Reklama
14.6 C
Czech
Úterý 24. března 2026
DomácíZemřela Diana Sternbergová, hraběnka a architektka, která obnovila Lány

Zemřela Diana Sternbergová, hraběnka a architektka, která obnovila Lány

Ve věku 88 let zemřela Diana Sternbergová, dědička šlechtického rodu a významná architektka, jež se proslavila obnovou zámku v Častolovicích i svou charitativní činností. Svůj život zasvětila jak umění, tak pomoci druhým.

Diana Sternbergová, která zemřela v úterý v úzkém kruhu rodiny ve vídeňské nemocnici, po sobě zanechala bohaté dědictví nejen jako členka šlechtického rodu, ale i jako interiérová designérka a dlouholetá spolupracovnice Nadace Olgy Havlové. „Svou šlechetnou pomocí velmi významně přispěla k uskutečnění řady dobročinných projektů a pomohla tak bezpočtu potřebným lidem,“ uvedla ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Sternbergová se narodila 22. února 1936 ve Vídni, ale její životní cesta byla plná dramatických zvratů. Po nacistické konfiskaci majetku během druhé světové války a následném komunistickém převratu v roce 1948 musela odejít do exilu. Žila v Kalifornii, na Jamajce a v Anglii, kde se etablovala jako bytová architektka. V roce 1992 se jí podařilo získat zpět rodinný zámek v Častolovicích, který postupně renovovala a oživila, píše iDNES.cz.

Diana Sternbergová také pracovala na přestavbách interiérů Pražského hradu a zámku v Lánech po sametové revoluci, čímž přispěla k obnově těchto významných památek.

Její přátelství s Olgou Havlovou, první manželkou prezidenta Václava Havla, ji přivedlo k rozhodnutí vrátit se do Čech a věnovat se obnově Častolovic. „Byla to Olga Havlová, která mne přesvědčila, abych se vrátila na zámek Častolovice a pracovala na jeho oživení. Díky entuziazmu a síle Olgy dnes Častolovice žijí a za to ji patří velké poděkování,“ řekla již dříve ČTK Diana Sternbergová. Pod jejím vedením se zámek stal místem kulturních a společenských setkání, včetně summitu hlav států visegrádských zemí v roce 2002.

Sternbergová, jejíž život byl plný zajímavých osobností a událostí, se ve své autobiografii podělila o své zážitky, mezi nimiž nechyběla ani jména jako Jacqueline Kennedy či členové skupiny Rolling Stones. Její přístup k životu a schopnost adaptace v různých situacích byly obdivuhodné. „I hraběnky musejí pracovat,“ řekla v minulosti s humorem Reflexu.

Diana Sternbergová zůstane v paměti nejen jako příslušnice významného šlechtického rodu, ale i jako žena, která se nebála překážek a s odvahou čelila životním výzvám. Její odkaz bude žít dál v dědictví, které po sobě zanechala.

Reklama

Doporučujeme

Ruské útoky na Ukrajinu přerušily elektrické vedení mezi Moldavskem a Rumunskem

Ruské útoky na Ukrajinu přerušily klíčové elektrické vedení mezi Moldavskem a Evropou, uvedla dnes moldavská prezidentka Maia Sandu. Premiér Alexandru Munteanu vyzval občany k šetření s elektřinou. Moldavsko je závislé na dodávkách z Rumunska.

Kreml varoval před rozšířením íránské války do oblasti Kaspického moře

Rusko by vnímalo krajně negativně, pokud by se současná válka na Blízkém východě rozšířila do oblasti Kaspického moře. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Letecké údery v Iráku zabily nejméně 15 bojovníků šíitských milic

Letecké údery na základnu šíitských oddílů Lidových mobilizačních sil (PMF) v provincii Anbár v západním Iráku zabily v noci na dnešek nejméně 15 bojovníků, uvedla agentura AFP. Agentura Reuters zase informovala o nejméně šesti zabitých členech kurdských oddílů pešmergů při raketovém útoku na jejich základnu severně od iráckého Irbílu. Podle kurdských bojovníků na ně zaútočil Írán.

Íránská raketa dopadla na Tel Aviv, v Libanonu pokračovaly izraelské údery

Írán v noci pokračoval v ostřelování Izraele v odvetě za pokračující americko-izraelské údery z předchozích dnů. Íránské rakety zasáhly domy v Tel Avivu a předměstí Haify, uvedla agentura AFP. Izrael naproti tomu podnikl vzdušné útoky na jižní předměstí Bejrútu i na jih Libanonu. Jeho údery zabily v sousední zemi nejméně dva lidi, píší místní média.

Ukrajina hlásí pět mrtvých po ruských útocích, sirény zněly po celé zemi

Nejméně pět lidí přišlo o život a dalších 16 bylo zraněno při nočních ruských vzdušných útocích na Ukrajinu, informovaly úřady. Útoky zasáhly především bytové domy. Sirény varující před útoky zněly takřka v celé zemi a prezident Volodymyr Zelenskyj nabádal obyvatele k ostražitosti před možným masivním ruským úderem, píše agentura AFP.

Jako během pandemie. Expati prchají z Blízkého východu

Válka s Íránem otřásla technologickým trhem na Blízkém východě. Firmy se snaží přeorientovat dodavatelské řetězce, logistické trasy a zajistit bezpečí zaměstnanců. Změny se projevují také v náborech. Některé společnosti je pozastavily nebo obsazují jen vybrané pozice, zatímco expati se vracejí do Evropy a Asie. Pravý opak se podle průzkumu odehrává v Izraeli.

Trumpova strategie vůči Íránu selhala, řekl bývalý ministr obrany

Bývalý americký ministr obrany James Mattis v pondělí na konferenci pro energetický průmysl CERAWeek v Houstonu v Texasu zkritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa za válku s Íránem. Domnívá se, že selhala ve strategickém myšlení. Na Blízký východ míří tisíce amerických mariňáků, spekuluje se ale o mírových rozhovorech v Pákistánu.

Země čelí rekordní energetické nerovnováze

Planeta Země se dostala do stavu, který vědci popisují jako mimořádně nebezpečný. Nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace ukazuje, že klimatický systém je vychýlený víc než kdykoli v historii měření. Rychlé změny proběhly během několika desetiletí, ale jejich dopady potrvají staletí až tisíciletí.

Ropa se vrátila nad 100 dolarů za barel

Cena ropy se po prudkém pondělním propadu znovu zvedla. Severomořský Brent se v asijském obchodování vrátil nad hranici 100 dolarů za barel a americká ropa WTI se dostala nad 91 dolarů. Trhy dál reagují hlavně na napětí kolem konfliktu mezi USA a Íránem.

Vyšetřování srážky na LaGuardii přineslo nové detaily

Vyšetřování nedělní srážky letadla Air Canada Express s hasičským vozem na letišti LaGuardia přineslo další podrobnosti o tom, co se stalo těsně před nehodou. Při kolizi zemřeli dva piloti a desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, napsal deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při leteckých útocích na Libanon dnes znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na dnešek Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu izraelská armáda zabila dva lidi. Dnes pozdě večer izraelská armáda oznámila novou vlnu leteckých úderů na bejrútské předměstí Dahíja s tím, že cílí na proíránské hnutí Hizballáh.

Žháři v Londýně zapálili sanitky židovské dobrovolnické organizace

V londýnské čtvrti Golders Green došlo v pondělí brzy ráno ke žhářskému útoku, při němž útočníci zapálili sanitky patřící židovské dobrovolnické organizaci Hatzola. Incident policie vyšetřuje jako antisemitský zločin z nenávisti.

Nejistota kolem Hormuzského průlivu drží trhy v napětí

Napětí kolem Hormuzského průlivu znovu znervózňuje investory. Část trhu omezuje rizikové pozice a přesouvá peníze do hotovosti, jiní naopak sázejí na výrazné cenové výkyvy nebo čekají na pokles, po kterém by mohli levněji nakupovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama