Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu na základě doporučení nezávislých expertů vyhlásila nejvyšší stupeň varování kvůli nové variantě virového onemocnění mpox, dříve opičích neštovic. Obává se, že nemoc masivně se šířící v Africe, vypukne i ve světě. Informují o tom CNN a BBC.
WHO ve středu svolala svůj nouzový výbor kvůli nemoci dříve známé jako opičí neštovice. Před hrozbou, že se nemoc může rozšířit do světa, podle serveru CNN varoval šéfa organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse tým nezávislých expertů.
Po konzultaci s nimi šéf WHO rozhodl o vyhlášení nejvyššího stupně varování, aby se úřady po celém světě připravily na hrozbu rozšíření nemoci z Afriky, kde o den dříve zdravotnická agentura Africké unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví.
💉 The WHO has declared Africa's mpox outbreak a global health emergency as a new strain continues to spread 👇https://t.co/BYeQYrcfSz pic.twitter.com/MXWdp253sW
— euronews (@euronews) August 14, 2024
Tento krok nemá žádné bezprostřední důsledky. „Je to něco, co by nás mělo znepokojovat všechny,“ varoval Ghebreyesus. „Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý.“ Počet případů nákazy na africkém kontinentu roste od ledna 2022.
Celkem v 16 afrických zemích bylo od té doby evidováno 38 465 případů nákazy a 1456 úmrtí. Letos počet případů infekce vzrostl o 160 procent. Od začátku roku bylo na kontinentu hlášeno 17 tisíc případů nákazy a 500 úmrtí.
Vir zmutoval
Nejhorší situace panuje v Kongu, kde od začátku letošního roku zdravotníci evidují více než 14 tisíc případů nákazy a nejméně 450 úmrtí. Velký počet případů nákazy mpoxem ve světě byl hlášen v roce 2022. Vir ale zmutoval na nebezpečnější variantu.
Virové onemocnění se přenáší ze zvířat na člověka. Mezi lidmi se šíří těsným a dlouhým fyzickým kontaktem – hlavně pak pohlavním stykem mezi muži. K nejčastějším případům patří horečka a postupně se na těle pacienta objevují puchýře s vyrážkou.
Nemoc je smrtelná zhruba pro tři procenta infikovaných. Její projevy obvykle trvají dva až čtyři týdny. „K zastavení této epidemie a záchraně životů je nezbytná koordinovaná mezinárodní reakce,“ řekl podle televize BBC Ghebreyesus.
Představitelé WHO minulý týden uvedli, že šíření nemoci se dá jednoduše zastavit, pokud učiníme správné kroky včas (například očkování). Dále upozornili, že je nutné zvýšit úsilí ve financování výzkumů pro lepší pochopení viru a jeho šíření.
WHO rozhodla o přejmenování opičích neštovic na mpox v roce 2022. Učinila tak v závislosti na stížnostech o rasistickém vyznění názvu.