CestováníZa vstup do jedné z nejznámějších památek Říma budete brzy muset platit

Za vstup do jedné z nejznámějších památek Říma budete brzy muset platit

Turistům v Římě, kteří navštíví Pantheon, bude brzy účtován vstupní poplatek ve výši pěti eur. Dohodu o vstupném podepsalo minulý týden italské ministerstvo kultury a církevní představitelé. Informoval o tom server Euronews.

Impozantní klenutý chrám, postavený v prvním století před naším letopočtem, je nejoblíbenějším kulturním místem Itálie. Každoročně přitahuje miliony návštěvníků. V roce 609 byl přeměněn na katolický kostel, přejmenován na baziliku Panny Marie a mučedníků a pravidelně se zde slouží mše.

Výtěžek z nového vstupního poplatku bude rozdělen. Ministerstvo kultury obdrží 70 procent na pokrytí nákladů na údržbu a čištění, zbytek půjde římské diecézi.

Důvod zavedení poplatku

Ministr kultury Gennaro Sangiuliano řekl, že tento krok je věcí „zdravého rozumu“. Zavedení vstupného přichází pět let poté, co předchozí vláda odložila plány začít účtovat návštěvníkům dvě eura.

Podle nového plánu bude návštěvníkům do 25 let účtována snížená sazba dvě eura, píše server Euronews. Vstup bude zdarma pro obyvatele Říma, nezletilé, osoby účastnící se mše a personál baziliky.

Ministerstvo zatím nezveřejnilo datum zavedení poplatku, protože úředníci vypracovávají technické podrobnosti plánu. V současné době je vstup zdarma, ovšem o víkendech a svátcích je nutná rezervace.

Jaké turistické atrakce v Římě jsou stále zdarma

Pokud plánujete dovolenou v Římě a máte omezený rozpočet, nemusíte se bát. Spoustu míst zde stále můžete navštívit zadarmo. Město je plné krásných uliček k prozkoumání a příležitostí k fotografování. Mezi nejoblíbenější cíle patří například Fontána di Trevi a Španělské schody.

Máte rádi kostely? Pak vás Řím nadchne. Kostel najdete téměř na každé ulici a vstupy jsou zdarma. I ta zvenčí nejjednodušší budova vás může zanechat beze slov z neuvěřitelných uměleckých děl uvnitř.

Mezi některé zvláštní zajímavosti patří bazilika Saint Praxedes, Santa Maria Maggiore a bazilika Santa Maria del Popolo. Samozřejmostí je návštěva vatikánské baziliky svatého Petra, která se pyšní nejvyšší kupolí na světě s neuvěřitelnou výškou 136,5 metru. Pokud však plánujete návštěvu, nezapomeňte si rezervovat termín předem, abyste se vyhnuli až čtyřhodinovým frontám.

Naplánujte si cestu na správný čas. První neděli v měsíci je obvykle vstup zdarma i na Forum, Koloseum a Palatin. Každý rok 21. dubna, na oslavu římských narozenin, má mnoho zpoplatněných muzeí a památek také volný vstup.

Reklama

Doporučujeme

Po nočních ruských útocích jsou dva zranění v Charkovské oblasti

Ruský útok si v noci na dnešek vyžádal dva zraněné v Charkovské oblasti, informují místní úřady. V Černihivské oblast je po útoku na energetickou infrastrukturu bez proudu asi 380.000 odběratelů, uvedla distribuční společnost. Ruské úřady informovaly o ukrajinských útocích v Leningradské oblasti a na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Podle ukrajinských médií zasáhla Ukrajina také rafinerii v Samarské oblasti.

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří, po vzoru Gazy

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.

Jak vznikl spor mezi Trumpem a papežem Lvem

Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech ostře pustil do papeže Lva XIV. Spor odstartovaly rozdílné postoje k válce s Íránem a později se rozšířil i na migraci, roli církve a to, jestli má hlava katolické církve komentovat politiku. Z výměny názorů se rychle stal veřejný konflikt, do kterého vstoupili i další američtí politici.

Izrael už nebude bombardovat Libanon, má to zakázané od USA

Izrael už nebude bombardovat Libanon. Má to zakázané od USA, uvedl dnes americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. Doplnil, že Spojené státy budou spolupracovat s Libanonem a odpovídajícím způsobem se vypořádají se situací ohledně proíránského militantního hnutí Hizballáh.

Historická dohoda na dosah? V Libanonu platí dočasné příměří

Americký prezident Donald Trump oznámil platné desetidenní příměří mezi Izraelem a Libanonem a „brzký konec“ války s Íránem, uvedla agentura AP. Příměří slibuje pauzu v bojích a odstranění jedné z překážek pro dohodu mezi Washingtonem, Tel Avivem a Teheránem.

Nový prezident Barmy nařídil zrušení všech rozsudků smrti

Čerstvě zvolený prezident Barmy Min Aun Hlain dnes nařídil zrušit všechny rozsudky ukládající trest smrti, informovala agentura AFP. Jde o první oficiální opatření, které hlava státu od nástupu do funkce zavedla. Prezident a zároveň bývalý šéf armády tak učinil v rámci rozsáhlejší amnestie u příležitosti barmského buddhistického Nového roku Thingyan.

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla dnes nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žárné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, píše Reuters.

Bílý dům spouští systém pro navrácení miliard z cel. Má to ale háček

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spustí příští týden slibovaný portál pro navracení peněz z cel uvalených během „Dne osvobození“ na základě legislativy o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (IEEPA), kterou označil Nejvyšší soud za nezákonnou. Tento krok se setkal s pozitivními ohlasy, odpovědnost za získání svých peněz však klade na samotné dovozce.

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama