Počet obětí ničivých záplav způsobených vytrvalým monzunovým deštěm a rozvodněnými řekami v Bangladéši vzrostl na 23. V 11 okresech zůstalo bez pomoci asi 1,24 milionu rodin, uvedli v pondělí úředníci. Informuje o tom agentura Reuters, CNN a další servery.
Zatímco povodně pomalu ustupují, mnoho z 5,7 milionu postižených lidí zůstává izolováno. Naléhavě potřebují potraviny, čistou vodu, léky a suché oblečení. A to především v odlehlých oblastech, kde zablokované silnice brání záchranným a pomocným pracím.
Bangladéšské meteorologické oddělení podle Reuters uvedlo, že pokud budou monzunové deště pokračovat, povodňová situace může přetrvávat. Hladina vody totiž ustupuje velmi pomalu.
More than 5 million people have been affected by devastating floods in Bangladesh caused by monsoon rains and overflowing rivers. pic.twitter.com/wp7dOnodrx
— DW News (@dwnews) August 26, 2024
Nebezpečí pro úrodu
Podle úřadů se do 3 500 přístřeší v povodněmi postižených okresech uchýlilo přibližně 470 000 lidí, na místě je asi 650 lékařských týmů, které poskytují ošetření. Při záchranných a pomocných operacích pomáhá armáda, letectvo, námořnictvo a pohraniční stráž jihoasijské země.
Rozsáhlé plochy půdy jsou zatopeny, což představuje značné nebezpečí pro úrodu, pokud se povodně udrží delší dobu, uvedli představitelé ministerstva zemědělství.
Na vině je změna klimatu
Analýza institutu Světové banky z roku 2015 odhaduje, že každoroční říční záplavy ohrožují 3,5 milionu lidí v Bangladéši, jedné z nejvíce zranitelných zemí světa klimatickými změnami.
„Země jako Bangladéš, které mají zanedbatelné emise a jejichž obyvatelé prokázali mimořádnou odolnost, si zaslouží okamžité finanční prostředky na řešení dopadů změny klimatu a častých katastrof,“ uvedl Farah Kabir, ředitel organizace ActionAid Bangladéš.
„Potřebujeme se vzpamatovat ze ztrát a škod, kterým jsme čelili. Také vybudovat odolnost vůči budoucím dopadům a nastoupit cestu ekologického rozvoje.“
Mnoho lidí viní sousední Indii
Bangladéš žije na svých řekách a vodních tocích. Jeho obyvatelé jsou závislí na životně důležitém zdroji života při rybolovu a obdělávání rýžových políček. Země také dobře zná záplavy a cyklony. Zejména v posledních letech, kdy podle vědců klimatické změny způsobené člověkem zhoršují extrémní projevy počasí.
Tato povodeň je však zaskočila. A lidé zde viní úředníky v Indii. Desítky lidí, se kterými se CNN setkala ve Feni, které leží jen několik kilometrů od indických hranic, obvinily Dillí, že bez varování vypouští vodu z přehrady Dumbur v sousedním státě Tripura.
„Otevřeli bránu, ale žádné informace nám neposkytli,“ řekl 29letý Šoriful Islám, pracovník IT. Vrátil se do svého rodného města z hlavního města Dháky, aby se dobrovolně zapojil do záchranných prací.
Indie popřela, že by vypouštění přehrady bylo úmyslné, a uvedla, že k tomu přispěly nadměrné deště. Připustila však, že kvůli výpadku elektřiny a poruše komunikace nevydala obvyklé varování sousedům po proudu.
„Indie použila vodní zbraň,“ řekl Islám. „Indie se mstí za zničení předchozí vlády.“