Lídři členských států Evropské unie (EU) se v Bruselu jednoznačně shodli na nutnosti zvýšit výdaje na obranu a většinově podporovat Ukrajinu. Rovněž panuje shoda na nutnosti spolupracovat s USA. Informují o tom servery Politico a Euronews.
Americký prezident Donald Trump zvýšil nejistotu v Evropě, což vedlo k volání na navýšení výdajů na obranu v nevídaném rozměru. Summit v Bruselu se jednoznačně shodl na „výrazné zvýšení výdajů“ na armády. K tomu mají být využity miliardy ve fondech určených pro rozvoj členských zemí. Patří sem i fond na obnovu po pandemii.
🇪🇺EU leaders are meeting for a special summit in Brussels, where they will discuss further support to Ukraine and the Commission’s plan to rearm the continent.
— euronews (@euronews) March 6, 2025
Follow our live blog for the latest updates👇
Evropská komise (EK) chce navíc dočasně pozastavit dluhová pravidla pro armádní nákupy, což umožní masivní zbrojení a investice. Současně dojde k přeorientování Evropské centrální banky (ECB), která by nově mohla investovat přímo do armády, nikoli jen do projektů dvojího užití, jako je výroba dronů a satelitů. Tím by navíc přilákala i soukromé banky a došlo by k nárůstu investic do obrany.
Německo také navrhlo úplné vyjmutí zbrojení ze zmíněných pravidel zakazujících rozpočtové schodky převyšující tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a dluh větší než 60 procent HDP. Řada zemí však byla proti a v závěrech se proto zmiňovala jen nutnost „udržitelnosti dluhu“.
Američané jsou spojenci
Podle zúčastněných prezidentů a premiérů by se měly členské státy EU zabývat návrhem EK na společnou půjčku ve výši až 150 miliard eur (3,8 bilionu korun), z níž by mohly jednotlivé země čerpat úvěry na nákup celosvětové protivzdušné a protiraketové obrany, dělostřeleckých systémů, střel, munice i dronů.
Dánská premiérka Mette Frederiksenov po diskusích v Bruselu prohlásila, že starý kontinent by měl být hrdý na to, čeho dosáhl, napsal server Politico. Na otázku novinářů, zda lze USA stále považovat za spojence, odpověděla, že se k nim nikdo zády neotočil. I český premiér Petr Fiala zdůraznil, že v Bruselu panovala shoda na nutnosti udržet spojenectví s USA a popsal summit jako přelomový.
Shoda nepanovala na nasazení mírových sil na Ukrajině a další podpoře země napadené Ruskem. Celkem 26 států se shodlo na nutnosti financovat Ukrajinu s tím, že ukrajinská armáda je největší bezpečnostní zárukou pro Evropu. Proti bylo jen Maďarsko, které vetovalo text o podpoře a bezpečnostních zárukách. Schválen byl jako nezávazný text vyjadřující podporu Kyjevu.
Druhá šance
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s lídry EU v Bruselu potvrdil, že příští týden proběhnou v Saúdské Arábii jednání mezi ukrajinskými a americkými představiteli, píše server Euronews. Výsledek může ovlivnit i dočasné pozastavení americké vojenské pomoci a přerušení sdílení zpravodajských informací.