menu

18 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Muž s nožem pobodal vojáka na hlídce v Paříži, útočník byl zatčen

Muž ozbrojený nožem v pondělí pozdě večer pobodal vojáka na protiteroristické hlídce před vlakovým nádražím v Paříži. Incident se odehrál jen necelé dva týdny před zahájením letních olympijských her ve francouzské metropoli. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž na vojáka zaútočil muž, který byl dříve hospitalizován na psychiatrii kvůli vraždě, již spáchal v roce 2018. Policie útočníka zatkla. Ve městě před olympiádou platí zvýšená bezpečnostní opatření.

Prezident Pavel na Pražském hradě přijal wimbledonské vítězky

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě slavnostně přivítal úspěšné české tenistky Barboru Krejčíkovou, Kateřinu Siniakovou a Janu Kovačkovou, které minulý týden triumfovaly na prestižním turnaji ve Wimbledonu. Tento ceremoniál byl příležitostí ocenit jejich mimořádný výkon a úspěšnou reprezentaci Česka na mezinárodní sportovní scéně.

Zelenského překvapivá návštěva Washingtonu se připravovala měsíce

Sledujte nás na sítích

Myšlenka, že by se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mohl vypravit na odvážnou cestu do USA, se zrodila dlouho předtím, než byla oznámena krátce před jeho příletem do Washingtonu, napsala dnes agentura AP.

Reklama

Při říjnovém parlamentním summitu Mezinárodní krymské platformy v Záhřebu šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se svým ukrajinským protějškem hovořila o možnosti, že by Zelenskyj promluvil k americkému Kongresu. Představitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena s ukrajinskou stranou také řadu měsíců diskutovali o možné Zelenského návštěvě Bílého domu. Doufali přitom, že se jí podaří uskutečnit do konce roku, aby to Ukrajině vyslalo silný signál, že má podporu před nástupem těžké zimy, při níž by ruský prezident Vladimir Putin mohl útoky zintenzivnit.

Zelenskyj v dřívějších rozhovorech Bidenovi a dalším představitelům jeho administrativy naznačil, že Spojené státy jsou první zemí, kam se chce vydat, až pro cestu nastanou správné podmínky, sdělil AP vysoce postavený americký činitel, který byl s obsahem rozhovorů obeznámen. Biden pozvání zopakoval při telefonátu 11. prosince a Zelenskyj tentokrát americkému prezidentovi řekl, že nastal správný čas.

„Opravdu jsem chtěl přijet dříve. Pan prezident to ví, ale nemohl jsem to udělat, protože situace byla velmi složitá,“ řekl Zelenskyj ve středu v Oválné pracovně Bílého domu. Poznamenal, že cesta se mohla uskutečnit nyní, protože „jsme situaci dostali pod kontrolu… především díky vaší podpoře“.

Zákulisní detaily Zelenského překvapivé návštěvy Washingtonu popsali asistent Pelosiové, americký úředník a vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy. Přáli si zůstat anonymní, aby mohli hovořit o plánování tajné cesty. Jakmile se věci daly do pohybu, byla Zelenského desetihodinová návštěva, při níž se setkal s Bidenem, měl s ním tiskovou konferenci a promluvil ke Kongresu, naplánována velmi rychle.

Reklama

Bílý dům zaslal Zelenskému oficiální pozvání 14. prosince po telefonátu obou prezidentů 11. prosince. Zelenskyj pozvání přijal v pátek a návštěva byla potvrzena o dva dny později, kdy Bílý dům o cestě informoval kancelář Pelosiové.

„Jsem potěšen, že jste byl schopen podniknout tuto cestu a jste tady,“ řekl Biden ve středu Zelenskému. „Je mi ctí být po vašem boku při společné obraně proti tomu, co je brutální, surová válka vedená Putinem,“ dodal.

Středeční Zelenského krátká návštěva Washingtonu byla naplánována do nejmenších detailů. Jednalo se přitom o první zahraniční cestu ukrajinského prezidenta od 24. února, kdy Putin zahájil invazi na Ukrajinu.

Podle polské soukromé televizní stanice TVN24 ukrajinský prezident ve středu brzy ráno překročil polské hranice a přijel na vlakové nádraží v polském pohraničním městě Przemyśl, kam před ním přijelo mnoho Ukrajinců prchajících před válkou. V doprovodu americké velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinkové byl převezen vozem amerického velvyslanectví na letiště v Rzeszówě, odkud letěl přímo na Andrewsovu základnu v Marylandu nedaleko Washingtonu. Do Spojených států ukrajinského prezidenta dopravil stroj amerického letectva, který využívá americká vláda a který se většinou používá k přepravě ministrů a dalších činitelů kromě prezidenta a viceprezidentky.

Bílý dům veřejně oznámil chystanou návštěvu Zelenského až ve středu v jednu hodinu ráno místního času, neboť čekal, až bude ukrajinský prezident v bezpečí mimo Ukrajinu.

Jakmile Zelenskyj přistál v USA, začala jej chránit americká Tajná služba, jak bývá při návštěvách hlav států zvykem.

Představitel Bidenovy administrativy uvedl, že USA se Zelenským jeho bezpečnost úzce konzultovaly a že ukrajinský prezident považoval bezpečnostní opatření za dostačující k tomu, aby mohl krátkou návštěvu podniknout.

Pelosiová, která v posledních měsících cestovala po světě a silně hájila Ukrajinu, také několik měsíců připravovala půdu pro Zelenského vystoupení v Kongresu. Na pozvání Zelenského a předsedy ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka se v říjnu zúčastnila záhřebského summitu. Zelenskyj tam k publiku promluvil o „důležitosti neochvějné solidarity svobodného světa s Ukrajinou“, což Pelosiová zdůraznila ve svém pozvání ukrajinskému prezidentovi.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů po návratu z Chorvatska začala diskutovat o myšlence Zelenského projevu, přičemž o svých zahraničních rozhovorech informovala ostatní čelné představitele Kongresu z řad demokratů i republikánů.

Ve středu Pelosiová, jen několik dní předtím, než předá svou funkci republikánům, kteří získali ve Sněmovně reprezentantů většinu v listopadových volbách, konečně přivítala Zelenského v Kapitolu. Uvedla, že je na návštěvu hrdá a že setkání s ukrajinským prezidentem pro ni představuje „velikou čest“. Návštěva také přišla ve chvíli, kdy američtí zákonodárci jednají o dalších výdajích, jejichž součástí má být dalších 45 miliard dolarů na mimořádnou pomoc Ukrajině.

„Vaše návštěva přichází v době, kdy se Kongres připravuje na schválení dalšího významného kola bezpečnostní, ekonomické a humanitární pomoci,“ řekla Pelosiová Zelenskému. „Doufejme, že se během příštích 48 hodin tak stane,“ dodala.

Zelenskyj hovořil o své úterní návštěvě ukrajinského Bachmutu v Doněcké oblasti, kde probíhají tvrdé boje, a popisoval atmosféru ve městě a ničivé následky. Kongresu věnoval ukrajinskou vlajku popsanou vzkazy, kterou dostal od ukrajinských vojáků v Bachmutu.

„Požádali mě, abych tuto vlajku přinesl vám, americkému Kongresu, členům Sněmovny reprezentantů a senátorům, jejichž rozhodnutí mohou zachránit miliony lidí,“ řekl Zelenskyj v závěrečné části projevu v Kongresu „Tak ať jsou tato rozhodnutí přijata. Ať tato vlajka zůstane s vámi. Dámy a pánové, tato vlajka je symbolem našeho vítězství v této válce,“ dodal.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jeden člověk zemřel po výbuchu v Tel Avivu, k útoku dronem se hlásí Húsíové

Muž ve věku kolem 50 let přišel o život a čtyři další lidé utrpěli v noci na dnešek zranění při silné explozi v obytné čtvrti v centru Tel Avivu. Policie a armáda příčinu výbuchu stále vyšetřují, podle armády ale zřejmě šlo o útok dronu íránské výroby, který však nespustil letecký poplach. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média. K útoku se ráno přihlásili jemenští povstalci Húsíové.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jeden člověk zemřel po výbuchu v Tel Avivu, k útoku dronem se hlásí Húsíové

Muž ve věku kolem 50 let přišel o život a čtyři další lidé utrpěli v noci na dnešek zranění při silné explozi v obytné čtvrti v centru Tel Avivu. Policie a armáda příčinu výbuchu stále vyšetřují, podle armády ale zřejmě šlo o útok dronu íránské výroby, který však nespustil letecký poplach. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média. K útoku se ráno přihlásili jemenští povstalci Húsíové.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jeden člověk zemřel po výbuchu v Tel Avivu, k útoku dronem se hlásí Húsíové

Muž ve věku kolem 50 let přišel o život a čtyři další lidé utrpěli v noci na dnešek zranění při silné explozi v obytné čtvrti v centru Tel Avivu. Policie a armáda příčinu výbuchu stále vyšetřují, podle armády ale zřejmě šlo o útok dronu íránské výroby, který však nespustil letecký poplach. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média. K útoku se ráno přihlásili jemenští povstalci Húsíové.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jeden člověk zemřel po výbuchu v Tel Avivu, k útoku dronem se hlásí Húsíové

Muž ve věku kolem 50 let přišel o život a čtyři další lidé utrpěli v noci na dnešek zranění při silné explozi v obytné čtvrti v centru Tel Avivu. Policie a armáda příčinu výbuchu stále vyšetřují, podle armády ale zřejmě šlo o útok dronu íránské výroby, který však nespustil letecký poplach. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média. K útoku se ráno přihlásili jemenští povstalci Húsíové.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.

Akcie čipů po Trumpově výroku o obraně Tchaj-wanu dále klesají

Akcie některých z největších světových výrobců čipů zaznamenaly další pokles po komentářích Donalda Trumpa, který naznačil, že Tchaj-wan, klíčový hráč v globálním průmyslu, by měl financovat svou vlastní obranu proti Číně.

Studentské protesty v Bangladéši mají 22 mrtvých, hoří budova televize

Počet mrtvých v důsledku násilností při studentských protestech v Bangladéši vzrostl na 22, uvedla dnes agentura AFP. Večer místního času (odpoledne SELČ) zapálila část demonstrantů budovu státní televizní stanice BTV, uvnitř jsou patrně uvěznění lidé. Demonstranti se v budově televize skryli před policií, uvedly zdroje AFP.
Reklama
Reklama