ITBoxXiaomi 15 a 15 Ultra přinášejí skvělý výkon i špičkový fotoaparát

Xiaomi 15 a 15 Ultra přinášejí skvělý výkon i špičkový fotoaparát

Xiaomi představilo novou generaci svých vlajkových smartphonů. Modely Xiaomi 15 a 15 Ultra nabídnou špičkový výkon, vylepšené fotoaparáty a rychlé nabíjení. Přesto mají několik nedostatků, kvůli kterým nemusí být ideální volbou pro každého.

Jak píše WIRED, Xiaomi 15 je kompaktní a pohodlně se drží v ruce. Má 6,36palcový AMOLED displej s jemným rozlišením a podporou HDR10+. Xiaomi 15 Ultra pak nabízí větší 6,73palcový panel s mírným zakřivením. Oba modely mají vysoký jas a plynulé přepínání obnovovací frekvence až do 120 Hz.

Největší změnou u modelu 15 Ultra je nový 200Mpx periskopový objektiv. The Verge uvádí, že i když optický zoom klesl z 5× na 4,3×, kvalita digitálního zoomu se zlepšila. Hlavní snímač si zachoval vysokou kvalitu, ale zmizela možnost variabilní clony. Kromě periskopu má telefon tři další 50Mpx objektivy pro širokoúhlé a teleobjektivní snímky.

Oba modely pohání čipset Snapdragon 8 Elite a mají velké baterie. Xiaomi 15 má kapacitu 5240 mAh, zatímco Ultra verze nabízí 5410 mAh. WIRED zmiňuje, že oba telefony zvládnou dva dny běžného používání. Podporují extrémně rychlé nabíjení – drátově až 90 W a bezdrátově až 80 W, ovšem pouze s oficiální nabíječkou Xiaomi.

The Verge upozorňuje, že design 15 Ultra není pro každého. Velký modul fotoaparátu je „upřímně řečeno, docela ošklivý“, ale jeho výkon tento kompromis vyvažuje. Konstrukce je odolná s certifikací IP68 a Xiaomi použilo své nové tvrzené sklo Shield Glass 2.0.

Xiaomi 15 Ultra se prodává za 1499 eur. Xiaomi slibuje čtyři velké aktualizace Androidu a šest let bezpečnostních záplat. Přesto WIRED kritizuje přítomnost bloatwaru, který nelze odinstalovat. Telefon také nepodporuje standard Qi2 pro magnetické bezdrátové nabíjení. Navzdory těmto kompromisům jde o jeden z nejlepších fotomobilů na trhu.

Doporučujeme

Rohlík se poprvé dostal do zisku

Rohlík hlásí důležitý zlom. Skupina v posledním kvartálu fiskálního roku, který skončil v dubnu, poprvé vykázala kladný provozní výsledek EBITDA a zároveň dál výrazně rostla. Zakladatel Tomáš Čupr tím chce uzavřít debaty o tom, zda online supermarket dokáže po letech investic skutečně vydělávat.

USA a Írán dosáhly dohody o memorandu, nyní se čeká na souhlas Trumpa

Spojené státy a Írán podle serveru Axios dosáhly dohody na 60denním memorandu o porozumění, které by prodloužilo současné příměří a položilo základy pro rozhovory o íránském jaderném programu. Text nyní čeká na souhlas amerického prezidenta Donalda Trumpa, doplnil server s odvoláním na dva americké úředníky a jeden zdroj zapojený do zprostředkování jednání. Podle zdrojů serveru The Times of Israel (ToI) jsou tyto informace nepřesné, žádná ze stran zatím nedala konečnou odpověď.

Muž pobodal a zranil několik lidí na švýcarském nádraží. Policie ho zadržela

Ve švýcarském Winterthuru vypukla ve středu ráno panika poté, co muž ozbrojený nožem zaútočil v prostoru hlavního vlakového nádraží na několik lidí. Při incidentu utrpěly zranění tři osoby a policie krátce po útoku podezřelého zadržela.

Stan Lee se vrací díky umělé inteligenci

Stan Lee zemřel v roce 2018, jeho jméno ale z popkultury nikdy nezmizelo. Teď se kolem legendy Marvelu rozbíhají hned dva výrazné projekty. Jeden chce ukázat složité poslední roky jeho života, druhý využívá umělou inteligenci k návratu jeho hlasu a podoby.

Švédsko se chystá darovat Ukrajině několik gripenů JAS 39 C/D

Švédská vláda se chystá oznámit, že daruje Ukrajině "několik" vojenských letounů Gripen starší verze JAS 39 C/D. Zároveň zahájí jednání s Kyjevem o plánovaném prodeji strojů v nejmodernější verzi E. Ukrajina bude tento nákup financovat s pomocí půjčky od Evropské unie. Bez uvedení zdroje o tom ve středu pozdě večer informoval švédský deník Aftonbladet.

Ukrajina ratifikovala dohodu o půjčce 90 miliard eur od Evropské unie

Ukrajinský parlament dnes jasnou většinou hlasů ratifikoval dohodu s Evropskou unií o půjčce ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Peníze jsou rozdělené na roky 2026 a 2027 a první platbu slíbila Evropské unie poskytnout nejpozději na začátku června. Dvě třetiny půjčky půjdou na obranu před ruskou invazí a zbývající třetinu Ukrajina využije v rozpočtu k reformám a modernizaci.

Ukrajina hlásí noční útoky 147 ruskými drony, Rusko oznámilo ukrajinské údery

Rusko během noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 147 drony a raketou Kinžal. Na síti Telegram o tom ráno informovala ukrajinská protivzdušná obrana. Údery bezpilotními stroji oznámilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého ruské síly zlikvidovaly 62 ukrajinských dronů. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí bojů jsou dronové útoky obou stran konfliktu.

Ropa opět zdražuje po íránském úderu na americkou základnu

Írán zaútočil na nespecifikovanou americkou základnu na Blízkém východě, uvedla stanice CNBC. Stalo se tak po americkém preventivním úderu na cíle v jižním Íránu. Ceny ropy reagují růstem, stále se však pohybují pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel.

USA při úderu na loď v Tichém oceánu zabily dva muže, označily je za pašeráky

Armáda Spojených států ve středu při útoku na loď na východě Tichého oceánu zabila dva muže. V noci na dnešek SELČ to oznámilo to velitelství americké armády SOUTHCOM, které na síti X zveřejnilo záznam úderu. Velitelství dále uvedlo, že plavidlo se používalo k pašování drog a že oba zabití členové posádky byli narkoteroristé.

Jill Biden o debatě manžela s Trumpem: Myslela jsem, že má Joe mrtvici

Jill Biden v nedělním rozhovoru s televizí CBS přiznala, že předvolební debata z roku 2024 ji „vyděsila k smrti“. Bála se, že její manžel, bývalý demokratický prezident Joe Biden, má během živého vysílání mrtvici. Předvolební debata vedla k sérii událostí, které vyústily v odstoupení Bidena z předvolební kampaně.

USA patrně útočily na íránskou základnu, Teherán provedl odvetný úder

Spojené státy oznámily, že provedly nové "obranné" údery v jižním Íránu. Světové agentury to uvedly s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Podle agentury AFP americký představitel ve středu večer řekl, že americká armáda sestřelila čtyři íránské drony a provedla letecké údery na pozemní základnu na jihu země. Jde o druhou takovou operaci v tomto týdnu. Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci na úder poblíž letiště Bandar Abbásu udeřily na americkou leteckou základnu. Neupřesnily kde, ale vzdušné útoky hlásil Kuvajt.

Odvolaná ministryně spravedlnosti USA Pam Bondi oznámila, že má rakovinu

Bývalá americké ministryně spravedlnosti Pam Bondi trpí rakovinou štítné žlázy. Oznámila to jen několik týdnů poté, co ji prezident Donald Trump odvolal z čela ministerstva.

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama