-2.9 C
Czech
Středa 31. prosince 2025
ZprávyZemřel dlouholetý americký senátor Joe Lieberman. Příčinou smrti byl pád

Zemřel dlouholetý americký senátor Joe Lieberman. Příčinou smrti byl pád

Ve věku 82 let zemřel bývalý senátor a kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman. Skonal na následky pádu. O jeho smrti informuje BBC, CNN a další servery.

Podle prohlášení rodiny, které cituje BBC, byly příčinou smrti komplikace způsobené pádem v New Yorku.

Lieberman, nezávislý centrista, zastupoval stát Connecticut v Senátu téměř čtvrt století. Stal se vůbec prvním židovským politikem, který se v roce 2000 připojil k prezidentské kandidátce Demokratů v USA, když si ho Al Gore vybral jako svého kandidáta na viceprezidenta. Al Gore prohlásil, že ho zpráva o Liebermanově úmrtí „hluboce zarmoutila“.

Bylo mi ctí stát po jeho boku v kampani,“ uvedl Gore v prohlášení. „Zůstanu mu navždy vděčný za jeho neúnavné úsilí o vybudování lepší budoucnosti pro Ameriku.“

Dlouholetý politik působil v letech 1989 až 2013 jako americký senátor za Connecticut. Byl vlivným zákonodárcem a jeho podpora byla ve Washingtonu vyhledávaná.

Láska k Bohu, rodině a Americe senátorovi Liebermanovi vydržela po celý jeho život služby ve veřejném zájmu,“ uvedla jeho rodina ve svém prohlášení.

Šel proti vlastní straně

Jako dlouholetý demokrat se v několika otázkách se svou stranou rozešel. Teroristické útoky 11. září 2001 probudily v Liebermanovi „jestřába“, jak píše CNN. Na rozdíl od mnoha demokratů obhajoval invazi do Iráku. Své poslední funkční období získal v roce 2006 jako nezávislý kandidát, poté co prohrál nominaci v demokratických primárkách. Svoji bývalou stranu popudil ještě více v roce 2008, kdy se zúčastnil sněmu republikánů. Podpořil tam svého dlouholetého přítele, senátora Johna McCaina.

V posledních letech byl znám jako zakládající předseda centristické politické skupiny No Labels, která usilovala o vytvoření prezidentské kandidátky třetí strany pro všeobecné volby v roce 2024. „Senátor Lieberman byl výjimečnou postavou amerického politického života, která vždy upřednostňovala svou zemi před stranou,“ uvedla ve středečním prohlášení strana No Labels.

Lieberman to minulý týden jasně uvedl v nedávném rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Thomas Jefferson kdysi řekl, že Amerika bude čas od času potřebovat trochu politické vzpoury. Ta by měla být v politice stejně důležitá jako bouře v přírodě. Náš politický systém právě teď potřebuje pořádnou bouři a politickou vzpouru,“ řekl Lieberman.

Joe Lieberman se narodil v roce 1942 ve Stamfordu ve státě Connecticut. Nejprve se angažoval ve svém státě, kde působil jako senátor a generální prokurátor. V roce 1989 se pak dostal do Senátu USA.

Reklama

Doporučujeme

Světové osobnosti, které zemřely v roce 2025

V roce 2025 zemřelo několik významných osobností ze světa filmu, hudby, politiky a literatury. Mezi nejznámější patřili Robert Redford, Diane Keaton, Brigitte Bardot, Ozzy Osbourne, papež František a módní návrhář Giorgio Armani.

Nezvykle teplé Vánoce na Islandu přinesly rekordních 19,8 °C

Island prožil nezvykle teplé Vánoce. Na Štědrý den naměřili ve východním městě Seyðisfjörður rekordních 19,8 stupně Celsia, což je nejvyšší prosincová teplota v historii země. Meteorologové vysvětlují, že za tím stál příliv teplého vzduchu z jihu. Podobné výkyvy se ale podle nich objevují častěji a začínají měnit i islandskou přírodu.

Tchaj-wan zůstává v pohotovosti, Čína po rozsáhlých manévrech část svých sil stahuje

Tchaj-wan ve středu setrvával ve stavu zvýšené pohotovosti, přestože se čínské lodě po dvoudenních rozsáhlých vojenských cvičeních začaly z okolí ostrova postupně stahovat. Peking zatím ukončení manévrů oficiálně neoznámil, tchajwanské úřady proto ponechávají v provozu krizová centra armády i pobřežní stráže.

Rusko při útoku na Oděskou oblast zranilo šest lidí včetně dětí

Ruské vzdušné útoky na Oděskou oblast zranily šest lidí včetně tří dětí, přičemž část Oděsy zůstala bez elektřiny, tepla a vody. S odvoláním na místní činitele to dnes napsal server Ukrajinska pravda, podle něhož Rusové útočili na civilní a energetickou infrastrukturu. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 101 z celkových 127 dronů, které Rusové na zemi v noci vyslali, dalších 20 bezpilotních letounů podle něj zasáhlo 11 míst.

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček, tentokrát však bez konkrétního termínu na neurčito. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Původně se rozhodnutí očekávalo do konce letošního roku.

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Spojené státy ve venezuelském přístavním městě Maracaibo bombardovaly továrnu sloužící zřejmě k produkci kokainu. Na síti X to v úterý místního času (v noci na dnešek SEČ) napsal kolumbijský prezident Gustavo Petro. Agentura AFP poznamenala, že z Petrova sdělení není jasné, zda jde o stejné místo amerického dronového úderu ve Venezuele, o kterém bez upřesnění v posledních dnech hovořil prezident USA Donald Trump.

Zelenskyj: Spojenci si mohou ověřit, že údajný útok na Putinovo sídlo je lež

Ukrajinští činitelé se spojili s Američany ohledně tvrzení Moskvy o údajném dronovém útoku na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který znovu označil prohlášení Ruska za lživé. Spojenci Ukrajiny podle něj mají technické možnosti, aby si ověřili, že ruské informace nejsou pravdivé.

Izrael od ledna zastaví práci části humanitárních organizací v Gaze

Izrael oznámil, že od 1. ledna pozastaví povolení více než dvěma desítkám humanitárních organizací působících v Pásmu Gazy, včetně Lékařů bez hranic. Důvodem mají být nová pravidla pro prověřování mezinárodních neziskovek.

Čína u Tchaj-wanu předvedla ostré střelby a blokádní manévry

Čínská armáda druhý den pokračovala ve velkých manévrech kolem Tchaj-wanu a přidala i ostré střelby. Peking tím ukazuje, že umí sevřít ostrov ze severu i jihu a zároveň odrazovat zahraniční podporu Tchaj-peje.

George Clooney s manželkou Amal získali francouzské občanství

George Clooney a jeho manželka Amal Clooney mají k Francii dlouhodobě blízký vztah a teď ho potvrdili i oficiálně. Francouzské občanství získali nejen oni dva, ale také jejich dvojčata Alexander a Ella. Hlavním důvodem nebyla kariéra, ale soukromí a snaha vychovávat děti mimo tlak Hollywoodu.

Rok 2025 patří mezi tři nejteplejší v historii

Rok 2025 se zařadil mezi tři nejteplejší v dějinách měření. Vědci navíc poprvé zaznamenali, že tříletý průměr globální teploty překročil hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době. Právě tuto hranici Pařížská dohoda označuje jako klíčový limit, který má pomoci zmírnit nejhorší dopady klimatické změny.

Eurotunel po výpadku proudu částečně obnovil provoz

Eurotunel po nočním problému s napájením vlaků postupně obnovuje provoz, cestující ale dál čekají komplikace. Eurostar dál doporučuje, aby lidé cestu raději přesunuli na jiný termín. Do situace se promítají i dlouhé fronty aut, zpoždění trajektů a improvizace na poslední chvíli.

Velkým bílým žralokům hrozí ve Středozemním moři vyhynutí, varují vědci

Velcí bílí žraloci ve Středozemním moři čelí bezprostřední hrozbě vyhynutí. Může za to stále rozšířený nelegální rybolov, který navzdory mezinárodní ochraně těchto predátorů nadále probíhá, zejména u pobřeží severní Afriky. Vyplývá to z výzkumu amerických vědců spolupracujících s britskou organizací Blue Marine Foundation.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama