17.3 C
Czech
Čtvrtek 23. října 2025
ZprávyZa pokus o puč má zvolený guatemalský prezident Arévalo snahy prokuratury

Za pokus o puč má zvolený guatemalský prezident Arévalo snahy prokuratury

Za pokus o puč označil zvolený guatemalský prezident Bernardo Arévalo snahu nejvyšší státní zástupkyně anulovat výsledky prvního kola prezidentských voleb. Informuje o tom dnes agentura Reuters, podle níž se ale proti zrušení výsledků postavil nejvyšší volební soud.

„Tento pokus o převrat je skutečný a přivedl nás k rozhodujícímu okamžiku,“ prohlásil v pátek Arévalo, který postup nejvyšší státní zástupkyně označil také za „absurdní, směšný a perverzní“. Chystá se ujmout úřadu podle plánu 14. ledna.

Pětašedesátiletý protikorupční bojovník Arévalo v červnu nečekaně uspěl v prvním kole prezidentského hlasování a postoupil do toho druhého, které v srpnu jasně vyhrál, což tehdy Reuters hodnotil jako odmítnutí zavedených guatemalských politických stran.

Už od června ale Arévalo a jeho levicové hnutí Semilla (Semínko) čelí vyšetřování úřadu nejvyšší státní zástupkyně kvůli údajným nesrovnalostem při registraci uskupení před několika lety. V pátek navíc prokurátorka Consuela Porrasová oznámila, že bude usilovat o anulování prvního kola prezidentských voleb kvůli „nesrovnalostem“.

Arévalo, za něhož se už dříve postavily Spojené státy i další západní země, to tvrdě odsoudil. „Výsledky jsou nezměnitelné,“ poznamenala zase předsedkyně nejvyššího volebního soudu Blanca Alfaroová, podle níž by bylo „narušením ústavního pořádku“, kdyby se někdo řádně zvolenému Arévalovi snažil bránit v nástupu do funkce. Za nevyhnutelný má nástup Arévala do úřadu i dosluhující konzervativní hlava státu Alejandro Giammattei.

Washington postup nejvyšší státní zástupkyně, kterou USA už dříve zařadily na svůj seznamu „korupčníků“, označil za „další zjevný a nepřijatelný pokus vzepřít se vůli Guatemalců“.

Reklama

Právě se děje

Trump uvedl, že zrušil schůzku s Putinem, protože mu nepřišla vhodná

Americký prezident Donald Trump vysvětlil, že plánovanou schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem zrušil z důvodu, že mu nepřipadala vhodná. Před novináři vyjádřil frustraci z toho, že rozhovory s ním nikam nevedou. Také vysvětlil, proč Ukrajině nakonec odmítl poskytnout obávané střely Tomahawk.

Fatální selhání. Ředitelka Louvru viní z loupeže mezeru v kamerovém systému

Louvre se po šokující loupeži francouzských korunovačních klenotů vrací k provozu, ale vedení muzea otevřeně přiznává vážné trhliny v zabezpečení. Ředitelka Laurence des Cars hovoří o zastaralých kamerách, slepých místech a pozdní reakci na příjezd gangu, který si z Galerie Apollon odnesl osm kusů šperků v hodnotě 88 milionů eur.

Doporučujeme

Tesla z krize venku? Prodala nejvíce vozů za kvartál

Rekordní tržby a větší než očekávané množství prodaných vozů. To jsou hospodářské výsledky automobilky Tesla miliardáře Elona Muska za třetí čtvrtletí. Přestože se mohou zdát jako pozitivní, ve skutečnosti k nim společnosti dopomohla daňová úleva, kterou americký prezident Donald Trump ke konci kvartálu zrušil. Akcie firmy po zveřejnění výsledků klesly. .

Trump uvedl, že zrušil schůzku s Putinem, protože mu nepřišla vhodná

Americký prezident Donald Trump vysvětlil, že plánovanou schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem zrušil z důvodu, že mu nepřipadala vhodná. Před novináři vyjádřil frustraci z toho, že rozhovory s ním nikam nevedou. Také vysvětlil, proč Ukrajině nakonec odmítl poskytnout obávané střely Tomahawk.

Fatální selhání. Ředitelka Louvru viní z loupeže mezeru v kamerovém systému

Louvre se po šokující loupeži francouzských korunovačních klenotů vrací k provozu, ale vedení muzea otevřeně přiznává vážné trhliny v zabezpečení. Ředitelka Laurence des Cars hovoří o zastaralých kamerách, slepých místech a pozdní reakci na příjezd gangu, který si z Galerie Apollon odnesl osm kusů šperků v hodnotě 88 milionů eur.

Nové sankce EU a USA proti Rusku jsou důležitý krok, řekl v Bruselu Zelenskyj

Nové sankce Spojených států a Evropské unie proti Rusku jsou velmi důležitým krokem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příjezdu na summit EU v Bruselu. Podle Zelenského je potřeba vyvinout větší tlak na Rusko, aby bylo dosaženo příměří. Předseda Evropské rady António Costa přivítal ukrajinského prezidenta před novináři jako zástupce budoucího člena Evropské unie.

Státy EU se shodly na 19. balíku sankcí proti Rusku, Slovensko stáhlo blokaci

Členské státy Evropské unie se dnes ještě před začátkem summitu EU shodly na devatenáctém balíku sankcí proti Rusku, uvedlo ráno dánské předsednictví. Slovensko ve středu přestalo přijetí blokovat, když do závěrů summitu prosadilo určité formulace týkající se energetiky a automobilového průmyslu. Sankční balíček, který je reakcí na pokračující ruskou invazi na Ukrajinu, zahrnuje řadu opatření v oblasti energetiky a financí včetně postupného zákazu dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska. Obsahuje rovněž návrh omezit pohyb ruských diplomatů po schengenském prostoru, který téměř dva roky prosazovala Česká republika.

Zabíjení planety trestným činem: Svět uznal ekocidu jako zločin proti přírodě

Na globální konferenci o ochraně přírody v Abú Zabí učinili vědci, právníci i politici historický krok. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) přijala návrh, který vyzývá státy, aby uznaly ekocidu – tedy úmyslné ničení životního prostředí – jako závažný zločin podle národního i mezinárodního práva.

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Izrael je povinen umožnit pomoc OSN v Gaze

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že Izrael má právní povinnost zajistit dodávky k pokrytí základních potřeb obyvatel Gazy a umožnit organizacím OSN, včetně agentury UNRWA, poskytovat humanitární pomoc palestinskému obyvatelstvu.

Jaromír Jágr pokřtil knihu Já68. Legenda bilancuje kariéru, kterou zdaleka nekončí

Třináct let psal svůj životní příběh a teď ho slavnostně pustil do světa. Jaromír Jágr pokřtil autobiografii Já68, která přináší nejen jeho hokejovou kariéru, ale i pohled do duše sportovní legendy. Na slavnostním večeru v Praze se mísily emoce, vzpomínky i výhledy do budoucna.

Ukrajina se předběžně dohodla se Švédskem na koupi 100 až 150 gripenů

Ukrajina v budoucnu od Švédska koupí 100 až 150 bojových letounů JAS-39 Gripen, oznámil dnes po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Linköpingu švédský premiér Ulf Kristersson. Informují o tom agentury Reuters a AFP., podle kterých jde zatím jen o předběžnou dohodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama