Protext ČTKŽadatelé o dotaci z Nové zelené úsporám Light by měli dílčí opatření...

Žadatelé o dotaci z Nové zelené úsporám Light by měli dílčí opatření dobře naplánovat, aby si neuzamkli cestu k dalším úsporám

Praha 24. ledna 2024 (PROTEXT) – Zástupci Ministerstva životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí dnes odstartovali další kolo programu Nová zelená úsporám Light a představili i úpravy jeho podmínek. Nově budou moct žádat o předem vyplacenou dotaci na dílčí úsporná opatření jako je zateplení stěn, střechy nebo podlahy, výměnu oken nebo na solární panely pro ohřev vody i lidé pobírající přídavky na děti. Připojí se tak k seniorům, lidem v invalidním důchodu 3. stupně nebo lidem pobírajícím příspěvek na bydlení. O příspěvek mohou kromě majitelů rodinných domů nyní žádat i majitelé bytů či členové bytového družstva. Centrum pasivního domu pozitivně hodnotí nové požadavky na kvalitu opatření a posílené poradenství, což by mělo omezit nekalé praktiky některých firem. Vítá také, že stát řeší energetickou krizi podporou úsporných opatření v budovách, ale upozorňuje, že nepromyšlené dílčí zásahy mohou majitelům nemovitostí uzamknout cestu k výraznějším úsporám v budoucnu.

Mezi nejoblíbenější úsporná opatření, která v rámci tohoto programu lidé v minulém roce realizovali, patří výměna oken, následovaná výměnou vchodových dveří a instalací solárního systému na ohřev vody.

Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu, upozorňuje: „Často se setkáváme s tím, že lidé při výměně oken chybují. Nesprávně je zasadí přímo na místo původního okna a ztíží si tak cestu ke správnému zateplení obvodových stěn v budoucnu. Určitě tedy doporučujeme zkonzultovat takto velký zásah do obálky domu či bytu s odborníky a pokud v budoucnu plánuje žadatel zateplení fasády, pak zvolit ideálně tzv. předsazenou montáž. Nesprávně osazená okna se poznají také tak, že se zevnitř rosí, což znamená, že dům dostatečně nedýchá, hromadí se v něm vlhkost, která může vést až k plísním. Je proto dobře, že nově budou muset dotované realizace splňovat alespoň platné technické normy.“

Jedním z důvodů aktualizace programu Nová zelená úsporám Light bylo zpřísnění podmínek pro realizaci solárního ohřevu vody. Štědře nastavená podpora těchto systémů nahrávala firmám, které nabízely seniorům za 1 Kč jen sporadicky fungující systém. Ten sice splňoval podmínky dotace, avšak při dotaci 90 000 Kč byla jeho skutečná hodnota někdy i méně než poloviční. Efektivnost systému a reálná úspora, která měla seniorům pomoci, se nenaplnila. To ve výsledku představuje nehospodárně vynaloženou 1 mld. Kč.

„Na rizika spojená s nedostatečnou kontrolou kvality realizovaných opatření jsme upozorňovali už při spuštění první fáze Nové zelené úsporám Light. Stát sice správně usnadňuje cestu pro skupiny obyvatel ohrožené energetickou chudobou k dlouhodobějším úsporným opatřením, ale veřejné prostředky se musí využívat hospodárně. Pokud například instaluji solární systém pro ohřev teplé vody, musí být dostatečně výkonný, správně navržený a funkční. A to bez odborné konzultace laik jen těžko ověří. Doufám proto, že více vyškolených poradců v terénu i databáze ověřených poradců, kterou Státní fond životního prostředí zpřístupní, omezí nekalé praktiky některých firem a pomůže žadatelům ke skutečný úsporám,“ říká Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu.

Do zateplení fasády domu, která přináší majitelům nemovitosti výrazné úspory energie, se zatím v rámci Nové zelené úsporám Light jen 9 % žadatelů. To ale není překvapivé, protože se jedná o finančně náročnější opatření. Vlastníci nemovitostí si mohou na celkové zateplení vyřídit také dotaci z klasického dlouhodobého programu Nová zelená úsporám.

„Není žádným tajemstvím, že lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 60 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát. Dům získá na hodnotě, zlepší se jeho technický stav a také komfort bydlení,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Návratnost investice do zateplení je navíc kvůli aktuální situaci rekordní. „Zvážíme-li vysoké ceny energií s inflací na jedné straně a trvalé úspory, které zateplení domu podpořené až 50% dotací z programu Nová zelená úsporám přinese na straně druhé, je investice do zateplení domu jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení úspor na trhu. Investice se totiž běžně navrátí do 10 let, často i dříve. To je 5x kratší doba, než je dosahovaná životnost opatření,“ dodává Zemene.

Aktuálně se v Česku opravuje jen kolem 1–1,2 % rodinných domů ročně. Ne vždy ale majitelé dosáhnou na 60–90% úsporu energie, protože dům opraví jen částečně a neefektivně. Centrum pasivního domu společně se Sdružením EPS ČR upozorňují, že majitelé rodinných domů, ale i bytová družstva nebo SVJ, by vždy měla zvážit, jakým způsobem dojít, třeba i postupně, k celkové renovaci domu.

Kvalitně zrenovovaný dům má nadstandardně zateplené stěny i střechu, je osazen okny s trojskly s vnějším stíněním a má vyregulovanou nízkoteplotní otopnou soustavu s efektivním účinným zdrojem. Dům může využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit menší fotovoltaiku okolo 4 kWp na výrobu elektřiny. Centrum pasivního domu doporučuje i realizaci řízeného větrání s rekuperací tepla, která zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu. Výsledný stav budovy pak odpovídá přibližně nízkoenergetickému standardu, tedy mívá měrnou potřebu tepla na vytápění v rozmezí 25 až 50 kWh/m2 za rok.

 

O Centru pasivního domu

Centrum pasivního domu je nezávislé sdružení, které téměř 20 let dělá osvětu zdravému a úspornému bydlení. Zaměřuje se na investory, odborníky, studenty i děti. Jeho nezávislému hlasu naslouchají na obecní, krajské i státní úrovni. Sdružuje přes stovku ověřených firem a specialistů, kteří energeticky úsporné a zdravé domy navrhují, staví nebo pro ně vyrábí technologie a komponenty.

O Sdružení EPS ČR:

Sdružení zpracovatelů pěnového polystyrenu ČR je národní organizace sdružující výrobce suroviny, výrobce aplikací z EPS (expandovaný polystyren) a další firmy a odborníky z oblasti výroby, zpracování a recyklace EPS.

 

Kontakty:

Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu, e-mail: vitezslav.maly@pasivnidomy.cz

Michal Čejka, konzultant energetických úspor, Centrum pasivního domu, e-mail: michal.cejka@pasivnidomy.cz

Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, organizace sdružující výrobce pěnového polystyrenu, e-mail: p.zemene@gmail.com

 

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Ceny ropy se drží kolem 80 dolarů za barel, mohou se přitom vrátit ke 100 dolarům

Ceny ropy ve středu opět vzrostly po amerických útocích na cíle spojené s Íránem a obnovení námořní blokády íránských přístavů. Pokračující válka představuje riziko pro USA, jejichž nouzové zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od 80. let. Konflikt se přitom vrátil na eskalační trajektorii, což navíc může vést k opětovnému růstu cen ropy až k hranici 100 dolarů za barel, obávají se odborníci.

Počet obětí požáru v bangkockém baru Rong Beer vzrostl na 32 mrtvých

Počet obětí nedělního požáru v baru Rong Beer Na Ladprao v thajském Bangkoku vzrostl na 32 poté, co v nemocnici zemřeli další dva zranění. Informovala o tom agentura AP. Zranění utrpělo více než 70 lidí a 24 z nich zůstává v kritickém stavu.

Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal tři mrtvé, uvedl ráno šéf oblastní vojenské správy Oleh Kiper. Po jednom mrtvém oznámily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Podle letectva zaútočilo Rusko v noci na dnešek dvěma střelami a 122 drony.

Trump pohrozil Íránu zničením elektráren a mostů

Usedněte k jednacímu stolu, jinak zničíme vaše elektrárny a mosty, vzkázal do Teheránu americký prezident Donald Trump. Podobnou výhružkou šéf Bílého domu pobouřil svět již v dubnu. Údery na civilní objekty jsou totiž klasifikovány jako válečný zločin. Prodloužení války představuje riziko kvůli téměř vyčerpaným zásobám ropy.

Gibraltar a Španělsko po letech zjednodušily překračování hranice

Lidé mohou od středy volně přecházet mezi Španělskem a britským Gibraltarem bez běžných kontrol na pozemní hranici. Po letech vyjednávání začala předběžně platit dohoda mezi Evropskou unií a Británií, která řeší jednu z posledních otevřených otázek po brexitu.

Mandát zesnulého senátora Lindseyho Grahama dočasně převezme jeho mladší sestra Darline

Po smrti amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama bude jeho místo v Senátu Spojených států dočasně zastávat jeho mladší sestra Darline Graham Nordone. Do funkce ji v pondělí jmenoval guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster.

Film o Michaelu Jacksonovi jako první životopisný snímek vydělal miliardu dolarů

Životopisný film Michael dosáhl historického úspěchu. Snímek o Michaelu Jacksonovi překonal v celosvětových kinech hranici jedné miliardy dolarů a stal se prvním životopisným filmem, kterému se to podařilo. Hlavní roli ztvárnil zpěvákův synovec Jaafar Jackson.

Horko zvyšuje riziko duševních potíží. Nejohroženější jsou děti a mladiství

Vysoké teploty máme spojené s dobrou náladou, když jsme na dovolené u moře nebo vysedáváme na zahrádkách. Zároveň je ovšem známo, že vedro zhoršuje naše kognitivní funkce i náladu a zvyšuje agresivitu. Nová studie teď zjistila, že během horkých dnů stoupá počet hospitalizací spojených s duševními problémy u dětí a mladistvých.

USA dokončily další vlnu úderů na Írán, oznámilo regionální velitelství

Americká armáda dokončila další vlnu úderů na Írán, kde útočila na pobřežní obranné systémy, odpalovací zařízení pro střely a drony a na námořnictvo. Na síti X to dnes nad ránem oznámilo americké velitelství CENTCOM, které koordinuje síly USA na Blízkém východě. Podle agentury Fars zahynuli při jednom z útoků tři lidé z téže rodiny.

Pesticid používaný v zemědělství může snižovat počet čmeláků

Čmeláci patří mezi nejvýznamnější opylovače zemědělských plodin i volně rostoucích rostlin. Nový výzkum ukazuje, že sulfoxaflor, běžně používaný pesticid proti savému hmyzu, může narušovat jejich rozmnožování už při nízkých dávkách. Změny se projevily přímo v aktivitě genů spojených s reprodukcí, což by při dlouhodobém působení mohlo přispívat k úbytku čmeláčích populací.

Volkswagen zvažuje zrušení dalších 50 tisíc pracovních míst

Volkswagen může v rámci rozsáhlé restrukturalizace zrušit dalších přibližně 50 tisíc pracovních míst. Šéf koncernu Oliver Blume zaměstnancům oznámil, že firma stále hledá způsob, jak snížit výrazně vyšší náklady a přiblížit se konkurenci. Konečný počet zrušených pozic zatím nebyl stanoven.

Rusko v noci udeřilo střelami a drony na Kyjev, oběti nejsou hlášeny

Rusko během noci na dnešek zaútočilo střelami a drony na ukrajinskou metropoli Kyjev. S odvoláním na představitele města o tom nad ránem informovala agentura Reuters, podle které byly hlášeny exploze a požáry, žádné oběti ale úřady neoznámily. Ukrajinská obrana sestřelila pět z osmi ruských balistických raket. Stalo se tak poprvé za měsíc, napsala agentura Unian s odvoláním na hlášení ukrajinského letectva a připomněla, že problémy souvisely s nedostatkem protiraketových střel.

Ceny ropy nepřestávají růst. Trh znervózňují americké kroky v Hormuzu

Ceny ropy vzrostly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil plány na zavedení poplatků za přepravu v Hormuzském průlivu a obnovení blokády íránských přístavů. Tyto kroky na trhu vyvolaly další vlnu obav z narušení dodávek černého zlata. Zatímco USA trvají na tom, že Hormuzský průliv je otevřený pro plavbu, podle údajů o sledování lodní dopravy došlo k prudkému poklesu tranzitů.

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu zbraní, Kyjev nakoupí 16 letounů Rafale

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu francouzských řízených střel, přesně naváděných bomb a protivzdušných střel, zatímco Kyjev nakoupí francouzsko-italské systémy protivzdušné obrany nové generace a 16 stíhacích letounů Rafale. Po jednání koalice ochotných to dnes v Paříži oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

USA ode dneška začnou vybírat poplatky za bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Spojené státy obnovují blokádu vůči Íránu v Hormuzském průlivu a že budou od lodí za zajištění bezpečnosti vybírat poplatek ve výši 20 procent hodnoty přepravovaného nákladu. Šéf Bílého domu to dnes napsal na své sociální síti Truth Social. Hormuzským průlivem procházela pětina světových dodávek ropy a zemního plynu, než nad klíčovou lodní trasou na začátku konfliktu uplatnil kontrolu Írán.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama