0.5 C
Czech
Čtvrtek 1. ledna 2026
Válka na UkrajiněŽádost Ukrajiny úplně odříznout Rusko od internetu byla zamítnuta

Žádost Ukrajiny úplně odříznout Rusko od internetu byla zamítnuta

Mezinárodní nezisková organizace ICANN, která koordinuje správu internetu, sdělila Ukrajině, že nebude zasahovat do války země s Ruskem, a odmítla žádost o odříznutí Ruska od celosvětového internetu. Informuje o tom CNN.

Podle dopisu, který ICANN ve středu zaslala ukrajinským představitelům, není ukrajinský návrh technicky proveditelný a ani nespadá do poslání organizace.

Jak víte, internet je decentralizovaný systém. Žádný subjekt nemá možnost jej ovládat nebo vypnout,“ napsal v dopise generální ředitel ICANN Göran Marby.

Marby vyjádřil své osobní obavy o blaho Ukrajinců i o „strašlivou daň, která je vybírána na vaší zemi“. Napsal však, že „naše poslání nespočívá v přijímání trestních opatření, vydávání sankcí nebo omezování přístupu k segmentům internetu – bez ohledu na provokace“.

V podstatě,“ dodal, „byla organizace ICANN vytvořena proto, aby zajistila fungování internetu, a ne proto, aby mohla zabránit jeho fungování.

Odborníci na správu internetu již dříve sdělili CNN, že se očekává, že ICANN žádost Ukrajiny odmítne. Ukrajinský návrh by podle nich mohl mít zničující důsledky pro průměrné ruské uživatele internetu, včetně disidentů.

Ukrajina chtěla odebrání ruských IP adres

Původní žádost, kterou v pondělí zaslal zástupce Ukrajiny ve vládním poradním výboru ICANN, požadovala zrušení ruského internetového kódu země .RU a jeho ekvivalentů v cyrilici. Zástupce Andrij Nabok rovněž uvedl, že zasílá samostatnou žádost regionálnímu internetovému registru pro Evropu a Střední Asii a žádá jej, aby odebral všechny IP adresy, které přidělil Rusku.

Nabok tvrdil, že tato opatření budou další v řadě sankcí vůči Rusku. Podle něj pomohou uživatelům internetu v přístupu ke „spolehlivým informacím v alternativních doménových zónách, čímž se zabrání propagandě a dezinformacím“.

Odebrání ruských IP adres by mohlo efektivně způsobit, že ruské webové stránky zmizí z internetu, protože nebudou mít přidělené místo, uvedla již dříve pro CNN Mallory Knodel, technologická ředitelka amerického think tanku Center for Democracy and Technology.

Znamenalo by to také, že chytré telefony, počítače a další připojená zařízení v Rusku by neměly přístup k širšímu internetu. Neměly by přidělené IP adresy, které by tato zařízení identifikovaly v globální síti,“ uvedla Knodel.

Reklama

Doporučujeme

Nový rok se vítal v Berlíně, Paříži i Londýně; v Nizozemsku útočili na policisty

Ohňostroji u Braniborské brány či u Vítězného oblouku přivítaly příchod Nového roku Berlín a Paříž. S hodinovým odstupem následoval Londýn, kde davy sledovaly show na obloze z nábřeží Temže. V Nizozemsku zachvátil požár staletý kostel, dva lidé po manipulaci s pyrotechnikou přišli o život a policisté čelili pyrotechnice, kterou na ně někteří lidé házeli. Silvestrovské a novoroční oslavy pokračovaly i jinde v Evropě a ve světě. V Sofii se s posledními vteřinami končícího roku odpočítával i vstup do eurozóny, Bulharsko se totiž stalo 21. zemí Evropské unie používající společnou měnu euro.

Požár na novoroční oslavě v Crans-Montana si vyžádal desítky mrtvých

Novoroční oslavy ve švýcarském středisku Crans-Montana skončily tragédií. V baru Le Constellation propukl krátce po půl druhé ráno požár a úřady mluví o „několika desítkách“ mrtvých. Zraněných je zhruba 100, řada z nich s těžkými popáleninami.

Kypr přebírá předsednictví EU, zaměří se na podporu Ukrajiny, obranu i migraci

Podpora Ukrajiny, ale také obrana, bezpečnost a migrace budou hlavními prioritami kyperského předsednictví v Radě EU, které začíná dnes. Kypřané přebírají mandát od Dánů a chtějí se věnovat podobným tématům, část pozornosti nicméně chtějí přesunout na jižní sousedy EU. Pro ostrov ve Středozemním moři jsou klíčové i dění na Blízkém východě, situace v palestinském Pásmu Gazy a také vztahy se státy Perského zálivu.

Sydney přivítalo rok 2026 ohňostrojem a pietní akcí za oběti střelby

Nejlidnatější australské město Sydney zahájilo rok 2026 ohňostrojem. Show se konala za zvýšené policejní přítomnosti vzhledem k tomu, že uplynulo jen několik týdnů od chvíle, kdy ozbrojenci zabili 15 lidí při oslavách židovského svátku chanuka na místní pláži Bondi Beach. Před spuštěním silvestrovských ohňostrojů obyvatelé města drželi minutu ticha za oběti útoku. Pietní akci doprovázelo speciální osvětlení mostu Harbour Bridge, píše agentura Reuters.

Finsko zadrželo loď, kterou podezírá z úmyslného poškození podmořského kabelu

Finské úřady zadržely ve Finském zálivu loď, kterou podezírají z úmyslného poškození podmořského kabelu mezi Helsinkami a estonským Tallinem. Finská policie uvedla, že zadržela 14 členů posádky lodi, kterou identifikovala jako nákladní plavidlo Fitburg. Podle policie loď vyplula z ruského Petrohradu a mířila do Izraele, napsala agentura Reuters. Na incident reagovali prezidenti Finska a Estonska Alexander Stubb a Alar Karis.

Sjednocení Číny nelze zastavit, řekl v novoročním projevu čínský prezident

Sjednocení Číny nelze zastavit, řekl podle agentur v novoročním projevu čínský prezident Si Ťin-pching. Předtím Peking uvedl, že dnes ukončil rozsáhlé vojenské cvičení u ostrova Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii.

Thajsko propustilo kambodžské vojáky zajaté v červenci

Thajsko propustilo 18 kambodžských vojáků, kteří byli od července zadržováni po smrtících střetech na společné hranici. K jejich předání došlo v rámci příměří, na němž se obě země dohodly v sobotu po několikatýdenní eskalaci.

Světové osobnosti, které zemřely v roce 2025

V roce 2025 zemřelo několik významných osobností ze světa filmu, hudby, politiky a literatury. Mezi nejznámější patřili Robert Redford, Diane Keaton, Brigitte Bardot, Ozzy Osbourne, papež František a módní návrhář Giorgio Armani.

Nezvykle teplé Vánoce na Islandu přinesly rekordních 19,8 °C

Island prožil nezvykle teplé Vánoce. Na Štědrý den naměřili ve východním městě Seyðisfjörður rekordních 19,8 stupně Celsia, což je nejvyšší prosincová teplota v historii země. Meteorologové vysvětlují, že za tím stál příliv teplého vzduchu z jihu. Podobné výkyvy se ale podle nich objevují častěji a začínají měnit i islandskou přírodu.

Tchaj-wan zůstává v pohotovosti, Čína po rozsáhlých manévrech část svých sil stahuje

Tchaj-wan ve středu setrvával ve stavu zvýšené pohotovosti, přestože se čínské lodě po dvoudenních rozsáhlých vojenských cvičeních začaly z okolí ostrova postupně stahovat. Peking zatím ukončení manévrů oficiálně neoznámil, tchajwanské úřady proto ponechávají v provozu krizová centra armády i pobřežní stráže.

Rusko při útoku na Oděskou oblast zranilo šest lidí včetně dětí

Ruské vzdušné útoky na Oděskou oblast zranily šest lidí včetně tří dětí, přičemž část Oděsy zůstala bez elektřiny, tepla a vody. S odvoláním na místní činitele to dnes napsal server Ukrajinska pravda, podle něhož Rusové útočili na civilní a energetickou infrastrukturu. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 101 z celkových 127 dronů, které Rusové na zemi v noci vyslali, dalších 20 bezpilotních letounů podle něj zasáhlo 11 míst.

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček, tentokrát však bez konkrétního termínu na neurčito. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Původně se rozhodnutí očekávalo do konce letošního roku.

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Spojené státy ve venezuelském přístavním městě Maracaibo bombardovaly továrnu sloužící zřejmě k produkci kokainu. Na síti X to v úterý místního času (v noci na dnešek SEČ) napsal kolumbijský prezident Gustavo Petro. Agentura AFP poznamenala, že z Petrova sdělení není jasné, zda jde o stejné místo amerického dronového úderu ve Venezuele, o kterém bez upřesnění v posledních dnech hovořil prezident USA Donald Trump.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama