Záchranáři i místní obyvatelé se dnes ze všech sil snažili dostat k přeživším, kteří uvázli pod troskami budov zničených po pondělním zemětřesení v Turecku a Sýrii. V tureckém městě Antakya poblíž syrské hranice se zhroutila desetipatrová budova a záchranné práce probíhaly na jedné z desítek hromad sutin, popsali reportéři agentury Reuters. Teplota se přitom blížila k bodu mrazu, pršelo a ve městě nefungovala elektřina.
Záchranné práce na mnoha místech ztěžovalo během noci mrazivé zimní počasí. Pod hromadou sutin v jihoturecké provincii Hatay bylo slyšet ženský hlas volající o pomoc. Nedaleko leželo bezvládné tělo malého dítěte. Jeden z místních obyvatel, Deniz, v dešti plakal a zoufale lomil rukama.
"They're making noises but nobody is coming," Deniz cried out, holding his hands to his head as he railed against the #lack of #efforts to #rescue those #trapped under #rubble after a powerful #earthquake killed thousands in #Turkey and #Syria.https://t.co/NA0jdHQ7YS
— LBCI Lebanon English (@LBCI_News_EN) February 7, 2023
„Vydávají zvuky, ale nikdo nepřichází,“ řekl. „Jsme zničení. Panebože… Volají nás. Říkají: Zachraňte nás. Ale my nemůžeme. Jak bychom to udělali? Od rána nikdo nepřišel,“ dodal Deniz. Rodiny z města přečkaly noc v autech na ulici.
Ayla, která postávala u hromady sutin, které kdysi tvořily osmipatrovou budovu, uvedla, že do Hatay dorazila již v pondělí z Gaziantepu. Snažila se najít svou matku. V troskách pracovalo pět nebo šest záchranářů z řad istanbulských hasičů. „Zatím nenašli žádného přeživšího. Přišel sem pouliční pes a dlouho štěkal na jedno místo, tak jsem si myslela, že by to mohla být má matka. Ale byl to někdo jiný,“ popsala Ayla. „Zapnula jsem světla u auta, abych záchranářům pomohla. Zatím vytáhli ven jen dvě těla, žádné živé,“ dodala.
Ve městě Kahramanmaraş severně od Antakye se rodiny shromáždily okolo rozdělaných ohňů, zabalily se do dek a snažily se alespoň trochu zahřát. „Stěží jsme se dostali z domu,“ uvedl Neşet Güler, který k sobě tiskl své čtyři děti. „Naše situace je katastrofální, jsme hladoví, máme žízeň, je to šílené,“ dodal.
Země z celého světa vyslaly své záchranné týmy, podle tureckých úřadů zasahuje nyní ve zničených oblastech více než 24.400 záchranářů. Vzhledem k rozlehlosti území, které otřesy zasáhly, je jich ale stále málo.
Pokusy dostat se k přeživším komplikují i mrazivé teploty a přes 200 následných otřesů, které postižené oblasti zasáhly. Kvůli nim je velmi nebezpečné nestabilní sutiny prohledávat.
Antakyi Foto: Reuters
Antakyi Foto: Reuters
Nurgül Atayová pro agenturu AP popsala, že slyšela pod troskami zřícené budovy ve městě Antakya hlas své matky, její úsilí i snahy dalších přítomných dostat se k ní ale skončily neúspěchem. Bez záchranářů a těžké techniky to nebylo možné. „Kdybychom dokázali zvednout betonovou desku, mohli bychom se k ní dostat,“ uvedla Atayová. „Mé matce je 70 let, dlouho tam nevydrží,“ dodala.
V provincii Hatay, kde se nachází i město Antakya, se zřítilo přes 1500 budov. Mnoho místních lidí uvedlo, že jejich příbuzní uvázli pod troskami, ale žádná pomoc ani záchranáři na místo dosud nedorazili. V oblastech, kde záchranné týmy působí, se během noci čas od času rozléhal jásot, kdy se podařilo ze sutin dostat přeživší.