Z Jemenu byla dnes vypuštěna na Izrael raketa, která podle izraelské armády dopadla poblíž letiště Bena Guriona v Tel Avivu. Dnes ráno se ve městě rozezněly sirény a letiště krátce přerušilo provoz. Armáda incident vyšetřuje. K útoku se přihlásili jemenští povstalci Húsíové podporovaní Íránem. Izrael v reakci pohrozil odvetným úderem. Některé aerolinky kvůli události ruší lety do a z Tel Avivu.
Vojenský mluvčí jemenských povstalců Jahjá Sárí v televizním prohlášení pohrozil, že letiště Bena Guriona „už není pro leteckou dopravu bezpečné“.
A missile fired by #Yemen’s Houthis towards #Israel lands near Ben Gurion Airport, the country’s main international airport, sending a plume of smoke into the air and causing panic among passengers in the terminal building.https://t.co/5CvDxv1Qok
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) May 4, 2025
„Kdokoli nás zasáhne, bude zasažen sedmkrát silněji,“ varoval podle agentury AFP izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Podle izraelských médií se policie stále snaží zjistit, zda kráter široký i hluboký několik desítek metrů způsobila jemenská raketa, nebo jedna z izraelských střel, které ji měly zničit.
V reakci na útok se americké aerolinky Delta Air Lines rozhodly zrušit dnešní let z newyorského letiště J. F. Kennedyho do Tel Avivu a pondělní let z Tel Avivu do New Yorku, uvedla agentura Reuters. Lety do Tel Avivu a z něj pozastavily podle agentury DPA i evropské letecké společnosti Lufthansa a Swiss International Air Lines. Opatření by mělo platit do úterý 6. května.
Húsíové posílají na Izrael rakety a drony od počátku války v Pásmu Gazy v roce 2023 a označují to za podporu Palestinců. Útoky přestaly za příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, které začalo letos v lednu. Tel Aviv ho ale v březnu porušil, když svou operaci v Gaze obnovil.
Válka v Pásmu Gazy začala poté, co Hamás napadl jih Izraele sousedící s Gazou, zabil 1200 lidí a zajal 251 osob, uvádějí izraelské úřady. Při odvetném útoku Izraele podle úřadů v Pásmu Gazy, které spravuje Hamás, dosud zahynulo více než 52.000 Palestinců.
Hamás stále drží 59 rukojmí. Dalších 192 bylo buď propuštěno během příměří, či je zachránila izraelská armáda; v některých případech se ovšem do izraelských rukou dostala už jen mrtvá těla.