Válka na UkrajiněVysoce postavený ruský generál Tsokov zemřel při ukrajinském útoku, tvrdí ruské zdroje

Vysoce postavený ruský generál Tsokov zemřel při ukrajinském útoku, tvrdí ruské zdroje

Podle ruských zdrojů byl při raketovém útoku na Ukrajině zabit vysoce postavený ruský generál Oleg Tsokov. Informuje o tom BBC, Moscow Times a další média.

Generálporučík Oleg Tsokov dle zdrojů zahynul při útoku na hotel, v němž sídlí ruští vojenští velitelé. Hotel stál v Berďansku na okupovaném jižním pobřeží Ukrajiny.

Ruské ministerstvo obrany jeho smrt oficiálně nepotvrdilo. Byla však široce oznámena ruskými válečnými kanály v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. Televizní moderátorka Olga Skabejevová uvedla, že o tom informovala „naprosto všechna média“.

Generálporučík Tsokov byl zástupcem velitele ruského jižního vojenského okruhu. Skabejevová, která uvádí talk show na státním kanálu Rossija-1, uvedla, že byl zabit raketou Storm Shadow dodanou Spojeným královstvím.

Andrej Guruljov, poslanec a generál ve výslužbě uvedl, že generál se vrátil na Ukrajinu, přestože byl dříve v konfliktu těžce zraněn. Zasažen byl loni v září, když velel ruské 144. motorizované pěší divizi v oblasti Svatove na okupované východní Ukrajině.

Bohužel hrdinně zemřel. Tento muž si zaslouží obrovskou úctu,“ řekl generál ve výslužbě.

O jeho smrti informovalo také několik ruských válečných účtů na Telegramu. A to včetně blogera WarGonzo a kanálu Vojenský informátor, který sleduje více než půl milionu lidí.

Vzhledem k absenci oficiálních komentářů z Moskvy se vojenští blogeři již dříve ukázali jako pronikavý zdroj informací z ruské strany. BBC však úmrtí, na které upozornili i ukrajinští představitelé, nezávisle neověřila.

Zemřel po zásahu hotelu

Zprávy uváděly, že byl zabit při ukrajinském útoku, který zničil hotel ubytovávající ruské vojenské velitele v Berďansku, městě v jihovýchodní oblasti Záporoží na pobřeží Azovského moře. Na sociálních sítích kolují snímky a videa z různých částí Berďansku. Na žádném z nich však není vidět přesné místo výbuchu.

BBC Verify potvrdila, že na jedné fotografii je vidět sloup dýmu stoupající z oblasti, kde se nachází hotel Duna.

Podle místních ruských sociálních médií k úderu došlo 11. července v 04:00 místního času.

Někteří uživatelé uvedli, že hotel byl zcela srovnán se zemí. To by potvrzovalo dřívější komentáře vojenské správy města Berďansk, která v současné době operuje z území kontrolovaného Ukrajinou.

Ačkoli není potvrzeno, že byla použita řízená střela Storm Shadow, britská vláda v květnu uvedla, že tuto munici Ukrajině darovala.

Střely Storm Shadow mají dolet přes 150 mil (240 kilometrů). Tedy třikrát více než střely, které Kyjev používal dříve. Umožňují tak mnohem snazší provádění přesných úderů.

Ukrajina se již dříve přihlásila k útokům na ruské vojenské velitele v Berďansku. Zpočátku nicméně panovaly pochybnosti, zda se tam generálporučík Tsokov nachází.

Oleg Tsokov byl podle Moscow Times kvůli své roli v invazi na Ukrajinu na sankčním seznamu EU, Japonska, Británie a Nového Zélandu.

Doporučujeme

Spoluzakladatel kartelu Sinaloa dostal doživotí. Za násilí se omluvil

Americký soud poslal na doživotí Ismaela „El Maya“ Zambadu, spoluzakladatele mexického kartelu Sinaloa. Jeden z nejmocnějších obchodníků s drogami před vynesením rozsudku přijal odpovědnost za své činy a vyzval mladé lidi, aby se nevydávali stejnou cestou.

Bitmine hromadí ethery, k pětiprocentnímu cíli jí zbývá poslední krok

Společnost Bitmine se přiblížila ke svému cíli vlastnit pět procent všech etherů v oběhu. Během posledního týdne však nakoupila podstatně méně kryptoměny než dříve a část peněz využila k odkupu vlastních akcií.

Jemenští povstalci z řad Húsíů oznámili námořní blokádu Saúdské Arábie

Jemenští povstalci z řad Húsíů dnes oznámili námořní blokádu Saúdské Arábie. Uvedly to tiskové agentury s odkazem na prohlášení povstalců. Napětí by mohlo vzrůst v Rudém moři a Adenském zálivu, kde v minulosti Húsíové útočili na nákladní lodě.

KOMENTÁŘ: FIFA předvedla světu, jak se vydělávají peníze. Šampionát jí přinesl devět miliard dolarů

Španělským triumfem skončil v neděli fotbalový šampionát pořádaný primárně USA, organizace FIFA teď může začít sčítat výdělky. Zatímco velké akce jsou často finančním fiaskem, zejména pro pořadatele, FIFA na akci utržila asi devět miliard dolarů (190 miliard korun). Jak to dokázala?

Čínská pobřežní stráž dle Manily zranila u sporného atolu filipínského námořníka

Filipínská armáda obvinila čínskou pobřežní stráž z toho, že dnes ve sporné oblasti Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři zranila jednoho z filipínských námořníků. Čína naopak uvedla, že filipínští námořníci ignorovali varování a narazili do jejího člunu. Napsaly to agentury AFP a Reuters. Čínské velvyslanectví v Manile na žádost agentur o komentář zatím nereagovalo.

Vyjednavači předložili Íránu návrh na desetidenní příměří

Vyjednávací strany předložily dnes Teheránu návrh na zmírnění napětí ve válce mezi Spojenými státy a Íránem. Součástí nového plánu je desetidenní příměří, které by mělo vést k nalezení dlouhodobého klidu zbraní, a oživit tak prozatímní dohodu uzavřenou minulý měsíc, uvedl podle agentury Reuters vysoce postavený íránský představitel.

Ceny ropy se opět přibližují k psychologické hranici. Válka mezi USA a Íránem děsí trhy

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly. Investoři reagují na další eskalaci války mezi Spojenými státy a Íránem, která znovu vyvolala obavy o bezpečnost přepravy ropy přes Hormuzský průliv. Právě touto strategickou námořní trasou proudí významná část světových dodávek ropy a jakékoli omezení provozu může rychle ovlivnit globální ceny energií. Ceny ropy Brent míří ke 100 dolarům za barel.

Starmer prohlásil, že je pyšný, že předává zemi silnější, než ji převzal

Nyní již bývalý britský premiér Keir Starmer dnes ve svém posledním vystoupení v roli předsedy vlády prohlásil, že je pyšný na to, že Spojené království je nyní silnější než v době, kdy se řízení kabinetu před dvěma lety ujal. Starmer, který následně odjel ke králi Karlu III., aby mu formálně předal rezignaci, zároveň vyjádřil plnou podporu svému nástupci Andymu Burnhamovi.

Vědci našli korálové útesy, které mohou přežít klimatickou krizi

Po celém světě existují desítky tisíc kilometrů čtverečních korálových útesů, které mají schopnost odolávat dopadům klimatických změn a zotavit se po poškození. Nová identifikace těchto odolnějších míst může pomoci lépe zaměřit ochranu jednoho z nejohroženějších mořských ekosystémů.

Ruský útok na nákladní loď u Oděsy zabil deset lidí

Nedělní ruský útok na nákladní loď s kukuřicí u přístavu Oděsa zabil celkem deset lidí, uvedla dnes správa ukrajinských námořních přístavů na facebooku. Dalších osm námořníků se podle ní podařilo zachránit. Dřívější informace hovořily o šesti obětech ruského útoku na plavidlo a čtyřech pohřešovaných. Loď plula pod vlajkou Guineje-Bissau, podle dřívějších informací médií patří tureckému majiteli.

Napětí dál roste. Po íránském útoku zemřel další americký voják

Napětí mezi USA a Íránem dál prudce roste. Americká armáda oznámila smrt dalšího vojáka, který zahynul v severním Iráku při řízené likvidaci nevybuchlé munice z íránského útočného dronu. Druhý voják utrpěl lehčí zranění. Celkový počet padlých Američanů od začátku současného konfliktu tak podle Washingtonu vzrostl na sedmnáct.

Francouzský soud nařídil TotalEnergies zahrnout emise zákazníků do klimatického plánu

Pařížský soud rozhodl, že společnost TotalEnergies musí ve svém plánu náležité péče nově zohlednit také emise vznikající při používání jejích ropných a plynových produktů. Jde o první případ, kdy soud přímo spojil francouzský zákon o povinnosti náležité péče s ochranou klimatu. Firmě dal šest měsíců na předložení upraveného plánu.

Krejčíková po triumfu v Aténách poskočila na 26. místo žebříčku

Barbora Krejčíková navázala na povedený týden v Aténách výrazným posunem ve světovém žebříčku WTA. Díky zisku devátého singlového titulu kariéry se posunula o šest míst na 26. příčku. Česká tenistka zároveň ukončila čekání na trofej, které trvalo od jejího wimbledonského triumfu před dvěma lety.

Maďarský prezident Tamás Sulyok podepsal ústavní dodatek, který ukončuje jeho mandát

Maďarský prezident Tamás Sulyok podepsal sedmnáctou novelu ústavy, která zároveň ukončuje jeho mandát. Prezident označil změnu ústavy za bezprecedentní zneužití politické moci, přesto ji podepsal s odůvodněním, že jako hlava státu musí respektovat platný právní řád.

Indonésie pokračuje v pátrání po obětech. Z potopené lodi zachránili 59 lidí

Indonéští záchranáři našli sedm dalších lidí z lodi KM Nurul Salsa, která se potopila poblíž ostrova Sulawesi. Pět pasažérů se několik dní drželo rybářské konstrukce a plovoucích trosek, matku se synem objevili rybáři poblíž ostrova Balaloho. Osmnáct lidí zůstává pohřešovaných.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama