podle úřadů nejspíš podlehla útoku medvědů, informuje BBC a USA Today.

Policie zatím nezveřejnila identitu napadené ženy. Tělo našel její partner poté, co se dva psi, které venčila, vrátili domů bez ní. Vydal se ji hledat a za hodinu objevil její rozsápanou mrtvolu. Poblíž byl medvědí trus a srst, potvrdil podle serveru USA Today mluvčí coloradské Správy parků a divočiny (CPW) Jason Clay. Správci povolali speciální jednotku se psy, která brzy objevila medvědici s dvěma mláďaty. Všichni tři medvědi byli utraceni, v žaludku dvou se našly zbytky lidského těla.

Jestli ale medvědi skutečně způsobili ženinu smrt, musí teprve určit pitva.

V Coloradu jsou útoky medvědů na lidi skutečně ojedinělé. Naposledy v tomto státě zabil medvěd člověka v roce 2009. Jednalo se o čtyřiasedmdesátiletou ženu. Napadl a smrtelně ji zranil zřejmě téměř dvousetkilový starý samec přímo u jejího domu v Ouray. Správci parku jej následující den zabili a v jeho trávicím traktu našli její zbytky. Vyšetřování ukázalo, že stará paní ráda krmila medvědy, co přicházeli za jídlem přímo k jejímu plotu. To je v Coloradu zakázané a zjevně se jí to tehdy stalo osudným.

Medvědi téměř nikdy na lidi neútočí. Je to tragická událost, která nám připomíná, že to stále jsou divoká a potenciálně nebezpečná zvířata,“ uvedl k současnému případu Cory Chick, regionální manažer CPW.

Mluvčí CPW Clay řekl, že medvědi jsou v coloradské divočině toto jaro nebývale aktivní, toto je ale poprvé, co se odvážili zaútočit na člověka.

Grizzly zabíjel v Montaně

Ve státě Montana mají medvědi letos už jednu oběť na svědomí. Velký grizzly před dvěma týdny smrtelně zranil průvodce divočinou Charlese „Carla“ Mocka nedaleko Yellowstonského národního parku. Průvodce, který v místě rybařil, zřejmě obřího samce vyrušil, když hodoval na mršině losa, a zvíře se rozhodlo své jídlo stůj co stůj ubránit. Mock měl sice u sebe sprej proti medvědům, zřejmě ho ale ani nestačil použít. Na následky vážných zranění způsobených medvědími drápy zemřel o pár dní později v nemocnici. Medvěda další den vystopovala skupina mužů a zastřelila jej.

Medvědi obecně zaútočí na člověka zřídka, lidem se většinou vyhýbají a raději před nimi utečou. Tragický konec může ale nastat právě tehdy, když člověk narazí na samici s mláďaty, případně když medvěd brání svoje jídlo.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama