Reklama

Vzduch v kabině letadla je čistší než si myslíte

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Ač se dříve řešila kvalita vzduchu hlavně venku díky průmyslovému znečištění a klimatickým změnám, koronavirus přesunul naše zájmy dovnitř. Mezi potenciální zóny pro infekci totiž patří uzavřená místa plná lidí jako jsou restaurace, kina ale také kabiny letadel.

Nejspíše vás ale překvapí, že vzduch v letadle je čistší než si myslíte, a to více než v restauracích, barech i obchodech. To vše díky filtrům HEPA a cirkulaci vzduchu.

Filtry HEPA, kterými je vybavena většina komerčních letadel, totiž blokují a zachycují 99,97% částic ve vzduchu o velikosti přes 0,3 mikronu. Překvapivě se účinnost těchto filtrů zvyšuje u ještě menších částic. Dokáží tak účinně odstranit i drtivou většinu vydechovaného vzduchu nesoucího SARS-CoV-2.

V letadlech vybavených HEPA filtry navíc dochází k proudění vzduchu bez jakýchkoliv nebo minimálních přechodů.

„Vzduch v kabině se průměrně každé tři minuty kompletně mění, zatímco letadlo letí,“ říká Dr. Bjoern Becker ze Lufthansa Group of airlines.

Na masky ale v letadlech nezanevřete. Filtr zaručuje jen kvalitu vzduchu, který prošel skrz něj. Navíc pracují s maximální účinností jen ve chvíli, kdy je letadlo ve vzduchu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Prodej opuštěných domů v Itálii za 1 euro se stal poslední dobou hitem. Mladí cizinci tak skupovali nemovitosti téměř za nic s příslibem, že dům do určité doby zrenovují. Vesnice Candela v oblasti Apulie nabídla potenciálním obyvatelům dokonce až 8 000 euro, aby se tam přestěhovali.
asteroid Apophis
Astronomové zjistili, že velký asteroid s názvem Apophis by měl v roce 2068 proletět extrémně blízko Země, případně by ji mohl zasáhnout v důsledku jevu nazývaného Jarkovského efekt.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama