Protext ČTKZákazníci Tesco darovali v podzimní Sbírce potravin 95 tun potravin a drogerie,...

Zákazníci Tesco darovali v podzimní Sbírce potravin 95 tun potravin a drogerie, poprvé se zapojila kompletní síť obchodů

Praha 23. listopadu 2022 (PROTEXT) – Do podzimní sbírky potravin se v sobotu 12. listopadu vůbec poprvé zapojily všechny obchody sítě Tesco, včetně prodejen typu Expres, a podařilo se vysbírat 80 tun potravin a drogerie. Sbírka probíhala také přes Tesco online nákupy až do úterý 22. listopadu, kde zákazníci darovali dalších 15 tun potravin a drogerie prostřednictvím tzv. Balíčků pomoci.

Sbírka potravin patří mezi největší charitativní akce v České repeublice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Během soboty Češi darovali ve všech řetězcích celkem 520 tun potravin a drogistického zboží, což dokládá, že i v tomto ekonomicky náročném období Češi myslí na lidi v nouzi a pomáhají.

„Chtěla bych poděkovat všem zákazníkům za projevenou solidaritu, ať už se zapojili fyzicky na obchodech Tesco nebo online v rámci služby Tesco nákupy. I v této obtížně době se nám podařilo za jeden den vybrat neuvěřitelných 80 tun zboží, které poputuje nejvíce potřebným. Celkově se tento rok v prodejnách Tesco vybralo během jarní a podzimní sbírky 170 tun potravin, do speciální sbírky na pomoc Ukrajině zákazníci přispěli 58 tunami potravin, které naše společnost zdvojnásobila. Ráda bych ocenila práci všech kolegů na prodejnách i dobrovolníků, bez kterých by toto nebylo možné,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka společnosti Tesco Česká republika.

„Počet lidí v nouzi, kteří potřebují pomoc potravinových bank bohužel v posledních měsících narůstá. Přichází více seniorů i mladých rodin nebo samoživitelů. Zdražování ovlivňuje hlavně ty, kteří už se dlouhodobě pohybovali na hranici chudoby nebo lehce nad ní. Rádi bychom pomohli, zejména v období zimy, kdy rodinné rozpočty určitě citelně zasáhnout i ceny energií. Pomoc všech dárců, dobrovolníků i obchodníků při sbírkách je proto velmi důležitá,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Darované zboží je už nyní z velké části ve skladech potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes více než 1100 odběratelských charitativních organizací všem potřebným. Potraviny pomohou opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Více informací o sbírce potravin najdete na https://itesco.cz/sbirka-potravin nebo na https://www.sbirkapotravin.cz/

Kontakt:

Pavla Hajpišlová

e-mail: pavla.hajpislova@adison.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Ukrajina a Rusko informují o obětech a raněných po náletech dronů

Nejméně jednu oběť a šest raněných si vyžádal noční ruský útok na Charkov a okolí druhého největšího ukrajinského města, oznámili záchranáři. Jednoho mrtvého a dva zraněné hlásí ruské úřady po ukrajinském útoku na západě Ruska. Ukrajinské drony zasáhly také blíže neupřesněný průmyslový objekt v Jaroslavli, rozsáhlý nálet se obešel bez obětí a raněných, uvedl gubernátor Michail Jevrajev. Již dříve se terčem ukrajinských dronů stala rafinerie ve městě ležícím asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic.

Střelba u islámského centra v San Diegu skončila tragédií

Tři muži zemřeli při střelbě v Islámském centru v San Diegu. Dva teenageři podle policie v pondělí zahájili palbu u mešity a poté si o několik bloků dál vzali život. Útok je vyšetřován jako zločin z nenávisti.

Policie v Turecku pátrá po střelci, který zabil šest lidí

Jihem Turecka otřásl krvavý útok, při němž ozbrojený muž podle tureckých úřadů a médií zastřelil šest lidí a dalších osm zranil. K tragédii došlo v pondělí poblíž města Tarsus v provincii Mersin. Podezřelý po útoku uprchl autem a policie zahájila rozsáhlou pátrací operaci s nasazením vrtulníků.

U Los Angeles se rychle šíří požár

Jižní Kalifornii zasáhl další rychle se šířící požár. Sandy Fire vypukl v pondělí dopoledne v kopcích nad městem Simi Valley, zhruba 48 kilometrů severozápadně od Los Angeles, a kvůli větru se během několika hodin přiblížil k obytným čtvrtím.

USA o 30 dní prodloužily výjimku umožňující nákup ruské ropy na tankerech

Spojené státy prodloužily o 30 dní výjimku, která zemím umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu naloženou na tankerech. Na síti X to dnes oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Uvedl, že výjimka umožní stabilizovat trh s ropou a dopravit surovinu do energeticky nejzranitelnějších zemí. Třicetidenní výjimku ze sankcí Spojené státy poprvé zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě. V dubnu toto opatření Washington prodloužil.

Shakira uspěla u soudu. Španělsko jí musí vrátit přes 1,5 miliardy korun

Shakira po letech uspěla ve sporu se španělskými úřady. Soud rozhodl, že část peněz od ní stát vybral neoprávněně a nařídil jejich vrácení i s úroky. Případ, který zpěvačku provázel téměř deset let, tak dostal zásadní obrat.

Češi porazili Švédsko a napravili zaváhání se Slovinskem

Čeští hokejisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas. Ve Fribourgu porazili Švédsko 4:3 a po nečekané ztrátě se Slovinskem ukázali výrazně lepší tvář. Národní tým vedl už v první třetině 3:0, poté přežil dlouhé oslabení i švédský tlak a připsal si druhou výhru na turnaji.

Trump oznámil, že v zájmu jednání odkládá útok na Írán plánovaný na úterý

Prezident Spojených států Donald Trump na žádost Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE) odložil nové údery proti Íránu, které byly plánované na úterý. Trump to dnes oznámil na své sociální síti Truth Social, kde zároveň bez podrobností napsal, že se nyní konají "vážná jednání". Poznamenal, že pokud nebude s výslednou dohodou spokojen, podniknou Spojené státy rozsáhlý útok proti islámské republice.

Írán zavedl nový mechanismus pro kontrolu lodí v Hormuzském průlivu

Írán zřídil nový mechanismus spravující Hormuzský průliv. Na sociálních sítích to uvedly íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti a námořnictvo revolučních gard. Přesné pravomoci této nové struktury zatím nebyly zveřejněny, uvedla agentura AFP. Podle odborného časopisu Lloyd’s List bude mechanismus dohlížet na lodní dopravu a vybírat poplatky.

Bělorusko zahájilo výcvik k použití jaderných zbraní, oznámil Minsk

Běloruské jednotky spolu s ruskými nacvičují dodávku jaderných hlavic a přípravu k jejich použití, oznámilo dnes podle tiskových agentur běloruské ministerstvo obrany. Minsk je nejbližším spojencem Ruska, které v Bělorusku rok po vpádu na Ukrajinu rozmístilo své taktické jaderné zbraně, ale zachovalo si nad nimi úplnou kontrolu. Ukrajina cvičení odsoudila a rozmístění jaderného arzenálu na území svého severního souseda označila za bezprecedentní výzvu pro globální bezpečnost.

Americký Senát posunul pravidla pro kryptotrh

Americký kryptotrh je o krok blíž jasnějším pravidlům. Bankovní výbor Senátu posunul dál zákon Digital Asset Market Clarity Act, který má stanovit srozumitelnější rámec pro obchodování s digitálními aktivy a rozdělit dohled nad trhem mezi americké regulátory.

Nobitex se stal uzlem íránských kryptoměnových převodů

Íránská kryptoměnová burza Nobitex od roku 2023 zpracovala nejméně 2,3 miliardy dolarů přes sítě Tron a BNB Chain. Právě tyto blockchainy založili lidé, kteří později patřili mezi významné podporovatele kryptoměnového projektu World Liberty Financial spojeného s rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Miliony vyhozených vapů zatěžují recyklaci

Británie má i po zákazu jednorázových elektronických cigaret problém s odpadem z vapů. Miliony zařízení a náplní končí každý týden v koších nebo ve špatných recyklačních nádobách. Pro třídicí linky to znamená víc práce, riziko požárů a další zátěž pro systém, který na podobný objem malých elektrozařízení není dobře připravený.

NextEra spojí síly s Dominionem kvůli rostoucí spotřebě elektřiny

Americká energetická společnost NextEra Energy převezme konkurenta Dominion Energy v akciové transakci za zhruba 67 miliard dolarů. Spojení vytvoří největší regulovanou elektrárenskou firmu na světě podle tržní hodnoty a posílí roli energetiky v závodu o napájení datových center pro umělou inteligenci.

USA a Nigérie v neděli podnikly další útoky proti IS na severovýchodě Nigérie

Spojené státy ve spolupráci s nigerijskou vládou v neděli podnikly další útoky proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na severovýchodě Nigérie. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM). Nigerijská armáda podle agentury Reuters uvedla, že při úderech zemřelo přes 20 ozbrojenců organizace Islámský stát v západní Africe (ISWAP).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama