Válka na UkrajiněZelenskyj obvinil Čínu, že pomáhá Rusku narušit chystanou mírovou konferenci

Zelenskyj obvinil Čínu, že pomáhá Rusku narušit chystanou mírovou konferenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes obvinil Čínu, že využíváním svého vlivu v regionu pomáhá Rusku narušit mírovou konferenci chystanou ve Švýcarsku, píše agentura AP. Na bezpečnostním fóru Šangri-la konaném v Singapuru naléhal na zástupce ministerstev obrany z asi 40 zemí, aby na konferenci naplánovanou na tento měsíc přijeli.

„Rusko s využitím čínského vlivu v regionu, také s využitím čínských diplomatů, dělá všechno pro to, aby mírový summit narušilo,“ řekl Zelenskyj. „Je bohužel nešťastné, že taková velká nezávislá země jako Čína je nástrojem v rukách ruského prezidenta Vladimira Putina,“ prohlásil ukrajinský prezident na adresu Pekingu.

Zelenskyj dříve během dneška před asi 500 delegáty řekl, že je zklamaný, že zástupci některých zemí ještě nepotvrdili účast na konferenci, která se uskuteční tento měsíc. AP podotýká, že žádný stát konkrétně nejmenoval, ale za klíčovou je považovaná přítomnost Číny, která je spojencem Ruska. Čínský ministr obrany Tung Ťün na fóru vystoupil dříve než Zelenskyj a když ukrajinský prezident mluvil k delegátům, v sále už nebyl. Podle Zelenského přislíbilo účast na konferenci dosud více než sto zemí a mezinárodních organizací.

Ukrajina podle Zelenského na summitu ve Švýcarsku přijde s návrhy, které budou základem pro mír a budou se týkat jaderné bezpečnosti, potravinové bezpečnosti, výměny válečných zajatců a návratu ukrajinských dětí, které na své území odvezlo Rusko. „Čas utíká a tyto děti vyrůstají v Putinově zemi, kde je učí nenávisti vůči své vlasti,“ řekl Zelenskyj. Dodal, že Ukrajina je připravena si na mírové konferenci vyslechnout „různé návrhy a nápady, které nás přivedou na konec války a k udržitelnému a spravedlivému míru“. Čím více zemí se jednání ve Švýcarsku zúčastní, tím větší pravděpodobnost je, že Rusko bude muset poslechnout, podotkl Zelenskyj.

Šéf čínského resortu obrany se dnes ve svém projevu o švýcarské konferenci nezmínil, ale řekl, že „během ukrajinské krize Čína usiluje o mírová jednání a odpovědný přístup“. Dodal, že Peking žádné z bojujících stran nedodal zbraně. „Nikdy jsme neudělali nic, co by rozdmýchalo oheň. Stojíme pevně na straně míru a dialogu,“ řekl šéf čínského resortu obrany.

Agentura Reuters píše, že Zelenskyj a ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov, který prezidenta do Singapuru doprovodil, na okraj bezpečnostního fóra asi hodinu jednali se šéfem Pentagonu Lloydem Austinem. Nejmenovaný zástupce amerického ministerstva obrany řekl, že se Zelenskyj s Austinem dohodli „na dalším strategickém obranném partnerství mezi Spojenými státy a Ukrajinou“.

Dnes končící fórum Šangri-la pořádá londýnský Mezinárodní institut strategických studií. Rusko se konference od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 neúčastní.

Doporučujeme

Británie chce po uprchlících zpětně vymáhat náklady na azyl. Zaplatit by mohli až 10 tisíc liber

Lidé, kterým bude ve Velké Británii udělen azyl, by podle plánů vlády mohli po nástupu do zaměstnání zaplatit přibližně 10 000 liber (asi 290 tisíc korun) jako příspěvek na náklady spojené s jejich ubytováním a podporou během azylového řízení.

Tisíce lidí protestují v Jihoafrické republice proti migrantům

V několika jihoafrických městech vyšly do ulic tisíce lidí požadujících odchod nelegálních migrantů. Úřady nasadily mimořádná bezpečnostní opatření, protože panovaly obavy z násilností a útoků na cizince.

Města hledají nové způsoby, jak ochránit obyvatele před extrémním horkem

Extrémní vedra se stávají běžnou součástí života ve stále větší části světa. Klimatická změna zvyšuje jejich četnost, intenzitu i délku trvání a nejcitelněji dopadají na města. Ta proto zavádějí varovné systémy, rozšiřují zeleň, upravují veřejný prostor a hledají další cesty, jak ochránit obyvatele před rostoucími teplotami.

Gudas se vrací na Floridu a pokračuje v NHL

Radko Gudas má velmi blízko k pokračování své dlouhé kariéry v NHL. Anaheim přenechal práva na zkušeného českého obránce Floridě, která s ním podle očekávání uzavře novou smlouvu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Výbuch bomby v Monaku těžce zranil dva lidi, pachatel je na útěku

V centru Monaka vybuchla v pondělí večer podomácku vyrobená bomba, která vážně zranila ukrajinského oligarchu Vadyma Jermolajeva a jeho manželku. Podle francouzských médií byl při explozi lehce poraněn také jejich třináctiletý syn. Policie ve středomořském knížectví i ve Francii po útočníkovi pátrá. Podle posledních informací monackého ministra Christophea Mirmanda se však zdá, že již opustil území obou zemí. Francouzská i ukrajinská média se shodují, že za útokem pravděpodobně stojí organizovaný zločin. Policie případ nevyšetřuje jako terorismus.

Podezřelý z šestinásobné vraždy v Německu je muž tureckého původu. Zabíjel zřejmě kvůli sporu o dceru

Německá policie zveřejnila další informace o pondělní střelbě v zařízení pro péči o mládež ve městě Stade na severu země. Útok si vyžádal šest mrtvých, všichni byli zaměstnanci centra. Z útoku je podezřelý 45letý muž tureckého původu, narozený v Německu, který žil v Hannoveru.

Hormuzský průliv zůstal otevřený i přes víkendovou eskalaci

Doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje bez ohledu na víkendové údery mezi USA a Íránem. Tato klíčová vodní trasa pro export ropy zůstává otevřená, shodují se dvě monitorovací společnosti.

Aligátoři na Floridě za týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla

Aligátoři na Floridě v sérii útoků za jeden týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla. Ke dvěma z incidentů došlo v rozmezí 24 hodin. Napadení aligátorem zůstává poměrně vzácné, vyplývá z dat Floridské komise pro ochranu ryb a divoké zvěře (FWC). Stát zaznamenává průměrně osm nevyprovokovaných pokousání ročně, uvádí komise, jež se ve státě zabývá stížnostmi na konkrétní aligátory, kteří by mohli představovat hrozbu pro lidi, domácí mazlíčky či majetek. Florida je podle odhadů domovem 1,3 milionu aligátorů. Informují o tom stanice CNN a ABC News.

Čínský miliardář v USA odsouzen k 30 letům vězení za podvody

Americký soud poslal na 30 let do vězení čínského miliardáře Kuo Wen-kueje. Kdysi jeden z nejbohatších čínských podnikatelů uprchl ze své vlasti po obvinění ze znásilnění, únosu a korupce. V USA se prezentoval jako kritik čínského komunistického režimu a na politické aktivity od svých příznivců vybral přes miliardu dolarů. Těmito prostředky financoval svůj luxusní životní styl.

Klimatická krize zdražuje pojištění a přináší nové riziko pro ekonomiku

Rostoucí počet extrémních výkyvů počasí začíná měnit fungování pojišťoven, bank i celé ekonomiky. Odborníci upozorňují, že dražší nebo hůře dostupné pojištění už nepředstavuje problém jen pro majitele domů a firem. Dopady se postupně přelévají také do investic, úvěrů a hospodářského růstu. Stále častěji proto zaznívají výzvy, aby vedle soukromého sektoru převzaly větší roli i vlády.

Rusko a Ukrajina informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně dva mrtvé si vyžádaly útoky ukrajinských dronů v Rusku, v Belgorodské oblasti a v Jegorjevsku u Moskvy, kde zahynulo půlroční dítě, uvedly dnes ruské úřady. V Dnipru na jihovýchodě Ukrajiny stoupl počet obětí pondělního ruského útoku z šesti na sedm poté, co dnes ráno v nemocnici podlehl zraněním 59letý muž, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Hanža. Ruské útoky na Charkov a okolí si během uplynulého dne vyžádaly čtyři životy a 24 raněných, včetně dvou dětí, informoval náčelník regionální správy Oleh Syněhubov.

Německo po penaltách končí na mistrovství světa, Paraguay slaví velký postup

Německo se po dvanácti letech vrátilo do vyřazovací fáze mistrovství světa, jenže jeho cesta skončila hned v prvním kole play off. Po remíze 1:1 rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém uspěla Paraguay poměrem 4:3. Jeden z favoritů turnaje tak odjíždí domů, zatímco jihoamerický tým čeká osmifinále proti vítězi souboje Francie se Švédskem.

Europoslanci tvrdí, že jim bylo znemožněno provést důkladnou inspekci italského zadržovacího centra pro migranty v Albánii

Delegace poslanců Evropského parlamentu tvrdí, že při návštěvě italského detenčního centra pro migranty v Albánii narazila na překážky a nemohla zařízení důkladně zkontrolovat. Spor přichází v době, kdy se Evropská unie posouvá k tvrdší migrační politice a zvažuje širší využití zařízení mimo své území.

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.

Koubek skončil u české reprezentace

Po neúspěšném mistrovství světa končí Miroslav Koubek na lavičce české fotbalové reprezentace. Přestože ještě krátce po návratu ze šampionátu počítal s pokračováním, po pondělním jednání s předsedou FAČR Davidem Trundou nabídl svou funkci k dispozici. Svaz jeho rozhodnutí přijal a začne hledat nového reprezentačního trenéra.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama